Ny rapport fra Miljøstyrelsen: Styring kan nedbringe lattergasemissioner fra renseanlæg

Del

Krüger har i samarbejde med NIRAS udarbejdet en rapport for Miljøstyrelsen, der blev udgivet d. 10. september 2024. Rapporten viser, at renseanlæggenes udledninger af lattergas kan nedbringes med enkle og forholdsvis billige metoder, ligesom der for første gang er kommet en anbefaling til grænseværdien for lattergas.

For første gang er der kommet en anbefaling til grænseværdien for lattergas fra renseanlæg
For første gang er der kommet en anbefaling til grænseværdien for lattergas fra renseanlæg

For at opnå regeringens mål om en 50% reduktion af lattergasemissionen fra renseanlæg vil der fremover blive indført en grænseværdi for lattergasemissioner. I rapporten anbefales det, at grænseværdien fastsættes i forhold til den kvælstofmængde, der ledes til renseanlægget.

Anbefalinger til verdens første regulering af lattergas

Hvis anbefalingerne bliver implementeret, vil Danmark være det første land i verden til at have en regulering af lattergas fra renseanlæg. Således vil mange lande følge nøje med i udviklingen, lovgivningen og løsningerne til at få bugt med denne meget kraftige drivhusgas.

Det forventes, at omkostningerne ved at reducere lattergasemissionen fra renseanlæg vil være lave sammenlignet med andre brancher. En stor del af reduktionerne kan nemlig opnås gennem mere online styring, enkle målinger og optimering af driften. Styringen af de biologiske processer skal baseres på beluftning, slamalder, belastning og kulstof - alt sammen faktorer, som kan bidrage til at reducere mængden af lattergas, der udledes fra anlægget. 

I Krüger har vi gennem mange år arbejdet med udvikling af nye løsninger og teknologier inden for reduktion af lattergas. De resultater, vi sammen med Niras og Miljøstyrelsen når frem til i denne rapport, danner et solidt grundlag for fremtidig regulering på området, og det kan gøre en stor forskel for den grønne omstilling i vandsektoren. Det gode er, at teknologierne allerede er tilgængelige, og vi har flere nye styringer under udvikling.” Udtaler Mette Brynjolf Jepsen, Markedschef for Klima- og Energi hos Krüger.

Rapporten danner grundlag for det videre arbejde med at forberede fremtidig regulering på området. 

Krüger og Niras fremlægger det omfattende arbejde sammen med Miljøstyrelsen på Dansk Vand Konference, der afholdes i Kolding d. 27.-28. november. 

Læs hele rapporten her: https://www2.mst.dk/Udgiv/publikationer/2024/08/978-87-7038-629-6.pdf

Nøgleord

Kontakter

Følg pressemeddelelser fra Krüger A/S

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Krüger A/S

Nyt innovativt projekt skal bekæmpe oversvømmelser fra terrænnært grundvand25.2.2025 09:29:53 CET | Pressemeddelelse

I takt med klimaændringerne oplever Danmark flere ekstreme vejrhændelser, hvor stigende nedbørsmængder fører til højere grundvandsstand. Dette skaber udfordringer i byområder, hvor terrænnært grundvand kan oversvømme kældre, skade infrastruktur og belaste kloaksystemerne. Et nyt MUDP forsknings- og udviklingsprojekt, “Håndtering af terrænnært grundvand” ledet af Krüger A/S i samarbejde med Aarhus Vand og DISUD-Sustainable Development, vil nu skabe nye digitale løsninger til at håndtere disse udfordringer.

Krüger lancerer hidtil største forbedringer på online styringsværktøj til renseanlæg22.1.2025 10:52:38 CET | Pressemeddelelse

Danske forsyninger kan nu se frem til en markant forbedring i deres daglige drift. Den 22. januar lancerer Krüger en omfattende opdatering til deres kendte styring Hubgrade Wastewater Plant Performance. Denne opdatering indeholder en række innovative funktioner, der ikke blot optimerer anlægsstyringen, men også sætter en ny standard for effektivitet og brugervenlighed.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye