Start ugen med hyggelig morgensang - kom og syng med mandag den 7. oktober på Skakbrættet på Hovedbiblioteket i Viborg
Sangkraft Viborg og Viborg Bibliotekerne inviterer alle morgenfriske til at synge med på en perlerække af skønne sange og viser fra Højskolesangbogen

Anders Hjort Nielsen fra Sangkraft Viborg vil lede os gennem sangene, og med sig har han dagens gæst: museumsinspektør Peter H. Iversen fra Viborg Museum. Peter har nøje udvalgt sangene og vil introducere dem undervejs.
Morgensangen begynder kl. 9 og varer en times tid. Efter sangen er der mulighed for at nyde en kop kaffe eller the og få en hyggelig snak med de andre deltagere.
Kom og oplev fællesskabet og glæden ved at synge sammen - vi glæder os til at se dig!
Kontakter
Anette Koue, Viborg Bibliotekerne
a6k@viborg.dk, 87873413
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Vejen til mine rødder - en hemmelig datter fortæller11.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Kom og hør en rørende og levende fortælling om et stykke Danmarkshistorie, vi helst ikke taler om, når Lone Hansen er gæst i Stoholm Kirkecenter d. 25. september. Foredragsholderen blev bortadopteret som lille, fordi hendes mor var en såkaldt ”tyskertøs”
DLD - Bliv klogere på den skjulte sprogforstyrrelse10.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Viborg Bibliotekerne sætter fokus på dette usynlige handicap d. 25. september, når psykolog og forsker Hanne B. Søndergaard Knudsen er gæst på Hovedbiblioteket i Viborg
Togrejser for begyndere9.9.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Skal din næste rejse foregå på skinner? Nanna Hyldgaard Nielsen udgav i foråret bogen ”Togrejser for begyndere” og tirsdag d. 23. september er hun gæst på Hovedbiblioteket i Viborg med inspiration og gode tips.
500 børnehavebørn samles til stor sangfest i Viborg2.9.2025 13:34:58 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 11. september samles knap 500 børnehavebørn fra hele Viborg Kommune til årets største sangfest for de mindste, når Små Synger Sammen finder sted på VIA University College.
September Udstillingen 2025 i Gudenåhuset2.9.2025 11:53:15 CEST | Pressemeddelelse
20 kunstnere udstiller i Gudenåhuset i Bjerringbro fra 2.-25. september med bl.a. billedkunst, skulptur, tekstil og keramik.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum