Ny rapport: Hvert femte barn i 4. og 7. klasse har ikke lyst til at gå i skole
3.9.2024 05:00:00 CEST | Børns Vilkår | Pressemeddelelse
Frygten for ikke at kunne være sig selv, lange skoledage og kedelig undervisning er nogle af årsagerne til, at hvert femte barn i 4. og 7. klasse mangler lysten til at gå i skole. Men gode venner og en støttende lærer kan gøre forskellen, viser ny rapport fra Børns Vilkår støttet af Nordea-fonden.

Hvert femte barn i 4. og 7. klasse har sjældent eller aldrig lyst til at gå i skole, og kigger man særskilt på de to klassetrin, stiger andelen til 25 pct. blandt 7. klasserne.
Ifølge børnene skyldes det lange skoledage, kedelig undervisning, en oplevelse af ikke at kunne være sig selv og en frygt for at skulle testes eller fremlægge i klassen. Det viser ny rapport fra Børns Vilkår støttet af Nordea-fonden.
”Det er bekymrende mange børn, der ikke har lyst til at gå i skole. Og det er trist, at flere fortæller, at de ikke føler, at de kan være sig selv, hvis de skal have en plads i fællesskabet. Venskaber og fællesskab er afgørende for børns trivsel, og den her rapport vidner om, hvor vigtigt det er, at voksne på skolen tager ansvar for at hjælpe det på vej”, siger Rasmus Kjeldahl, direktør i Børns Vilkår.
Rapporten er baseret på en spørgeskemaundersøgelse blandt 2.250 børn i 4. og 7. klasse samt interviews med 150 børn fra de samme to klassetrin. Formålet med rapporten er at få børnenes perspektiver på, hvad der udgør og spænder ben for et godt og trygt skoleliv.
I interviewene efterlyser børnene kortere skoledage med en undervisning, der er sjov, anderledes og veksler mellem ude- og indeliv. Ifølge børnene kan det meste dog fungere, så længe de har gode venner, men flere fortæller, at det kan være svært at få en plads i fællesskabet, hvis de er sig selv.
”Nordea-fonden er stolte over at støtte Børn Vilkårs arbejde, så vi kan blive klogere på, hvad der betyder noget for børn og unge, når de er i skole. Ved at lade deres stemmer komme til orde, kan forældre, skoleledere og lærere stille skarpt på, hvordan de unge får et endnu mere trygt og fællesskabsdrevet skoleliv”, siger Nordea-fondens uddelingschef Christine Paludan-Müller.
Blandt de 150 interview fortæller børnene, at det trygge fællesskab er udfordret i undervisningen, hvor flere er bange for at, blive gjort til grin af klassekammeraterne, hvis de siger noget forkert. Andre føler sig udstillet af lærere, der udpeger dem til at svare på ting, de ikke føler, de kan.
Rapporten viser desuden, at mere end hvert femte barn i 4. og 7. klasse oplever meget skældud fra lærerne. Nogle børn oplever, at lærerne bruger sanktioner og trusler for at få ro i klassen, og andre fortæller om forskelsbehandling, og yndlingselever, som bliver skånet i konflikter.
”Skældud og forskelsbehandling er aldrig vejen – det gør kun skoledagen ubehagelig og demotiverende. Men børnene har mange bud på, hvordan skolen bliver tryg for alle, og en del involverer nærværende og tålmodige lærere, der skaber plads til at fejle, hjælpe alle børn ind i fællesskabet, og støtte dem, der har det svært. Min opfordring er derfor, at skolerne lytter til børnestemmerne i vores rapport og med dem ser på, hvordan alle børn får lyst til at gå i skole”, siger Rasmus Kjeldahl.
Fakta:
- Rapporten ’Trygge fællesskaber i skolen – det gode skoleliv ifølge børn i 4. og 7. klasse’ er lavet på baggrund af en spørgeskemaundersøgelse blandt 2.250 børn i 4. og 7. klasse samt interviews med 150 børn fra 4. og 7. klasse. Blandt resultaterne er:
- Hvert femte barn sjældent eller aldrig har lyst til at gå i skole. Delt op på klassetrin er der 25 pct. i 7. klasse, der ikke har lyst til at gå i skole. I 4. klasse gælder det 16. pct. De hyppigste årsager til manglende lyst til at gå i skole er:
- 53 pct. svarer, at skoledagene er for lange.
- 61 pct. svarer, at undervisningen er kedelig.
- 30 pct. svarer, at de ikke kan være sig selv i klassen.
- 30 pct. svarer, at de er nervøse for en fremlæggelse/prøve/test.
- 24 pct. af børnene oplever ikke, at man i deres klasse kan være, den man er, uden at blive drillet eller mobbet. Andelen er højest blandt pigerne i 7. klasse, hvor hver tredje ikke føler, at man i deres klasse kan være, den man er, uden at blive drillet eller mobbet.
- 22 pct. af børnene oplever, at deres lærer skælder meget ud. Blandt drengene i 4. klasse er andelen 27 pct., mens det for pigerne i 4. klasse gælder 19 pct.
- Hvert femte barn sjældent eller aldrig har lyst til at gå i skole. Delt op på klassetrin er der 25 pct. i 7. klasse, der ikke har lyst til at gå i skole. I 4. klasse gælder det 16. pct. De hyppigste årsager til manglende lyst til at gå i skole er:
- Tal fra BørneTelefonen og HØRT viser, at der i 2023 var 7.948 rådgivningssamtaler om emnet skoleliv. Kategorierne relateret til emnet er ’trivsel i klassen/skolen’, ’mobning i skolen’, ’relation til lærer/pædagog’, ’faglige problemer/lektier’, ’skoleskift’ og ’skolefravær’.
Kontakter
Pressetelefon
Tlf:20204459bornsvilkar.dkFølg pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Børns Vilkår
Ny rapport: Mange ukrainske børn og unge er isolerede og ensomme i danske skoler. Næsten hver fjerde giver udtryk for at mistrives23.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Fire år inde i krigen i Ukraine har mange ukrainske udskolingselever fortsat svært ved at finde fodfæste i de danske almene skoleklasser. Sproglige barrierer, ensomhed og svært tilgængelige fællesskaber præger deres hverdag i skolen, og mange mistrives. Det viser en ny rapport fra Børns Vilkår.
Flere end 500 skoleklasser har skrevet aviser om ‘valg’. De bedste bliver fejret i JP/Politikens Hus d. 11. marts18.2.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Over 500 skoleklasser fra hele landet har deltaget i årets Mediekonkurrence, hvor eleverne har produceret deres egne aviser under temaet ‘valg’. Nu er de otte vinderklasser fundet. D. 11. marts bliver de fejret i JP/Politikens Hus på Rådhuspladsen i København, hvor hver klasse præmieres med diplomer og 5000 kroner til klassekassen.
BørneMobilen ruller ud til 5.000 børn og unge i Aalborg Kommune3.2.2026 06:30:00 CET | Pressemeddelelse
Fra start februar vil omkring 5.000 skoleelever i Aalborg Kommune kunne møde Børns Vilkårs ”BørneMobil”, der kører ud til eleverne for at oplyse om BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT og gøre dem opmærksomme på, at de altid - døgnet rundt - har et sted at søge hjælp.
Børns Vilkår åbner nyt rådgivningstilbud til børn og unge, der er udsat for vold30.1.2026 05:45:00 CET | Pressemeddelelse
Fra og med denne uge kan børn og unge, der er udsat for vold, få tilbudt et særligt rådgivningsforløb hos BørneTelefonen, hvor de taler med den samme rådgiver over en længere periode. Målet er at styrke børn og unges forudsætninger for at søge hjælp.
BørneTelefonen og HØRT har haft et travlt år med næsten 64.000 samtaler med børn og unge22.1.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Særligt relationen til forældre og psykisk mistrivsel fyldte meget i samtalerne med børn og unge på BørneTelefonen og ungerådgivningen HØRT i 2025. Samtidig havde Børns Vilkårs rådgivningslinje ForældreTelefonen flere samtaler end nogensinde før.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum