Delstaten Slesvig-Holsten og Region Sjælland enige om at bygge bro over Femern Bælt
I dag har den tyske delstatsminister Werner Schwarz og regionsrådsformand Heino Knudsen underskrevet en ny handleplan for samarbejdet på tværs af Femern Bælt. Handleplanen skal intensivere samarbejdet med udsigten til at blive landfaste, når snoren til den faste Femern Bælt-forbindelse klippes i sommeren 2029.

Ude i horisonten i en ikke så fjern fremtid begynder man at kunne ane konturerne på en region, hvor den danske og tyske geografi er smeltet sammen til en sammenhængende geografi over Femern Bælt.
-En væsentlig fordel ved den kommende faste Femern Bælt-forbindelse er, at den vil lette den grænseoverskridende mobilitet i regionen, siger Werner Schwarz, Europaminister i delstaten Slesvig-Holsten, og tilføjer:
-Det vil dog kun blive en realitet og give merværdi, hvis det lykkes os i fællesskab at etablere og udbygge de grænseoverskridende forbindelser. Selve tunnellen er blot en brik i puslespillet for udviklingen af en velintegreret grænseregion.
Brobygning over tunnelen
Samarbejdet står på et godt fundament, da der er stigende interesse blandt både borgere og virksomheder for de muligheder, som opstår, når den faste forbindelse over Femern Bælt åbner i 2029.
-Vi ved, at der mange både borgere og virksomheder, der er nysgerrige på mulighederne på tværs af grænsen. Region Sjælland og delstaten Slesvig-Holsten vil med underskrivelse af handleplanen sammen sikre, at det ikke kun bliver ved nysgerrighed og muligheder, men at vi får koblet geografierne sammen på alle niveauer. Det skal være naturligt for borgere og virksomheder at bevæge sig på tværs og derfor skal vi mere end ’bare’ at bygge en tunnel af beton og sten, siger Heino Knudsen, regionsrådsformand i Region Sjælland.
Lokale tog på tværs af Femern Bælt
Med handleplanen vil delstaten Slesvig-Holsten og Region Sjælland blandt andet igangsætte et arbejde, som skal sikre, at der fra 2029 kan køre lokale tog på tværs af den faste Femern Bælt-forbindelse.
Med kun omkring 300 kilometer og omkring 2½ time mellem København og Hamborg i 2029, så giver mulighederne i de to metropoler næsten sig selv. Der eksisterer dog også en verden mellem metropolerne i den nære geografi over Femern Bælt, og her skal man i begge geografier vænne sig til at kigge mod hinanden og arbejde mere med potentialerne. Det er særligt her handleplanens fokus er.
-Vi vil med handleplanen skabe sammenhæng og sikre en tæt integration på tværs af Femern Bælt-geografien. Her er det helt afgørende, at vi får forbundet de nære geografier med lokale togforbindelser, som gør det muligt at komme til både arbejde, uddannelse og oplevelser i den modsatte geografi, og vi skal arbejde på et sammenhængende billetsystem, siger Christian Wedell-Neergaard, formand for Udvalget for Regional udvikling, uddannelse, kollektiv trafik og internationalt samarbejde i Region Sjælland.
Handleplanen sætter derfor fokus på at udvikle det gode naboskab gennem flere aktiviteter for borgerne på tværs af grænsen samt samarbejde om sprog og kultur på tværs af geografien. Samtidigt skal mulighederne for uddannelse på tværs af grænsen forbedres.
Desuden har handleplanen en ambition om at udvikle en grøn profil på tværs af Femern Bælt, herunder at understøtte klimavenlig transport af gods. Handleplanen løber i 2025 og 2026, hvorefter den tages op til revision blandt parterne.
Fakta:
- Region Sjælland og delstaten Slesvig-Holsten underskrev ved Fehmarnbelt Days den 12. juni 2023 fælleserklæringen om regionalt samarbejde mellem de to parter. Fælleserklæringen udgør de overordnede rammer for samarbejdet mellem parterne.
- Handleplanen, der blev underskrevet i dag i Kiel, løber i 2025-2026 og skal være med til at intensivere samarbejdet over den nye landfaste grænse.
Kontakter
Werner Schwarz, minister for landbrug, landdistrikter, Europa og forbrugerbeskyttelse i delstaten Slesvig-Holsten, tlf. +49 4319889900
Heino Knudsen, regionsrådsformand i Region Sjælland, tlf. 51 14 54 96
Christian Wedell-Neergaard, formand for Udvalget for Regional udvikling, uddannelse, kollektiv trafik og internationalt samarbejde i Region Sjælland, tlf. 40 15 22 23
Billeder

Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Region Sjælland
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Region Sjælland
Lægemangel: Region Sjælland sætter turbo på29.10.2025 11:15:00 CET | Pressemeddelelse
Jobopslagene bliver flere og flere, og aldrig har der været så mange læger ansat i Region Sjælland. Men virkeligheden er samtidig, at der fortsat er færre læger end i andre dele af landet. Ny kampagne skal hjælpe med at få flere læger til regionens sygehuse og gøre det nemmere at søge en stilling.
Region Sjælland tilbyder nu bustransport til praktiserende læger29.10.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Region Sjælland åbner som noget nyt faste busruter til praktiserende læger. Det skal være med til at gøre det mere attraktivt at arbejde i de lægedækningstruede områder. Den første af de nye busser kører i dag – 29. oktober – sin første tur mellem Hovedstaden og Maribo.
Genbrug og lokale materialer sparer CO2 og knappe råstoffer på Femern-baneprojekt28.10.2025 14:06:03 CET | Pressemeddelelse
Ved at erstatte grus og sten med moræneler og genanvende skærver har renoveringen af Ringsted-Femern banen reduceret klimaaftryk og sikret bæredygtig råstofforsyning. Region Sjælland arbejder for at mindske brugen af primære råstoffer med 20 % inden 2032 – og projektet er et godt eksempel på, hvordan målet kan nås.
Unges topprioritet bliver til virkelighed - natbetjening ved Østbanen og Odsherredbanen24.10.2025 14:36:07 CEST | Pressemeddelelse
Da de unge fik spørgsmålet om ønsker til forbedring af den kollektive trafik, var svaret klart ”Mulighed for at tage tog og bus om natten”. Fra sommeren 2026 bliver ønsket opfyldt med natbetjening langs Østbanen og Odsherredbanen natten til lørdag og søndag.
Region Sjælland åbner første af 12 faste screeningsteder for brystkræft23.10.2025 16:00:16 CEST | Pressemeddelelse
Region Sjælland tager et vigtigt skridt i forebyggelsen af brystkræft. Det første nye af i alt 12 faste screeningssteder for brystkræft er åbnet på Slagelse Sygehus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum