OK udpeger ny CFO
Energiselskabet OK har ansat Morten Mosegaard som ny CFO. Morten Mosegaard erstatter Thor Skov Jørgensen, der forlod OK i juni til fordel for rollen som CEO i Coop Danmark. Mosegaard kommer fra en stilling som CFO i Maersk Tankers

OK har nu fundet ny CFO, og valget er faldet på Morten Mosegaard, der har en solid baggrund i nogle af Danmarks største virksomheder og ikke mindst omfattende erfaring med økonomi, strategi og ledelse.
"Jeg er meget glad for, at det lykkedes at hente en profil som Morten Mosegaard, der har en tung CFO-baggrund og erfaring med at skulle agere i en virksomhed, hvor den grønne omstilling spiller en stor rolle. I OK er strategien at transformere hele virksomheden mod e-mobilitet og el, og så ligger der en voksende opgave i at varetage vores ejerskab af datterselskaberne, ikke mindst Coop og Kamstrup. OK er under forandring på mange måder, og det er jobbet som CFO også, så vi er meget glade for at få Morten (Mosegaard, red.) og hans erfaring med på holdet," siger Michael Løve, CEO i OK.
Hos Maersk Tankers, en af verdens største flåder af produkttankskibe, har Morten Mosegaard i knap seks år haft ansvaret for finans, jura, IT og strategi. Forinden har han bestredet en række centrale lederstillinger hos Danske Bank, blandt andet som direktør for koncernøkonomi.
Indtræder i direktion
OK investerer i disse år milliarder i at etablere et landsdækkende ladenetværk og blive en stor leverandør af el og energiløsninger. Den kommende CFO ser frem til at bringe sin erfaring og finansielle indsigt i spil i en periode, hvor OK gør strategi til handling:
"OK befinder sig i en utrolig spændende situation med den igangværende transformation og elektrificering af forretningen. Det kræver store midler og en dygtig økonomifunktion. Samtidig er koncernen for nyligt vokset markant med ejerskabet af Coop, så der sker virkelig noget i OK. Jeg glæder mig meget til at tage fat på de mange opgaver og møde mine kommende kolleger," siger Morten Mosegaard, der får plads i OK’s tremandsdirektion sammen med CEO Michael Løve og CCO Michael Lamberth.
Morten Mosegaard tiltræder sin nye stilling som CFO i OK den 1. december 2024.
Om Morten Mosegaard:
- Morten Mosegaard er født 1977
- Han er bosat i Odense med hustru og to børn
- Er uddannet cand.scient.oecon fra SDU i 2001 og har en Ph.d i Finansiering
- Morten Mosegaard kommer fra en stilling som CFO i Maersk Tankers
- Han har før karrieren i Maersk Tankers haft en række stillinger i Danske Bank, herunder Chief of Staff & interim CFO, Head of Group Finance og en række ledende stillinger indenfor Corporate Banking og Markets
Nøgleord
Kontakter
Rasmus BoserupKommunikationschef
Tlf:2213 8601rabo@ok.dkBilleder
- OK er et bredt funderet energiselskab for private og erhverv. På hylderne er alt fra brændstof og ladestandere til grøn el og varmepumper.
- OK er desuden en af de største elleverandører i Danmark
- OK a.m.b.a. er et dansk andelsselskab og tæller udover moderselskabet OK datterselskaber som Kamstrup, EnergiData og OK Energiteknik.
- OK omfatter mere end 685 tankstationer, mere end 250 vaskehaller samt mere end 80 Truck Diesel stationer, og OK er således Danmarks største tankstationskæde.
Følg pressemeddelelser fra OK
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra OK
Foråret forbedrer rækkevidden: Sådan kører du længere i elbilen5.5.2025 09:46:10 CEST | Pressemeddelelse
Varmere vejr giver automatisk ekstra kilometer til elbilen – og der er flere enkle tricks, der kan gøre din rækkevidde endnu bedre
OK får ny presse- og kommunikationschef1.5.2025 11:54:18 CEST | Pressemeddelelse
Jens Bomholt bliver pr. 1. maj 2025 ny presse- og kommunikationschef i OK. Han kommer med stor erfaring inden for public affairs og skal styrke OK’s strategiske kommunikation og positionering i den offentlige debat
Ny ladestation til tung transport i Sdr. Borup – og flere er på vej30.4.2025 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
OK er godt i gang med at skabe et landsdækkende ladenetværk til den tunge transport, og nu åbner endnu en ladestation. Med den nye lademulighed i Sdr. Borup bliver det nemmere for vognmænd at lade op på farten og tage del i omstillingen
Ny OK-ladepark på vej i Haverslev – tæt ved motorvejen28.4.2025 09:50:52 CEST | Pressemeddelelse
Energiselskabet OK bygger en ny ladepark i nærheden af afkørsel 33 ved E45-motorvejen i Haverslev. Målet er at give elbilister nem og hurtig adgang til opladning på farten
OK og Coop når ambitiøst mål: Ladestandere ved 500 butikker14.4.2025 09:05:17 CEST | Pressemeddelelse
Landets elbilister kan nu oplade bilen ved mere end 500 Coop-butikker og brugsforeninger. Dermed er et af OK’s mange ambitiøse mål på ladeområdet nået, lyder det fra energiselskabet
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum