Lejer du din bolig ud? Sådan vælger du den mest fordelagtige beskatningsmetode
Udlejere af helårsboliger bør hvert år genoverveje deres skatteordning for at opnå den mest gunstige beskatning. Med lave renteudgifter kan kapitalafkastordningen være den mest fordelagtige løsning i 2024.
Står du som udlejer af din bolig, er der potentiale for betydelige skattebesparelser i 2024. For mange er virksomhedsordningen det oplagte valg, men hvis dine renteudgifter er lave, kan kapitalafkastordningen være den bedste løsning. Når du udlejer din helårsbolig, betragtes det skattemæssigt som at drive en selvstændig virksomhed, hvilket giver dig valget mellem virksomhedsordningen, kapitalafkastordningen eller beskatning efter de almindelige regler.
“Mange tror, at når man har valgt virksomhedsordningen ved påbegyndelse af udlejning af sin bolig, er man forpligtet til at anvende den fremover. Det er ikke tilfældet, og det er vigtigt at revurdere sin skatteordning hvert år,” fortæller Søren Bech, skatteekspert hos PwC.
Dette gælder også for udlejning af forældrekøbslejligheder til dine børn. Dog er det normalt ikke fordelagtigt at anvende virksomhedsordningen eller kapitalafkastordningen i disse tilfælde på grund af særlige regler, som ikke gennemgås her. Derfor omfatter den følgende gennemgang kun udlejning til tredjemand.
Høje eller lave renteudgifter
Hvis dine renteudgifter er høje, kan det ofte bedst betale sig at anvende virksomhedsordningen, da denne kan give den største skattebesparelse. Årsagen er, at renteudgifterne trækkes fra i overskuddet ved udlejning og dermed kan give en skattebesparelse på op til ca. 56 % af renteudgifterne.
“Hvert år bør man vurdere, hvad der er mest gunstigt for en selv – med andre ord, hvilken løsning der giver den laveste skat. Hvis renteudgifterne er små, og der er et pænt overskud, kan det være mest optimalt at bruge kapitalafkastordningen i 2024 i stedet for virksomhedsordningen, da kapitalafkastsatsen er fastsat til 4 %. Små renteudgifter taler for at anvende kapitalafkastordningen, men en konkret beregning bør altid foretages,” siger Søren Bech.
Er dine renteudgifter derimod mere beskedne, kan kapitalafkastordningen være en bedre løsning. Ved denne ordning beregnes et kapitalafkast på baggrund af ejendommens anskaffelsessum. Kapitalafkastet modregnes i overskuddet og tillægges din kapitalindkomst, som også inkluderer de faktiske renteudgifter. Det kan være svært at vurdere, hvilken løsning der er bedst, så lad os se på et eksempel.
Et regneeksempel
Ejendommens anskaffelsessum er 4 mio. kr., og renteudgifterne er 80.000 kr. Overskuddet ved udlejning før renter er 160.000 kr. Ejeren af ejendommen er enlig med en lønindkomst på 700.000 kr. og anden negativ kapitalindkomst på 30.000 kr. Gælden i ejendommen er 3 mio. kr., og skattekommunen er Aarhus.
Lad os nu gennemgå de tre alternativer: beskatning efter de almindelige regler, virksomhedsordningen eller kapitalafkastordningen.
|
Ordning |
De almindelige regler |
Virksomhedsordningen |
Kapitalafkastordningen |
|
Overskud før renter |
160.000 |
160.000 |
160.000 |
|
Renteudgifter |
- 80.000 |
||
|
Kapitalafkast |
- 40.000 |
-160.000 |
|
|
Løn |
700.000 |
700.000 |
700.000 |
|
Personlig indkomst før AMB |
860.000 |
740.000 |
700.000 |
|
Renteudgifter ved udlejning |
|
|
|
|
Anden kapitalindkomst |
|
|
|
|
Kapitalafkast |
0 |
40.000 |
160.000 |
|
Kapitalindkomst |
|
10.000 |
50.000 |
Beregnet skat inkl. AMB, ca. |
331.000 |
300.000 |
292.000 |
Der gælder særlige skatteregler, når virksomhedsordningen eller kapitalafkastordningen anvendes, men disse gennemgås ikke her.
I det ovenstående eksempel ses det tydeligt, at anvendelse af de almindelige regler ikke er gunstigt. Den personlige indkomst er på 860.000 kr., hvilket resulterer i en høj skattebetaling. Anvendelse af kapitalafkastordningen i eksemplet fra 2024 er mest fordelagtigt. Det skyldes, at renteudgifterne ikke er store, og at der er et pænt overskud ved udlejning af boligen. Forskellen mellem anvendelse af virksomhedsordningen og kapitalafkastordningen udgør ca. 8.000 kr. i mindre skat ved brug af kapitalafkastordningen end ved virksomhedsordningen.
“Det er dog vigtigt at være opmærksom på, at hvis man tidligere har opsparet overskud i virksomhedsordningen og betalt aconto-skat, vil der være en merskat til betaling, hvis man skifter til en anden ordning. Derfor bør man hvert år lave en beregning for at afgøre, hvilken skatteordning der er mest fordelagtig, eventuelt i samråd med en rådgiver,” afslutter Søren Bech.
Nøgleord
Om PwC
I PwC arbejder vi for at styrke tilliden i samfundet og være med til at løse væsentlige problemstillinger. Det gør vi med udgangspunkt i vores viden inden for revision, skat og rådgivning. Vores kunder kommer fra alle dele af erhvervslivet og den offentlige sektor, og vi er ca. 2.800 medarbejdere og partnere, som brænder for at gøre en positiv forskel for kunder og kolleger. Globalt er vi 328.000 PwC'ere i 152 lande, og i Danmark er vi markedsledende. Mød os over hele landet. Vi er der, hvor du er.
Succes skaber vi sammen …
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Disse skattefrister skal du huske inden årets udgang11.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der kan være meget at se til op til julen. Men midt i juletravlheden er det vigtigt at huske de særlige skattefrister inden udgangen af 2025, hvis du er omfattet af dem.
Beskæftigelsesfradraget for seniorer stiger: Så meget sparer du9.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fra 2026 hæves beskæftigelsesfradraget for seniorer markant, og perioden for fradraget forlænges samtidig med tre år. Her får du et overblik over, hvor meget du kan se frem til at spare i årene op til din pension, når reglerne træder i kraft.
Realisme erstatter optimisme på ejendomsmarkedet5.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Der er tegn på en realistisk og løsningsorienteret tilgang på det europæiske ejendomsmarked, hvor erhvervslederne balancerer mellem forsigtig optimisme og realisme i lyset af stigende geopolitisk og økonomisk usikkerhed. London, Madrid og Paris topper listen over de mest attraktive byer for investeringer og udviklingspotentiale i Europa, mens København i år rykker én plads op på en 15. plads og er den højest rangerede by i Norden.
Cyberkriminalitet er den største bekymring i forsikringsbranchen4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Cyberkriminalitet har overhalet lovgivning som den største risiko i forsikringsbranchen. Samtidig fylder politisk usikkerhed langt mere i Danmark end på global plan. Det viser en ny rapport fra PwC.
Julegaver på arbejdspladsen: Kender du skattereglerne?1.12.2025 11:14:07 CET | Pressemeddelelse
Mange arbejdsgivere glæder hvert år deres medarbejdere med en julegave. Men det er vigtigt at være opmærksom på skattereglerne for at undgå en ekstra skatteregning.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum