Tre ud af fire virksomheder tynget af administrative byrder
Hele 77 procent af TEKNIQ Arbejdsgivernes medlemsvirksomheder svarer i undersøgelse, at de administrative byrder er stigende. Det hæmmer både vækst, effektivitet og konkurrenceevne. Det gælder ikke kun i Danmark men også resten af EU, hvilket ny rapport netop har slået fast.

Der er brug for en gevaldig hovedrengøring i det bureaukrati, der i stigende grad tynger virksomhederne, hvis vi vil sikre konkurrenceevnen både i Danmark og resten af EU.
I en undersøgelse fra TEKNIQ Arbejdsgiverne svarer tre ud af fire virksomheder i det tekniske erhvervsliv, at de administrative opgaver og bureaukratiet fylder mere og mere i hverdagen. Kun to procent af virksomhederne mener, at det er faldende.
- De administrative byrder er en alvorlig hæmsko for vores medlemmer. Vi ser, at virksomhederne bruger mere og mere tid på at håndtere komplekse regler og krav, hvilket går ud over deres kerneopgave, siger Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne, der organiserer virksomhederne i det tekniske erhvervsliv.
Bureaukratiet lammer hele EU
Knap 60 procent af virksomhederne bruger over 10 timer om ugen på administrativt arbejde. Det er især de små virksomheder, der er hårdt ramt, da det også oftest er ejeren selv, der sidder med al papirarbejdet, viser medlemsundersøgelsen.
Fra 2015 til 2023 blev det danske erhvervsliv samlet set pålagt ekstra økonomiske byrder for i alt 4,5 milliarder kroner. I 2023 alene blev der indført nye regler, der resulterede i cirka 790 millioner kroner i årlige byrder og kun 85 millioner kroner i årlige lettelser, viser opgørelse fra Erhvervsministeriet.
- Det hænger ikke sammen med, at vi gerne vil have et stærkt og velfungerende erhvervsliv. Ikke kun i Danmark men også resten af EU, hvor vi i det lange løb ender med at blive spist af Kina og USA, hvis vi fortsætter med at gøre det mere og mere besværligt at drive virksomhed, siger Maria Schougaard Berntsen.
Den udfordring har den såkaldte Draghi-rapport netop taget op. Hvis EU skal kunne klare sig i kapløbet med statsstøttede virksomheder i fremtiden, så er der brug for en gedigen økonomisk indsprøjtning, fuld tryk på den grønne omstilling og ikke mindst en reduktion af de administrative byrder.
Læs mere om de administrative byrder, som TEKNIQ Arbejdsgiverne i øjeblikket sætter fokus på.
Yderligere information, kontakt: Maria Schougaard Berntsen, underdirektør i TEKNIQ Arbejdsgiverne: 51 30 95 37 / msb@tekniq.dk
Nøgleord
Kontakter
Michael DegnPresseansvarlig
Tlf:77424227mdc@tekniq.dkOm TEKNIQ Arbejdsgiverne
TEKNIQ Arbejdsgiverne – Industri & Installation repræsenterer det tekniske erhvervsliv, der er drivkraften i den bæredygtige og digitale vækst i Danmark. Virksomhederne beskæftiger cirka 55.000 medarbejdere.
Følg pressemeddelelser fra TEKNIQ
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TEKNIQ
TEKNIQ: Tiltrængt vindpust til de grønne teknologier31.1.2025 10:31:46 CET | Pressemeddelelse
Stort skridt i retning af at gøre Danmark mere bæredygtig og uafhængig i energiforsyningen. Sådan lyder reaktionen fra erhvervsorganisationen TEKNIQ på baggrund af regeringens netop fremlagte plan for mere havvind og brintproduktion.
OK25: Forhandlingerne skudt i gang på VVS-området23.1.2025 12:32:52 CET | Pressemeddelelse
Overenskomstforhandlingerne mellem TEKNIQ, Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal er i dag skudt i gang. Det sker på et baggrundstæppe af globale usikkerheder, som kan få betydelige konsekvenser for erhvervslivet, pointerer TEKNIQ, mens Blik- og Rørarbejderforbundet og Dansk Metal fremhæver, at dansk økonomi og økonomien i VVS-branchen er i verdensklasse og er i stand til at modstå eventuelle kriser.
Nye tal: Varmepumpesalget på niveau med 201822.1.2025 06:43:00 CET | Pressemeddelelse
Efter et år med historisk lave salgstal viser varmepumpemarkedet spirende tegn på bedring, men det er stadig banket tilbage til niveauet i 2018, viser nye tal fra Energistyrelsen. Der er brug for klare politiske signaler og en målrettet indsats for at få den grønne omstilling på skinner igen, lyder det fra erhvervsorganisationen TEKNIQ.
Overenskomstforhandlinger bliver for første gang digitale17.1.2025 11:53:44 CET | Pressemeddelelse
TEKNIQ og Dansk El-Forbund trækker som de første nu overenskomstforhandlingerne ind i den digitale tidsalder. Det skal spare mange tusinde printede papirer og give en mere overskuelig og effektiv forhandling, lyder det fra de to parter, der mener, at det er startskuddet til at revolutionere måden at forhandle overenskomst på i Danmark.
Organisationer: Mere inklusion og diversitet er vejen frem14.1.2025 08:25:00 CET | Pressemeddelelse
Både uddannelsesinstitutioner og arbejdsmarkedets parter skal i højere grad være gearet til at rumme sårbare unge og medarbejdere med minoritetsbaggrund. Sådan lyder den fælles målsætning fra TEKNIQ, Dansk El-Forbund og Danske Erhvervsskoler og -Gymnasier.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum