Nye vandrør sender trafikken på omveje i Middelfart
5.9.2024 08:30:00 CEST | TREFOR | Pressemeddelelse
TREFOR Vand er ved at etablere vandledninger til det kommende Middelfart Vandværk. Nu hvor arbejdet er nået ind til Middelfart, vil beboere og trafikanter i de kommende uger møde skiftende afspærringer og omkørsler i området ved Skovsvinget.
En strækning på Skovsvinget i Middelfart bliver i de kommende uger gravet op. Og selvom afspærringen kun gælder nogle få meter, vil trafikanter og beboere midlertidigt blive ledt ud på alternative ruter.
”Skovsvinget er et knudepunkt for rør til og fra det kommende Middelfart Vandværk. Vi er nødt til at afspærre strækningen delvist og fuldstændigt i en periode, mens vi arbejder, hvilket desværre medfører omkørsler for trafikanter, beboere og andre, der færdes i området,” siger Michael Lilja Weien, der er senior projektleder i TREFOR.
I løbet af denne uge bliver strækningen på Skovsvinget fra Burger King til og med Karensmindevej delvist afspærret, så kun én vejbane er farbar. Her vil der i et par uger være ensrettet kørsel fra rundkørsel ned ad Skovsvinget imod Strandvejen.
Fra uge 40 og cirka tre uger frem forventer TREFOR Vand, at Skovsvinget bliver totalt spærret for gennemkørende trafik fra Burger King til og med Karensmindevej. Dermed vil trafikanter blive ledt på omkørsel enten via Jyllandsvej og Strandvejen, eller over motorvejen og ad Staurbyskovvej.
Totalspærringen påvirker også beboere på Karensmindevej, som midlertidigt må køre via Comwells parkeringsareal for at komme til og fra deres bolig.
Gravearbejdet på Skovsvinget ventes at være afsluttet i uge 42. Der vil i hele perioden være skiltet med omkørsler i området. Ved uforudsete forhold og andre udfordringer risikerer projektet at trække ud. Arbejdet udføres i samarbejde med entreprenørfirmaet Kim Hedegaard.
FAKTA
TREFOR Vand etablerer blandt andet en 15 kilometer lang råvandsledning fra vandboringer i Brenderup til det store vandværk, som forsyningsselskabet bygger ved Skovsvinget i Middelfart. Vandværket står efter planen færdig ved udgangen af 2025, hvor det vil styrke forsyningssikkerheden på Vestfyn. Det vil behandle og levere op til 1.000.000 kubikmeter drikkevand om året, og op til 210.000 liter vand i timen.
Nøgleord
Kontakter
For yderligere information kontakt venligst:
Pressechef Ann Warren på telefon 5115 2555
Billeder
Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra TREFOR
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TREFOR
Rekordhøjt elforbrug hos TREFOR i januar 20266.2.2026 09:51:46 CET | Pressemeddelelse
I januar 2026 slog elforbruget i Trekantområdet alle rekorder. Elnetselskabet TREFOR El-nets opgørelse viser, at det samlede elforbrug i hele forsyningsområdet aldrig har været højere, og 21 gange i løbet af måneden slog dagsforbruget hos private husstande og mindre erhverv den tidligere rekord.
TREFOR har afsluttet undersøgelsen af strømafbrydelse på Bornholm3.2.2026 14:41:50 CET | Pressemeddelelse
Årsagerne til strømafbrydelsen, der ramte hele Bornholm i januar, er nu endeligt klarlagt. TREFOR El-net Øst har udbedret fejl i sikkerhedssystemer, der skulle sikre strømniveauet i søkablet mellem Sverige og Bornholm.
For højt strømniveau bag strømafbrydelse på Bornholm22.1.2026 15:28:20 CET | Pressemeddelelse
TREFOR El-net Øst har yderligere undersøgt årsagen til den knap 4 timer lange strømafbrydelse på hele Bornholm onsdag. Fejl i et system, der ellers skulle begrænse strømniveauet på øen, resulterede i et alt for højt niveau af strøm.
Alle på Bornholm har strøm igen21.1.2026 14:12:59 CET | Pressemeddelelse
Klokken 14 onsdag eftermiddag havde alle elforbrugere på Bornholm igen strøm. Den omfattende strømafbrydelse skyldtes en teknisk fejl hos TREFOR El-net Øst.
Teknisk fejl bag strømafbrydelse på Bornholm21.1.2026 11:46:25 CET | Pressemeddelelse
Onsdag kl 10.16 gik strømmen på hele Bornholm. TREFOR El-Nel Øst har konstateret, at der er tale om en teknisk fejl.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum

