Sensommervejr er færgevejr
August 2024 blev en rigtig færgemåned. Det dejlige sensommervejr lokkede danskerne på vandet i en grad, så Øresundslinjen oplevede en august klart bedre end sidste år.

Efter en lidt skuffende juli valgte august at stemple ind med skønt sensommervejr – og det sendte for alvor danskerne ud på vandet og på Molslinjens færgeruter. På nær en enkelt rute oplevede alle ruterne flere august-gæster i 2024 end året før.
August 2024 gav fremgang på Kattegat, på Øresundslinjen, Samsølinjen, Langelandslinjen, Fanølinjen og på Bornholmslinjen. Undtagelsen er Alslinjen, hvor en ombygning af havnen i Fynshav har betydet indsættelsen af en noget mindre færge end sædvanligt.
På Øresundslinjen mellem Helsingør og Helsingborg valgte 697.843 passagerer at krydse sundet mellem Danmark og Sverige. 117.643 personbiler tog samtidig turen i august. Det er næsten syv procent flere passagerer end i august 2023, mens bilernes andel steg med næsten fire procent.
”Lidt mere end to procent flere passagerer gik ombord – og en stor del af æren for den stigning kan tilskrives den nye restaurant, Libitum Social Dining, som virkelig har trukket mange mennesker til bords på Tycho Brahe”, siger Molslinjens administrerende direktør, Kristian Durhuus.
Faktisk er der i forhold til sidste år 110.000 flere passagerer i de tre sommermåneder, som er blevet ombord på Tycho Brahe for at gå på restaurant eller i skibets bar.
”Inflation og renter er faldet til ro, og det ser ud til, at det har fået især de svenske gæster til igen at bruge penge på fornøjelser så som at gå ud at spise”, siger Kristian Durhuus.
Kontakter
Jesper MaackPR & Communication Manager
Tlf:+4520196215jma@molslinjen.dkOm Molslinjen
Molslinjen er Danmarks største indenrigs færgeselskab med en flåde på 21 skibe, som årligt transporterer mere end 15 millioner gæster. Med 19 overfarter fordelt på Alslinjen, Bornholmslinjen, Fanølinjen, Langelandslinjen, Molslinjen, Samsølinjen og Øresundslinjen forbinder færgerne Danmark, Sverige og Tyskland.
Bornholmslinjen og Molslinjen betjenes af nogle af verdens største katamaran-færger, og det gør Molslinjen til et af verdens største hurtigfærge-rederier.
I samarbejde med Herning Turist driver Molslinjen busruten Kombardo Expressen. Den kører direkte til København fra Aarhus, Randers, Aalborg, Viborg, Herning, Silkeborg og Rønne samt en række andre jyske byer.
Molslinjen beskæftiger i dag mere end 1800 medarbejdere.
Mere info: www.molslinjen.dk
Andre sprog
Følg pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Molslinjen A/S
Molslinjen kan nu sende besætninger på kursus i eget friluftsbassin1.7.2025 09:11:46 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjen har netop sendt de allerførste interne kursister igennem sikkerhedskursus – og det i det samme vand, som færgerne sejler i på deres tur ind til Odden Færgehavn. Rederiet har lavet et øvelsesbassin i et hjørne af havnen.
Ny færgesang til Bornholmslinjen27.6.2025 10:02:27 CEST | Pressemeddelelse
Det skabte stor opstandelse, da Molslinjens rute på Kattegat for nylig erstattede den gamle, klassiske Kombardo-sang med en ny. Nu kommer den nye sang til Bornholmslinjen i en særlig bornholmerudgave.
Rekordmange med færgerne i ugen med Folkemøde på Bornholm24.6.2025 14:06:26 CEST | Pressemeddelelse
Ugen med Folkemødet trak rekordmange passagerer med Bornholmslinjens færger. Det viser rederiets opgørelse over biler og passagerer på Rønne-Ystad og Rønne-Køge for hele uge 24 i år.
Lydbølgerne skal gå mindre højt på de danske færger19.6.2025 09:01:31 CEST | Pressemeddelelse
Lydbølgerne skal sænke sig på de danske færger. Derfor går rederier og arbejdstagerforeninger nu sammen om en kampagne, som skal få passagerer og færgernes besætninger til at tale pænt til hinanden.
Molslinjens nyeste elfærge i drift14.6.2025 11:54:05 CEST | Pressemeddelelse
Molslinjens nyeste elfærge, ’Nerthus’, har bestået alle test og syn, og færgen er således af myndighederne godkendt til sejlads på ruten fra Ballen på Samsø til Kalundborg på Sjælland. Færgen sejler sin første tur fra Kalundborg klokken 07.45 på mandag den 16. juni 2025.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum