Vejdirektoratet renoverer motorvejsbro nord for Aalborg
Lørdag 28. september og tre dage frem bliver der udført vejarbejde på en motorvejsbro på E39 Hirtshalsmotorvejen nord for Aalborg. Det betyder, at motorvejen vil være spærret i nordgående retning, hvorfor trafikanter skal ud på en mindre omkørselsrute.

Der skal skiftes slidlag og støbes fuger på den motorvejsbro, der fører E39 Hirtshalsmotorvejen over E45 Frederikshavnmotorvejen ved Bouet i Nørresundby.
Arbejdet går i gang lørdag 28. september kl. 4.00 og forventes afsluttet tirsdag 1. oktober kl. 23.30.
E39 Hirtshalsmotorvejen vil være totalspærret i nordgående retning i hele arbejdsperioden, hvorfor trafikanter vil blive ledt ad en omkørselsrute. Her bliver de ledt ad Høvejen via Gammel Høvej og tilbage til E39 ved tilslutningsanlæg 10 Høvejen.
Da arbejdet er vejrafhængigt, kan det ske, at det må udskydes som følge af vejrforhold.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanterne.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Per ThorsagerProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 25 98pbth@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder

Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
E45 spærres mellem Horsens V <56a> og Horsens N <55> natten til d. 18. november7.11.2025 12:53:14 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet spærrer E45 mellem Horsens V og Horsens N fra mandag aften til tirsdag morgen, mens en ny bro ved Rådvedvej sænkes på plads.
Ventilatorer udskiftes i Guldborgsundtunnelen7.11.2025 10:02:02 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratets entreprenør skal udskifte de eksisterende ventilatorer i Guldborgsundtunnelen. Det kræver en række trafikomlægninger på Sydmotorvejen fra starten af november og frem til midten af december måned.
Limfjordens undergrund bliver undersøgt ved den kommende tunnel og lavbro til den 3. Limfjordsforbindelse7.11.2025 09:58:50 CET | Pressemeddelelse
I denne uge er arbejdet med at undersøge jordbundsforholdene i Limfjorden nord og syd for Egholm gået i gang. Undersøgelserne bliver foretaget fra en større pram, som vil være i området til udgangen af april 2026.
Lys udskiftes i Bernstorffsvejstunnelen ved Gentofte6.11.2025 11:36:29 CET | Pressemeddelelse
Fra søndag den 9. november begynder Vejdirektoratet udskiftning af belysningsanlægget i Bernstorffsvejstunnelen på grænsen mellem København og Gentofte. Arbejdet betyder, at tunnelen er spærret for biltrafik.
Til- og frakørselsramperne ved Kridtsvinget i Aalborg til Nordjyske Motorvej lukker i et døgn6.11.2025 08:00:00 CET | Nyhed
I starten af året monterede Vejdirektoratet en ny stibro over Nordjyske Motorvej ved Kridtsvinget i Aalborg, og nu er det tid til en efterspænding af broen. Efterspændingen af boltene skal sikre broens statiske sammenhæng.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum