Nye ladeparker til ellastbiler skal opføres af det private marked
2.9.2024 09:15:00 CEST | Vejdirektoratet | Pressemeddelelse
Med 25 ladeparker til ellastbiler bliver det snart nemmere for lastbilchauffører at tanke strøm på farten. Som noget nyt har Vejdirektoratet, med transportministeren i spidsen, valgt at lade markedet drive udviklingen og etableringen af de nye ladefaciliteter.

Lastbilerne står for cirka en fjerdedel af al CO2-udledningen fra de danske veje. Derfor skal 25 nye ladeparker til ellastbiler nu kickstarte omstillingen af den tunge vejtransport.
De første fem ladeparker skal stå klar i 2025.
Men i stedet for at bygge statslige ladeparker til ellastbiler, har Vejdirektoratet netop indgået aftaler med det private marked om selv at drive udrulningen af de nye ladefaciliteter.
Det er ifølge transportministeren en meget positiv udvikling:
"Ladeparkerne til ellastbiler kommer hurtigere end forventet, og det er glædeligt, at transportbranchen bakker op og i den grad er med til at drive den grønne omstilling af transportbranchen. En bred kreds i Folketinget har afsat midler til at skubbe på udviklingen, og samlet set betyder det, at branchen kan regne med, at der er et net af ladeparker, så de kan investere i flere ellastbiler til de danske veje," siger transportminister Thomas Danielsen
Har lyttet til branchen
Vejdirektoratet har indtil nu indgået aftaler med tre forskellige private ladeoperatører, som skal stå for den fulde etablering og driften af de første fire ud af fem planlagte ladeparker, der åbner i 2025.
Beslutningen om at lade markedet tage over blev truffet på baggrund af en dialog med markedet, der udtrykte ønske om lade markedet selv styre udviklingen og etableringen af ladeparkerne.
”Vi har en haft en god dialog med branchen, som er positive over for vores nye strategi og nyheden om de første indgåede aftaler. Her har vi langt hen ad vejen givet bolden op til det private marked, som nu selv skal stå for at drive udrulningen af ladeinfrastrukturen til den tunge vejtransport, siger senior projektleder i Vejdirektoratet Kresten Lysholdt-Andersen
Aftalerne skal sikre konkurrence og bedre priser
I aftalerne forpligter de enkelte ladeoperatører sig til at opfylde kravene i EU-forordningen om infrastruktur for alternative drivmidler (AFIR) både i udrulningen i 2027 og i 2030, men de kan anlægge og designe ladeparken efter eget ønske og på egne arealer. Til gengæld har Vejdirektoratet indgået aftale om ikke at opstille konkurrerende ladeinfrastruktur i de pågældende områder.
Vejdirektoratet har været i dialog med alle kendte ladeoperatører på markedet og forsøgt at indgå aftaler med så mange som muligt for at sikre konkurrence og bedre priser for brugerne. Der hvor der ikke er indgået aftaler, sørger Vejdirektoratet for at ”toppe op” og sikre resterende ladefaciliteter via udbud. Det betyder, at Vejdirektoratet udbyder seks ladepunkter i ladeparken ved Køge.
Der er i første omgang tale om ladeparker nær motorvejene omkring Randers, Herning, Vejle, Padborg og Køge, som skal stå klar med udgangen af 2025.
Her har Vejdirektoratet indtil nu indgået aftaler med ladeoperatørene; Norlys, Circle K og E:ON.
Fakta om udrulning af ladeparker til ellastbiler
Frem mod 2030 bliver der etableret 25 ladeparker med i alt minimum 133 MW.
De første fem ladeparker åbner i 2025, mens de øvrige 20 ladeparker åbner i henholdsvis 2027 og 2030.
Der er afsat cirka 760 millioner kroner til udrulningen af ladeinfrastrukturen til ellastbiler.
Størstedelen af fremtidens ladebehov vil ifølge en analyse fra Vejdirektoratet blive dækket af hjemmeopladning hos den enkelte vognmand, og de 25 ladeparker placeres derfor, hvor behovet er størst, og hvor lastbiltrafikken samles på hovedvejnettet.
Det skal sikre, at chauffører aldrig har mere end 60 kilometer til en lynlader på hovedvejnettet i Danmark.
Nøgleord
Kontakter
Kresten Lysholdt-AndersenSenior projektlederVejdirektoratet
Tlf:72442958kla1@vd.dkElisabeth AaskovKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 32 62 04elaa@vd.dkTransportministeriets pressetelefon
Tlf:33 11 00 14Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Billeder





Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Vejdirektoratet lægger ny asfalt ved Hampen25.6.2026 13:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er ny asfalt på vej til et seks kilometer langt stykke af Viborgvej (rute 13) ved Hampen sydvest for Silkeborg.
Travle sommerweekender venter på vejene24.6.2026 10:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Årets sommerferie byder på flere store rejsedage med risiko for tæt trafik og forlænget rejsetid. Vejdirektoratet anbefaler, at man så vidt muligt planlægger sin køretur uden for de mest trafikerede tidspunkter og er opmærksom på den store udvidelse af E45, som kan give ekstra udfordringer på de travleste dage.
22 kilometer 6-sporet motorvej mellem Vejle og Skanderborg åbner inden for en måned23.6.2026 10:20:45 CEST | Pressemeddelelse
Fredag får trafikanterne på E45 Østjyske Motorvej 7 kilometer motorvej med 6 spor og 130 km/t mellem Horsens N og Ejer Bavnehøj. Og i løbet af sommerferien følger 15 kilometer fra Vejle til Horsens Syd.
Roskilde Festival giver trængsel på vejene23.6.2026 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Når Roskilde Festival løber af stablen fra den 27. juni til den 4. juli, vil det kunne mærkes på trafikken i og omkring Roskilde. Vejdirektoratet opfordrer derfor både festivalgæster og andre trafikanter til at være forberedt på ekstra rejsetid.
Trafikale gener ved Marselis Boulevard fra midt juni til juli18.6.2026 13:28:20 CEST | Pressemeddelelse
I forbindelse med jordbundsundersøgelser under Marselis Boulevard vil der være trafikale gener. De kommende uger vil der blive arbejdet flere steder på boulevarden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum