Salgsdirektør Maria Steen Nørgaard fejrer 30 år med armeringsstål i Lemvigh-Müller
Mandag d. 16. september kan salgsdirektør Maria Steen fejre sit 30-år jubilæum i spidsen for Lemvigh-Müllers Bygge & Anlægs team. Meget har ændret sig på de 30 år.

For 30 år siden trådte Maria Steen for første gang ind ad døren til kontoret i Aarhus og til en stilling som stålsælger i det, der dengang hed Lemvigh-Müller & Munck. Kun seks år senere fik Maria tilbudt det overordnede ansvar for alt salget af alt Lemvigh-Müllers armeringsstål og dermed en plads ved ledelsesbordet.
”Det har været en vildt spændende rejse i de 30 år. Stålmarkedet bevæger sig nøje i takt med den politiske og økonomiske situation i omverden. Hver en optur, krise og krig kan aflæses i vores salg. Så jeg har ikke kedet mig et øjeblik. Vi udvikler jo hele tiden vores forretning og dyrker nye områder og kundetilbud frem, for heldigvis har vi en bestyrelse, der forstår markedsvilkårene og tænker langsigtet. Det er sådan, vi beholder vores ledende position på markedet,” siger Maria om sin mere end 30-årige fascination af stålbranchen.
Megatrends har påvirket kulturen i stålbranchen positivt
Diversitet og inklusion er en af de megatrends, som Maria Steen peger på har påvirket stålbranchen i en positiv retning, siden hun for 30 år siden begyndte sit arbejde i Lemvigh-Müller. Samtidig er fokus på bæredygtighed, compliance og dokumentation rykket op ad listen af vigtige emner sammen med et sikkert arbejdsmiljø for medarbejderne.
”Da jeg fik ansvaret for Armeringsstål, var der ikke mange kvinder i ledelsen. Jeg har med egne øjne kunnet se en udvikling i diversiteten på ledelsesgangene siden da, og det glæder mig, at der nu er en større rummelighed for det enkelte individ uanset baggrund i vores branche nu. Samtidig er hierarkierne i vores branche blevet mindsket på de 30 år. Nu er der en større forståelse af, at vi alle er en del af samme kæde og arbejder mod samme mål. Der er også kommet et større fokus på bæredygtighed, ansvarlighed, dokumentation i branchen. Det er alle positive trend, og jeg er stolt af, at det er områder, vi arbejder med i Lemvigh-Müller,” slutter salgsdirektør i Lemvigh-Müller, Maria Steen.
Om Lemvigh-Müller A/S
Som Danmarks største stål- og teknikgrossist sørger Lemvigh-Müller hver dag for, at varer fra tusindvis af producenter bliver samlet, pakket og leveret til installatører, industrivirksomheder, forsyningsselskaber og byggepladser i hele Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lemvigh-Müller A/S
Ny butikschef i Lemvigh-Müllers håndværkerbutik i Sønderborg9.10.2025 09:32:53 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. september tiltrådte Martin Svendsen som ny butikschef i Lemvigh-Müllers håndværkerbutik i Sønderborg.
Lemvigh-Müller åbner ny håndværkerbutik i Sønderborg6.10.2025 11:45:24 CEST | Pressemeddelelse
Mandag den 6. oktober åbner Lemvigh-Müller dørene til en helt ny håndværkerbutik i Sønderborg. Butikken, som ligger på Augustenborg Landevej 8, bliver både større, lysere og lettere at finde rundt i.
Lemvigh-Müller ansætter ny segmentsdirektør til VVS fra Solar29.9.2025 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den 1. februar 2026 tiltræder Ulrik Damgaard som ny segmentsdirektør for Lemvigh-Müllers VVS-afdeling.
Lemvigh-Müller sætter viden og løsninger i centrum på HI-messen 20253.9.2025 10:45:57 CEST | Pressemeddelelse
Danmarks største grossist inden for stål og teknik inviterer hele industrien indenfor på en 500 m² stand med 35 leverandører, interaktive oplevelser og faglig sparring.
Lemvigh-Müller henter ny salgschef til El fra Schneider Electric25.8.2025 10:06:23 CEST | Pressemeddelelse
Lemvigh-Müller har ansat Thomas Cittrup Andersen som ny salgschef for El-salgsteamet i Vest. Han tiltræder 1. september 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum