Gang i boligmarkedet: Flere handler, større udbud og højere priser
Der er gang i danskernes lyst til at købe et nyt hjem. I årets andet kvartal var der 11,5 pct. flere huse og ejerlejligheder, der fik en ny ejer sammenlignet med samme periode året før. Selv om der var flere muligheder at vælge i mellem, måtte man betale mere end i andet kvartal 2023. Denne tendens er især fremtrædende i Hovedstaden. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Boligmarkedet i Danmark summede af liv og handel i årets andet kvartal. I løbet af kvartalet fik 15.422 huse og ejerlejligheder nye ejere, hvilket er 11,5 pct. flere end i samme periode sidste år. For dem, der fandt deres nye drømmehjem, var der flere valgmuligheder end for et år siden. I årets andet kvartal stod 40.993 boliger til salg, svarende til en stigning på 14,8 pct. i forhold til samme kvartal i 2023.
”Der er kommet mere gang i boligmarkedet i årets andet kvartal. Vi har set en stigende lyst til både at købe og sælge boliger. Mange danskere har flere penge mellem hænderne på grund af lønstigninger, og beskæftigelsen er fortsat høj. Det kan være med til at sætte skub i boligdrømmene. Faktisk har vi i løbet af andet kvartal set det højeste antal handler siden 2021,” siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering i Finans Danmark, og forsætter:
”Samtidig er det fem år siden, at boligkøberne sidst har haft så mange valgmuligheder. Normalt kan et øget udbud være med til at lægge en dæmper på priserne, men vi oplevede faktisk det modsatte i andet kvartal.”
Trods det højere udbud af boliger til salg skulle boligkøberne betale mere for deres nye hjem, da priserne på både huse og ejerlejligheder var højere. Et typisk hus på 140 kvm kostede i andet kvartal af 2024 i gennemsnit 2,3 mio. kr., hvilket er 4,7 pct. mere end for et år siden. En almindelig ejerlejlighed på 85 kvm kostede i samme periode i gennemsnit 2,9 mio. kr. - knap 6,4 pct. mere end i samme kvartal sidste år.
Særlig høj aktivitet i København
Det var ikke kun på landsplan, at appetitten på at købe og sælge bolig var høj i årets andet kvartal. I København blev der indgået 1.825 bolighandler i løbet af andet kvartal, hvilket svarer til 4,6 pct. flere handler end i den tilsvarende periode sidste år. Som på landsplan var der både flere og dyrere valgmuligheder for de københavnske boligkøbere. I årets andet kvartal kunne de københavnske boligkøbere vælge mellem 2.328 forskellige huse og lejligheder til salg, hvilket er 8,8 pct. flere end for et år siden. Når de fandt noget, de kunne lide, skulle de københavnske boligkøbere dog have flere penge op af lommen. I andet kvartal kostede en almindelig ejerlejlighed i København 4,5 mio. kr., hvilket er 8,9 pct. højere end for et år siden. Et typisk hus kostede i andet kvartal af 2024 6,8 mio. kr., svarende til 12,8 pct. mere end for et år siden.
”På trods af udsigterne til højere boligskatter på grund af det nye boligskattesystem, har vi i årets andet kvartal set en overraskende høj aktivitet på boligmarkedet i København, hvor mange boliger har skiftet hænder og til højere priser. Optimismen på det københavnske boligmarked er stadig høj, og de seneste rentenedsættelser kan være med til at opretholde den gode stemning - også i den kommende tid,” siger Peter Jayaswal.
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Høringssvar - EBA Consultation on Guidelines on product oversight and governance arrangements for retail banking products to take into account products with ESG features and greenwashing risks31.10.2025 16:12:09 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar til EBA Consultation
Restancer på boliglån i bund – laveste niveau siden 200731.10.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har i dag offentliggjort de nyeste tal, som viser, hvor stor en andel af de samlede ydelser der ikke er betalt senest 3½ måned efter terminen. Opgørelsen dækker over både parcel- og rækkehuse, ejerlejligheder og fritidshuse.
Tal bekræfter ny type svindelsager under sommerens festivaler24.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Du er fuld og kan ikke rigtig huske alt fra gårsdagens festival eller turen hjem fra byen i en pirattaxa. Men du kan se, at der er overført rigtig mange penge fra din konto, som du absolut heller ikke husker noget om. Tyveri af betalingsmidler på festivaler og under transport i pirattaxaer og flere tilfælde, der involverer drugging, er steget markant i sommer, viser nye tal fra Finans Danmark. Især mænd er ofre.
Efter ni år: Variabel rente tilbage i førertrøjen20.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Flere danske boligkøbere vælger nu lån med variabel rente. I tredje kvartal 2025 valgte 52 pct. et lån med variabel rente – det er første gang siden 2016, at denne type lån overgår fastforrentede lån. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
Investeringer i forsvarsaktier vokser markant: 17-dobling på tre år19.10.2025 12:30:14 CEST | Pressemeddelelse
Banker, kapitalforvaltere og pensionsselskaber tilbyder i stigende grad danskerne målrettede muligheder for at investere i forsvar og sikkerhed.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum