Romesh Ranganathan kommer til Danmark med sit nye show "Hustle"
4.9.2024 10:00:00 CEST | All Things Live ApS | Pressemeddelelse
Den britiske stand-up-stjerne, Romesh Ranganathan, er klar til at indtage København med sit nye show Hustle. Glæd dig til at opleve hans skarpe og humoristiske syn på den moderne verden i DR Koncerthuset 2. juni 2025.

”He is a superb comedian. So I'll take him. You should too.” – Evening Standard, UK
Efter en udsolgt turné i 2022 er Storbritanniens mest brutalt ærlige standupkomiker tilbage med sin største turné til dato. Glæd dig til Romesh Ranganathan nye anmelderroste comedyshow, Hustle, som udforsker den menneskelige tilstand tilsat Romeshs karismatiske humor og knivskarpe observationer.
“He truly loves his audience and loves making a living as a professional bellyacher.” – The Telegraph, UK
I Hustle dykker Romesh ned i de helt store spørgsmål: Er vi mennesker egentlig gode, eller er vi bare gode til at skjule vores luskede hensigter? Er velgørenhed bare en fancy måde at føle os bedre end andre på? Er det virkelig nødvendigt at knokle røven ud af bukserne, eller kunne vi lige så godt ligge på sofaen og binge serier hele dagen? Romesh dissekerer livets store spørgsmål med sin sarkastiske charme, og man kan være sikker på, at man både vil grine og gruble over, hvad alting egentlig går ud på.
Den multi-prisvindende komiker Romesh Ranganathan er bedst kendt for at være frontfigur i serier som The Misadventures of Romesh Ranganathan, The Ranganation, Rob & Romesh Vs, A League Of Their Own, Asian Provocateur samt som den nye vært på BBC Ones Weakest Link. Han er også vært på sit eget show på BBC Sounds og Radio 2, For The Love Of Hip Hop, som gav ham den prestigefyldte Radio Academy ARIA Gold-pris for Bedste Specialist Musikshow i 2023. Romesh er desuden medvært på den populære podcast Wolf & Owl sammen med Tom Davis, hvor de har optrådt med udsolgte live-shows.
Så hvis du er klar til en aften fyldt med grin, grublen og Romeshs uimodståelige evne til at få dig til at stille spørgsmål ved alt, hvad du troede, du vidste – så er det nu du skal du sikre dig billetter til Romesh Ranganathan: Hustle i DR Koncerthuset i juni 2025.
ROMESH RANGANATHAN: HUSTLE
2. JUNI 2025 – DR KONCERTHUSET, KØBENHAVN
BILLETSALGET STARTER: FREDAG 6. SEPTEMBER KL.10
BILLETPRIS: 370,- + GEBYR
BILLETSALG VIA: ALLTHINGSLIVE.DK / DRKONCERTHUSET.DK
Nøgleord
Kontakter
Camilla TrodybPR & Marketingchef
camilla@allthingslive.comBilleder

Links
Om All Things Live
All Things Live Denmark er tidligere ICO Concerts, som er en af Nordens største og ældste koncertarrangører, og er gennem mere end 30 år en af de førerende selvstændige nordiske promoters. All Things Live Denmark promoverer årligt mere end 600 shows på tværs af Danmark, Skandinavien og resten af Europa med hovedfokus på koncerter med internationale og lokale artister samt lokal og international comedy.
Vi beskæftiger os med alle typer kunstnere, og vores repertoire spænder bredt fra rock, over opera og hiphop til de allerstørste pop-navne, og vi har arrangeret koncerter med blandt andre The Rolling Stones, Rammstein, Justin Bieber, Céline Dion, Katy Perry, Sam Smith, Andrea Bocelli, Michael McIntyre, Kevin Hart, Trevor Noah, MORTEN, Fabräk, Pauline, Nabiha og lavet lokale comedy tours med Heino Hansen, Ruben Søltoft og BROS.

Følg pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra All Things Live ApS
Haiden Henderson inviterer indenfor i sit sexede og sanselige popunivers, når han gæster København i 202718.9.2026 18:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Haiden Henderson lader forvrængede guitarer, store falsetter og R&B-grooves mødes i et råt poprock-univers, hvor sex, begær og selviscenesættelse bliver vendt på vrangen. Nu kan det danske publikum opleve den fremadstormende californiske artist i 2027, når han indtager Studie 2 i DR Koncerthuset lørdag 6. marts med The Dumb Blond Tour.
anaiis bringer sit sanselige soulunivers tilbage til Danmark16.9.2026 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Den fransk-senegalesiske sangerinde besøgte Danmark med en velanmeldt koncert under sommerens Copenhagen Jazz Festival. I 2027 vender hun tilbage med sit betagende univers af neo-soul, R&B, dub, jazz og elektroniske klangflader, hvor varme vokaler, levende instrumentation og personlige fortællinger smelter sammen i DR Koncerthusets Studie 2.
CASPER CHRISTENSEN VENDER TILBAGE TIL LIVE-SCENEN MED NYT SHOW:"MIN FARFAR GIK I DAMETØJ"14.9.2026 08:30:00 CEST | Pressemeddelelse
15 år efter sit seneste comedyshow vender Casper Christensen tilbage til livescenen. Ikke med et comeback, men med en redefinering af ham som komiker og entertainer. I foråret 2027 tager han på landsdækkende turné med sit nye show Min farfar gik i dametøj – et personligt, absurd og uforudsigeligt show, hvor Casper Christensen står alene på scenen. Det er comedy, men det er selvfølgelig også meget andet, når det kommer fra manden som har været umulig at styre og sætte i bås i underholdningsbranchen de sidste 40 år! Billetsalget begynder 17. september.
ANNIKA TILFØJER EKSTRA KONCERT I ROYAL ARENA!11.9.2026 15:37:45 CEST | Pressemeddelelse
I sidste uge annoncerede Annika karrierens største indendørs koncert i Royal Arena, og efterspørgslen på billetter har været massiv. Derfor tilføjer hun nu en ekstra koncert samme sted 8. oktober 2027!
Livefavoritterne The Pineapple Thief vender tilbage til Danmark med nyt album8.9.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Det britiske progrock-band er klar med nyt album med titlen Far and Wide, som de tager på Europaturné med. Til maj gæster livefavoritterne igen Danmark med koncerter i Odense, København og Aarhus.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum