Danmark runder 25.000 offentlige ladepunkter
14.9.2024 06:30:00 CEST | Mobility Denmark | Pressemeddelelse
Antallet af ladepunkter stiger hver måned for at imødekommende det stigende behov blandt de danske elbilister. Nu har vi nået 25.000 punkter.

I slutningen af august måned 2024 kunne der tælles 25.598 offentlige ladepunkter rundt omkring i Danmark. For et år siden, i august 2023, fandtes der kun 14.235 ladepunkter, og det betyder, at antallet er steget med 80 procent. De godt 11.000 nye punkter, der er kommet til i løbet af det seneste år, afspejler interessen for elbiler og den stadig stigende efterspørgsel på en effektiv ladeinfrastruktur i Danmark.
"Vi er meget tilfredse med, at der nu findes 25.000 ladepunkter rundt omkring i Danmark. Det stigende antal elbiler er bl.a. muliggjort af en stærk ladeinfrastruktur, og selvom det er nødvendigt, at udviklingen fortsætter, er der god grund til at glæde sig over denne milepæl i udviklingen," siger Allan Skytte Christensen, chefkonsulent i Mobility Denmark.
Pr. 31. august 2024 fandtes der 284.898 elbiler i Danmark. Det betyder også, at august måned bød på endnu en milepæl, nemlig at 10 procent af bilbestanden var eldreven. Dermed er der 11,1 elbiler pr. hvert ladepunkt. Selvom der ofte kan fejres delmål i udviklingen, er der stadig for mange biler, der skal deles om hvert ladepunkt, og det kan være hæmmende for den videre proces.
"Ladeinfrastrukturen er ikke bare afgørende for de nuværende elbilister, men også for, at de, som ikke er elbilister endnu, kan blive det. Danskernes lyst til at vælge eldrevne biler hviler også på, hvor tilgængeligt og billigt det er at komme til opladning, og det kræver, at der kommer stadigt flere ladepunkter til samt mere konkurrenceprægede vilkår på markedet," siger Allan Skytte Christensen, chefkonsulent i Mobility Denmark.
Bedre vilkår for konkurrence på lademarkedet kan bl.a. opnås ved at stille krav til, at der skal være minimum to ladeoperatører på hver rasteplads langs motorvejen. Dette vil skærpe konkurrencen mellem de forskellige aktører på lademarkedet og i sidste ende skabe billigere lademuligheder for forbrugerne. Mobility Denmark støtter dette forslag, der blot er én af syv anbefalinger fremsat af Konkurrencerådet. På trods af Konkurrencerådets anbefalinger planlægger Vejdirektoratet kun at tildele opgaven til én operatør, når der er under 16 ladepladser på en rasteplads. Du kan læse mere om vores forslag til fri og retfærdig opladning her
Mobility Denmark udsender hver måned en pressemeddelelse om antallet af ladestandere i Danmark på baggrund af data fra bilstatistik.dk og Zapup.eu Chargex Analytics.

Nøgleord
Kontakter
Allan Skytte ChristensenChefkonsulentMobility Denmark
Tlf:28409844asc@mobility.dkKristine VindKonsulentMobility Denmark
Tlf:31369066kbv@mobility.dkMobility Denmark
Følg os på følgende kanaler:
FAKTA
Mobility Denmark er brancheorganisation for bilproducenter, bilimportører, ladeoperatører, finansierings- og leasingselskaber samt delebilstjenster og biludlejning.
Kildeangivelse
Mobility Denmark, bilstatistik.dk, Zapup.eu Chargex Analytics
Begrebsdefinition
Ladepunkter defineres her som udtag til ladekabler. Det vil sige, at en ladestander godt kan have flere ladepunkter.
Pressefoto
Følg pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Mobility Denmark
Forlig i sag om krænkende brug af bilmærkers logoer16.9.2026 08:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Mobility Denmark og Dansk Bilforhandler Union har på vegne af en række medlemmer indgået forlig i sager om krænkende brug af flere bilmærkers logoer på forhandlernes hjemmeside i forbindelse med salg af brugte biler.
Brændstofpriser skyder i vejret og giver kø hos bilforhandlerne14.9.2026 12:05:07 CEST | Pressemeddelelse
Benzin- og dieselpriserne nærmer sig 20 kr. Nu overvejer flere danskere, om en elbil kan spare dem for den dyre tur til tankstationen.
Historisk kollaps: Registreringsafgiften bliver en udgift for staten11.9.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Registreringsafgiften har i årtier været en milliardindtægt for staten. I 2028 bliver den i stedet en udgift. Staten ventes at betale 800 millioner kroner mere tilbage i eksportgodtgørelse, end den opkræver i registreringsafgift, viser en analyse fra Mobility Denmark, som Berlingske bringer fredag. Mobility Denmark kræver et opgør med en afgift, der ikke længere passer til virkeligheden.
Elbilerne stormer frem: Nu kører 700.000 på de danske veje10.9.2026 07:05:35 CEST | Pressemeddelelse
På under fem måneder er der kommet 100.000 flere elbiler i Danmark. Men nye afgiftsstigninger kan træde hårdt på bremsen.
Rekordmange vælger elbilen – nu må politikerne ikke gøre den dyrere1.9.2026 07:06:54 CEST | Pressemeddelelse
Elbilerne satte ny rekord i august. Men allerede fra årsskiftet risikerer nye afgifter at gøre elbiler dyrere. Mobility Denmark opfordrer regeringen til at fjerne registreringsafgiften på elbiler én gang for alle.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum