DI: Flere unge kan nu få et fritidsjob i industrien
Nu bliver det lettere og langt mere attraktivt for unge mennesker at tage et fritidsjob i industrien. Partierne bag den nye fritidsjobaftale fortjener stor ros for at have lyttet til erhvervslivet, lyder det fra Dansk Industri.

Et bredt politisk flertal er netop blevet enige om en ny aftale, der gør det lettere for unge under 18 år at få et fritidsjob. Aftalen omfatter en modernisering af arbejdsmiljøreglerne, hvilket bl.a. betyder, at de unge kan få et større kendskab til arbejdsgangene i produktionsvirksomhederne. Og det vækker begejstring hos landets største erhvervsorganisation Dansk Industri (DI).
- Jeg er utrolig glad for, at det nu bliver langt lettere og mere attraktivt for de unge at få et meningsfuldt fritidsjob, hvor de med udsigten til en skattelettelse kan beholde flere lommepenge til sig selv. Særligt, håber jeg, at flere vil søge mod produktionsvirksomhederne, hvor interessen har været dalende de sidste mange år, siger Anders Just Pedersen, underdirektør i DI.
En DI-analyse har tidligere vist, at antallet af unge mellem 13 og 17 år i job i industrien er halveret i løbet af 15 år. Nu håber direktøren, at udsigten til et mere meningsfuldt fritidsjob i industrien kan få flere unge til at søge den vej.
- De regler, var har haft indtil nu, blev lavet i 1980’erne og er ikke længere tidssvarende. Jeg håber, at arbejdsmiljøreglerne nu bliver tilpasset den teknologiske udvikling, så unge får lov til at betjene f.eks. en skruemaskine og andre ufarlige maskiner, hvilket alt andet lige gør jobbet markant mere spændende, og giver de unge bedre erfaring og indsigt i, hvad det vil sige at arbejde på et værksted eller i en produktionshal. Sigtelinjen kunne være, at de unge i fritidsjob må lave det samme, som når de er i folkeskolepraktik, siger Anders Just Pedersen.
Direktøren understreger samtidig, at et fritidsjob i industrien kan få flere unge til at vælge en faglært uddannelse.
- Det er ingen hemmelighed, at Danmark mangler tusindvis af faglærte. Og så længe der hersker urigtige fordomme om, hvad det vil sige at arbejde som faglært, er det svært få de unge til at vælge den karrierevej, siger Anders Just Pedersen og fortsætter:
- Et udfordrende og sjovt fritidsjob i en produktionsvirksomhed kan være med til at nedbryde fordommene og være en rigtig god vej til at få de unge gjort interesseret i at tage en faglig uddannelse. Jeg er sikker på, at det kan gøre en stor forskel, siger han.
Kontakter
Yderligere oplysninger kan fås hos presserådgiver Ben Ron på tlf. 2830 5452.
Følg pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra DI - Dansk Industri
Dansk medaljeregn kan være afgørende for fremtidens erhvervsliv13.9.2025 21:16:58 CEST | Pressemeddelelse
DI ønsker alle vinderne af EuroSkills2025 stort tillykke og glæder sig over, at hele 13 danskere hev medaljer hjem. Det kan i høj grad inspirere andre unge til at vælge erhvervsuddannelserne til – og det har Danmark brug for.
DI: Nyt våbenindkøb booster Danmarks forsvarsindustri12.9.2025 14:57:52 CEST | Pressemeddelelse
Partierne bag forsvarsforliget valgte europæiske våbenindkøb for 58 mia. kr. Via krav om industriaftaler giver aftalen dansk forsvarsindustri milliardordrer.
Katastrofe afværget: Midlertidig løsning på astronomisk emballageregning sikret11.9.2025 17:29:59 CEST | Pressemeddelelse
Der er fundet en mindelig kortsigtet løsning for producentansvaret, som Dansk Industri (DI) hilser velkommen. Men den langsigtede løsning bliver uhyre vigtig, så der skal regeringen virkelig i arbejdstøjet, lyder det fra DI.
DI: Europæisk trepart om havvind er et vigtigt skridt for billigere og grønnere strøm4.9.2025 18:30:06 CEST | Pressemeddelelse
Fælles europæisk satsning på havvind kan sænke elpriserne, styrke energiuafhængigheden og skabe nye muligheder for danske virksomheder.
7.500 virksomheder har sat deres kryds: Vejen er den mest erhvervsvenlige kommune4.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Med kun få måneder til kommunalvalget har 7.500 virksomheder med næsten 300.000 ansatte afgivet deres stemme på, hvilken kommune i landet der er den mest erhvervsvenlige. Dansk Industri (DI) har i dag offentliggjort landets største, årlige undersøgelse af den lokale erhvervsvenlighed, og ifølge virksomhederne er det i år Vejen Kommune, der er den mest erhvervsvenlige. - Tillykke til Vejen. Mange danske kommuner bør skele til Vejen og de øvrige kommuner i Syd- og Vestjylland, som er landets mest erhvervsvenlige landsdele. - De lokale politikere har afgørende indflydelse på, hvor gode betingelser vores virksomheder har for at skabe vækst, job og velstand. Alle virksomheder bygger på en drøm om at gøre en forskel, og danske virksomheder giver danskerne noget at stå op til og Danmark noget at leve af. Det bør vi alle minde lokalpolitikerne om, når vi sætter vores kryds til kommunalvalget den 18. november, siger erhvervs- og medlemsdirektør Emil Fannikke Kiær. Dialog og imødekommenhed Det e
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum