Hvordan skaber vi de bedste betingelser for børns legeliv?
Dette spørgsmål er aftenens tema, når Bjerringbro Folkeuniversitet inviterer til sæsonens første foredrag tirsdag den 24. september

Tag med på en opdagelsesrejse ind i børns legeuniverser. Når børn leger, åbner der sig en verden af magiske eventyr, berigende oplevelser og stærke venskaber.
Men legen har også brug for kreativ næring og medspil fra de voksne – både forældrene derhjemme og de professionelle pædagoger i vuggestuer, daginstitutioner og fritidstilbud.
Oplægsholder Nils Falk Hansen har forsket i voksnes deltagelse i børns fantasileg som en del af sit ph.d.-projekt på Aarhus Universitet. Sammen med Nils dykker vi ned i aktuel forskning, praksiseksempler og fælles samtale om et af tidens vigtigste spørgsmål: Hvordan kan vi som voksne skabe de bedste betingelser for et godt og mangfoldigt legeliv for vores børn?
Nils vil blandt andet fokusere på fysiske legemiljøer og legeredskaber, voksnes ordenslængsel og tidsstyring som udfordringer. Han vil også komme ind på, hvordan voksne kan inspirere og støtte børns legefordybelse, legeglæde og legefællesskaber.
Om Nils Falk Hansen
Nils Falk Hansen har tidligere været lektor på pædagoguddannelsen og arbejder nu som selvstændig konsulent indenfor dag- og fritidspædagogik. Han har skrevet en lang række artikler om leg, æstetik og kreativitet som pædagogiske drivkræfter, og arbejder tæt sammen med kommuner, daginstitutioner og skoler rundt omkring i hele landet om udvikling af stimulerende legemiljøer og stærke legekulturer.
Foredraget holdes i Gudenåhuset, Bjerringbro Bibliotek d. 24. september kl. 19 og er arrangeret i samarbejde med Bjerringbro Folkeuniversitet. En billet koster 60 kr. inkl. kaffe (studerende 30 kr.). Billetter kan købes via viborgbib.dk/arrangementer eller på bibliotekerne i Viborg Kommune.
Kontakter
Anette Koue, Viborg Bibliotekerne
a6k@viborg.dk, 8787 3413
Billeder

Links
Følg pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Viborg Bibliotekerne
'En lille nisse rejste' - juleteater i Gudenåhuset25.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Traditionen tro inviterer Bjerringbro Bibliotek til juleteater for hele familien - mød den berejste nisse Gorm og se om den rette julestemning når at indfinde sig inden jul. Det er fredag d. 12. december
’Højtlæsning til kaffen’ på Bjerringbro Bibliotek24.11.2025 12:03:38 CET | Pressemeddelelse
Julen står for døren, og Bjerringbro Bibliotek inviterer d. 10. december til en hyggelig formiddag for voksne, hvor julehygge og gode historier er i centrum
Swingende julekoncerter med Viborg Big Band20.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Viborg Big Band stiller i stærkeste opstilling, når de d. 6. og 7. december inviterer til deres traditionsrige julekoncert på Hovedbiblioteket i Viborg og i Stoholm Fritids- og Kulturcenter. Kom og hør kendte juleklassikere, nye samt mere traditionelle arrangementer leveret med bandets sædvanlige energi og humør
Censureret udstilling i Gudenåhuset13.11.2025 16:45:59 CET | Pressemeddelelse
Den censurerede udstilling Bjerringbro Udstillingen 2025 åbner med fernisering søndag d. 16. november kl. 13-15. Der var åben censurering lørdag d. 8. november, hvor værker af 52 kunstnere blev udvalgt til udstillingen
Bogcafé på Bjerringbro Bibliotek13.11.2025 10:00:00 CET | Pressemeddelelse
Onsdag d. 26. november inviterer Bjerringbro Bibliotek til en aften med hygge, gode bøger og samvær med andre læsere
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum