Finansloven skal tilgodese det private erhvervsliv mere
Regeringen har præsenteret sit udspil til finansloven for 2025. Dansk Metal glæder sig over, at regeringen vil lave reglerne om, så lærlinge og elever kan tjene penge på lige fod med studerende på SU.

Som reglerne er i dag, må du som lærling eller elev ikke tjene en eneste krone udover din lærlingeløn. Hvis du gør det, mister du retten til gratis a-kasse under din uddannelse. Er du derimod studerende på SU må du tjene op til 24.500 kr. inkl. SU.
”Det er dybt uretfærdigt, når man gør forskel på unge mennesker på den måde. Når politikerne taler om, at arbejdsudbud er den nye valuta, så giver det ingen mening, at lærlinge skal straffes for at tage et fritidsjob. Vi har efterspurgt det længe, og derfor er vi glade for, at regeringen fra 2025 vil sidestille lærlinge og elever med SU-studerende, men det bør altså ske med tilbagevirkende kraft, for skævheden har eksisteret i hele 2024. Alene i Dansk Metal er flere hundrede unge medlemmer blevet ramt,” siger Dansk Metals forbundsformand Claus Jensen.
Samtidig med at regeringen har offentliggjort sit finanslovsforslag, har regeringen også offentliggjort Økonomisk Redegørelse, august 2024, som beskriver det økonomiske bagtæppe for finanslovsforslaget.
Konklusionen er meget klar: Dansk økonomi står bomstærkt, og der er grønne tal på bundlinjen i statens husholdningsbudget. Men i f.eks. byggeriet er man på randen af en overophedning. Derfor undrer det Claus Jensen, at regeringen vil genindføre det såkaldte håndværkerfradrag.
”Dansk økonomi har formentlig aldrig stået stærkere. Beskæftigelsen slår nye rekorder måned efter måned, og der er meget få ledige. Men det kan også gå for stærkt. Og så kan økonomien blive overophedet. Der er stor mangel på arbejdskraft – ikke mindst i byggeriet. Derfor undrer det mig, at regeringen vil genindføre håndværkerfradraget, som i værste fald kan være med til at udløse en overophedning i økonomien,” siger Claus Jensen.
Claus Jensen opfordrer politikerne til at styrke det private erhvervsliv mere og ikke bare per automatik bruge pengene på offentligt forbrug.
”Det er vigtigt med gode daginstitutioner og uddannelser, et stærkt sundhedsvæsen og tryghed. Men forudsætningen for at politikerne har penge til at tilbyde befolkningen uddannelse, sundhed og tryghed er nu engang, at der er en stor og stærk privat sektor, som tjener penge hjem til Danmark. Derfor er det enormt vigtigt, at politikerne ikke bare per automatik bruger pengene på den offentlige sektor, men også husker at styrke det private erhvervsliv, så vi også har noget at leve af om 5 og 10 år. Den erkendelse savner jeg generelt blandt politikerne i Folketinget,” siger Claus Jensen.
I finanslovsforslaget er der lagt op til forringelser af samarbejdet med arbejdsmarkedets parter – både i forhold til de regionale arbejdsmarkedsråd, som regeringen vil nedlægge, og på arbejdsmiljøområdet. Dansk Metal advarer mod den udvikling.
”Vi har verdens mest velfungerende arbejdsmarked i Danmark. Og det har vi altså ene og alene, fordi arbejdsmarkedets parter samarbejder, taler sammen og løbende bliver inddraget. Det bør man ikke gamble med,” siger Claus Jensen.
Kontakter
Rasmus Thye LynghøjPressechefDansk Metal
Tlf:30 76 71 27raly@danskmetal.dkFølg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Vigtig EU-handelsaftale udskudt – stærkt bekymrende udvikling19.12.2025 05:56:21 CET | Pressemeddelelse
Det forlyder, at EU’s planlagte handelsaftale med de såkaldte Mercosur-lande i Sydamerika lider foreløbigt skibbrud. Det vækker stor ærgerlse i Dansk Metal
Dansk Metal: Ny epx kan blive stærk bro til erhvervsuddannelserne15.12.2025 14:05:49 CET | Pressemeddelelse
Ekspertgruppens anbefalinger peger i den rigtige retning med fokus på produktion, teknologi og praksis. Nu skal arbejdsmarkedets parter tæt på indholdet.
Dansk Metal: Ny EU-aftale om lægemidler undgår skrækscenariet11.12.2025 08:40:05 CET | Pressemeddelelse
Den lægemiddelpakke, der er landet i nat, afværger de værste scenarier, mener Dansk Metal.
Dansk Metal: Ny aftale om regelforenkling er et positivt skridt for Europas industri9.12.2025 07:28:21 CET | Pressemeddelelse
Dansk Metal hilser den nye Omnibus-aftale i EU velkommen. Aftalen forenkler kravene til blandt andet bæredygtighedsrapportering til gavn for konkurrenceevnen i Danmark og Europa.
Dansk Metal glæder sig over dagens EU-dom om mindsteløn11.11.2025 09:16:43 CET | Pressemeddelelse
EU-Domstolen har i dag valgt at annullere dele af mindstelønsdirektivet. Det vækker glæde i Dansk Metal, der har kæmpet mod det fra start.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum