Årets Bil i Europa skuffer i ny sikkerhedstest
Der er topkarakter til nye modeller fra Audi, Ford og Tesla-konkurrenten Xpeng i ny sikkerhedstest fra Euro NCAP. Til gengæld skuffer Årets Bil i Europa 2023 med en sikkerhed under middel.

Efterårskollektionen af spændende nye bilmodeller holder i kø i efterårets første test fra Euro NCAP, som tæller otte biler samt en såkaldt genberegning. I puljen finder man både den nye Audi Q6 e-tron, Ford Explorer og kinesiske Xpeng G6, der allerede nu ligner en seriøs konkurrent til den populære Tesla Model Y. Også hvad sikkerheden angår.
Bedst af alle otte klarer den nye elektriske Audi Q6 e-tron sig. Den store SUV opnår et samlet top fem-resultat blandt alle Euro NCAP’s test gennem tiderne. Den efterfølges i denne test af Ford Explorer og Xpeng G6.
Fælles for de tre biler er, at alle sikkerhedssystemer ikke bare er standard, men også virker overbevisende godt. Bilerne har også en god kollisionssikkerhed for store og små passagerer og en god beskyttelse af de bløde medtrafikanter såsom fodgængere.
”Det er glædeligt at se, at nogle af de mest interessante elbiler herhjemme også er blandt de mest sikre på markedet. Det betyder, at forbrugerne ikke behøver at forholde sig til sikkerheden, når de ser på en af disse tre biler – den er bare i top,” siger FDMs repræsentant i Euro NCAP, Søren W. Rasmussen.
Anderledes skuffende klarer Jeep Avenger sig. Bilen, der blev kåret som Car of the Year 2023, må nøjes med tre stjerner i denne 2024-test. Det er ikke bare en ringere kollisionssikkerhed for de mindste, der trækker ned, men især også i kategorierne fodgængersikkerhed og sikkerhedssystemer, hvor Jeep Avenger klarer sig markant dårligere end testens øvrige biler.
Bilen mangler også helt enkelte sikkerhedssystemer og en airbag mellem forsæderne. Det kan virke som småting, men det trækker ned, og samlet efterlader det et indtryk af en ellers spændende bil, som sikkerhedsmæssigt bare ikke er på et niveau for en ’Car of the Year’. At det forholder sig sådan, skyldes til dels, at bilen er kommet på markedet før, at Euro NCAP’s seneste skærpede krav er trådt i kraft.
”Det ændrer ikke på, at det er skuffende at se, at Jeep Avenger ikke opnår et bedre resultat, end tilfældet er. På mange områder er det både en moderne og gennemtænkt bil, men lige når det handler om sikkerheden, har Jeep øjensynligt sprunget over, hvor gærdet er lavest. For FDM understreger det vigtigheden af Euro NCAP’s arbejde, som er med til at give et mere retvisende billede af bilens sikkerhedsmæssige egenskaber, end det en Car of the Year-kåring afspejler,” siger Søren W. Rasmussen.
Af testens øvrige fire biler er der fem stjerner til de identiske Subaru Crosstrek og Subaru Impreza og fire stjerner til søsterbilerne Renault Captur og Renault Symbioz.
Endelig er der i en såkaldt genberegning fem stjerner til plugin-hybridudgaven af BYD Seal U. Den lille SUV blev testet i elbiludgaven sidste år.
Testens biler:
- Audi Q6 e-tron – 5 stjerner
- BYD Seal U plugin-hybrid (variant af 2023 BYD Seal-U) – 5 stjerner
- Ford Explorer – 5 stjerner
- Jeep Avenger – 3 stjerner
- Renault Captur / Renault Symbioz – 4 stjerner
- Subaru Impreza / Subaru Crosstrek – 5 stjerner
- Xpeng G6 – 5 stjerner
Nøgleord
Kontakter
FDM presseafdeling
Tlf:45270967presse@fdm.dkMads Bregenov-PedersenPressemedarbejder
Tlf:21187030mbp@fdm.dkBarbara Borre LangeKommunikationschef
Tlf:26270721bbc@fdm.dkBilleder
Om FDM
FDM er med 280.000 medlemshusstande Danmarks største interesse- og forbrugerorganisation.
FDM arbejder for en afvikling af registreringsafgiften, en grøn omstilling af bilparken, bedre trafiksikkerhed, bedre infrastruktur og bedre forbrugersikkerhed.
Derudover sidder FDM i en lang række råd og nævn som Ankenævn for biler, Parkeringsklagenævnet, Færdselssikkerhedskommissionen og Rådet for Sikker Trafiks forretningsudvalg.
Læs mere om FDM
Følg pressemeddelelser fra FDM
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra FDM
Her er de nye regler og afgifter for bilisterne i 202630.12.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
2026 byder kun på en række mindre ændringer for bilister. FDM har samlet et overblik over de nye regler, satser, takster og afgifter, som bilisterne kan se frem til i det nye år.
Bilejere ignorerer tilbagekaldelser - kører videre med farlige fejl16.12.2025 06:01:00 CET | Pressemeddelelse
Mange bilejere reagerer ikke på vigtige tilbagekaldelser af deres bil. Heller ikke selvom det handler om at rette kritiske fejl på bilens sikkerhed. FDM foreslår, at det skal koste bilens synsgodkendelse.
Flere bilister bliver blændet bag rattet15.12.2025 12:47:02 CET | Pressemeddelelse
Nye og langt kraftigere billygter ændrer måden, vi oplever mørkekørsel på. Ny undersøgelse fra FDM viser, at flere bilister føler sig blændet bag rattet, og at mørket påvirker både tryghed og kørevaner.
Populære bilmærker skruer ned for sikkerheden10.12.2025 11:02:07 CET | Pressemeddelelse
Renault, Toyota og Stellantis, der står bag flere populære bilmærker, sparer på sikkerheden for at holde prisen nede. Det er ærgerligt, mener FDM, der til gengæld er begejstret for ny Mercedes, som er topscorer i ny sikkerhedstest.
Ny platform gør det nemt at leje autocamper1.12.2025 14:55:57 CET | Pressemeddelelse
Ny platform skal gøre det nemt og overskueligt at leje autocamper i udlandet. FDM Travel står bag platformen GoCamper, som har samlet Danmarks hidtil største udvalg af autocampere i 30 lande verden over.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum



