Vinderne af Sol over Gudhjem Produktprisen 2024 er fundet
For 11. år i træk blev dansk madiværksætteri sat i højsæde, da vinderne af Produktprisen 2024 blev kåret i samarbejde mellem Sol over Gudhjem, SuperBrugsen og Kvickly.

Knap 100 håbefulde og dedikerede madentusiaster indsendte deres produkter, hvoraf 12 finalister gik videre til finalen. Finalen fandt sted hos Folkets Madhus, tirsdag den 3. september, hvor de mest velsmagende, innovative og kvalitetsbevidste produkter inden for kategorierne MAD, DRIKKE, KONFEKTURE og INNOVATION blev kåret og hyldet.
Vinderne blev kåret af årets dommerpanel bestående af: gastrofysiker og partner i Kost Studio, Louise Beck Brønnum, chef for egne varemærker i Coop, Michael Rahbek og stjernekokkene Mikkel Maarbjerg, Mads Battefeld og Magnus Laier Sonne.
Vindere af produktprisen
I kategorien MAD vandt Mamas Daal med Mamas Saib Chutney. I kategorien DRIKKE løb Mikkeller med prisen med deres Rasperry Rush alkoholfrie øl. I kategorien KONFEKTURE vandt Frossenpind med deres is Blodappelsin Bo. Årets innovationspris gik til True Gum, der vandt med deres True Dates Sweet Peach dadler.
Vinder af publikumsprisen
Forbrugerne er også blevet hørt, og har igen i år stemt og kåret vinderen af publikumsprisen. Mere end 3.500 stemmer er afgivet online og med over 500 stemmer vandt Højsgaard Mikrovineri med deres Hybenvin, og løber dermed med publikumsprisen.
Chef for egne varemærker i Coop og en del af årets dommerpanel, Michael Rahbek siger:
- Det har været en virkelig stor og inspirerende oplevelse at være en del af dette års dommerpanel, hvor vi har smagt mange produkter, der bevidner om en stor lyst til at udvikle nye og spændende produkter i Danmark - det glæder et fødevarehjerte som mit. Han fortsætter:
- Jeg ser det som en del af vores ansvar at tilsikre at den danske madkultur fortsat udvikler sig, samt ikke mindst hvordan vi i Coop Danmark kan give indspark og hjælpe producenterne med deres produkter i den videre udvikling – forhåbentlig bliver mange af disse til en god smagsoplevelse for danskerne.
Vinderne får nu mulighed for en sparringssession med både relevante fagfolk fra Coop og med et panel af eksperter indenfor fødevareudvikling udpeget af Sol over Gudhjem. Rådgivningen vil blive tilpasset den enkelte virksomheds behov og ønsker, og vil finde sted i oktober måned på Coops Servicekontor i Albertslund.
Produktprisen er skabt for at støtte og fremme lokale producenter, der bringer gode innovative produkter til forbrugerne.
Yderligere information:
Chef for egne varemærker i Coop, Michael Rahbek: 2779 1804
Finalen kan ses her på www.detgodedanske.dk
Følg pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Coop Danmark A/S
Salget af dagligvarer stiger stærkt syd for grænsen4.6.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Gennem det seneste år er salget af de mest almindelige fødevarer som mælk, frugt og grønt, kød og pålæg steget med over 10 procent i de tre store butikker, som Coop har syd for grænsen, Fakta Tyskland. ”Vi sælger stadig de store traditionelle grænsehandelsvarer – øl, vand og slik – men det er på de øvrige dagligvarer, at vi oplever den store vækst, både lige nu og over hele det seneste år,” siger direktør Kasper Allermann, Fakta Tyskland. Prisstigningerne på dagligvarer i Danmark generelt har fået flere danskere til at købe flere af deres basale dagligvarer, når de er i Tyskland. ”Vi har hele tiden satset på at have et større udvalg af almindelige dagligvarer, og ikke kun satse på øl, vand og slik. Det giver bonus nu, ikke mindst fordi vi også kan tilbyde mange af de gode varer fra Coop,” siger Kasper Allermann. Hvis man undrer sig over, hvordan det er muligt at sælge de samme varer billigere i Tyskland end i Danmark, er forklaringen mindre moms, færre afgifter og et generelt lavere om
Coop og Thise runder milepæl: 100 produkter på hylderne4.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Coop har nok engang udvidet sortimentet af produkter fra Thise Mejeri. Skyr med citron 160 g med müsli er Thise-produkt nummer 100 i Coops butikker.
Grundlovsdag fejres med fornyet styrke – og ny kage26.5.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vær med til at fejre demokratiet og fællesskabet med en ny, lækker grundlovskage fra Coop og GRUNDLOVSFESTEN
Coop skifter donationsformål på pantautomater19.5.2025 10:57:45 CEST | Pressemeddelelse
Det er ikke længere muligt at donere flaskepant til Coop Folkeskove i Coops butikker.
Finalister til Produktprisen og Irmaprisen 2025 er fundet15.5.2025 07:30:00 CEST | Pressemeddelelse
70 spændende, lokale produkter fra hele landet er reduceret til 12, der nu skal dyste om Produktprisen 2025 i kategorierne Mad, Konfekture, Drikke og Innovation. Ved smagningen smagte og udvalgte dommerne samtidig fem produkter, der for første gang skal dyste om Coops nye pris, Irmaprisen, og dermed muligheden for en plads på hylderne i udvalgte Coop-butikker.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum