1,5 mia. kr. mere til genopbygning af Ukraine
29.8.2024 08:00:24 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Danmark øger sin støtte til genopbygningen af Ukraine. Konkret tilfører regeringen nu nye midler til erhvervsindsatsen under Ukrainefonden. De nye midler betyder yderligere i alt 1,5 mia. kr. i kapacitet til at yde lån og garantier til danske erhvervsprojekter i Ukraine i 2024-2025.
Danmark har gennem hele krigen ydet massiv støtte til Ukraines frihedskamp på flere områder. Blandt andet ved at stille lån og garantier til rådighed, som skaber grundlag for, at danske virksomheder spiller en nøglerolle i genopbygningen af Ukraine.
Den danske støtte fortsætter. Konkret afsætter regeringen nu 500 mio. kr. til Ukrainefondens erhvervsspor med 157 mio. kr. i 2024 og 343 mio. kr. i 2025. De nye midler giver kapacitet til at yde yderligere 1,5 mia. kr. i lån og garantier til danske erhvervsprojekter i Ukraine. Midlerne til Ukrainefonden er afsat som en del af forslaget til finansloven 2025.
Erhvervsminister Morten Bødskov:
”Ukraines kamp for frihed mod Putins tropper er vores kamp for frihed. Derfor fortsætter vores urokkelige støtte. Dansk erhvervsliv har gentagne gange vist fuld og fast opbakning til Ukraine. Viljen er stor og den er bestemt ikke sat på hold. Derfor tilfører vi nu ekstra midler til lån og garantier, så det gode arbejde kan fortsætte. Vi ved, at de nuværende projekter har betydning for genopbygningen af Ukraine og med stor tilfredshed fra ukrainerne. Og med yderligere 1,5 mia. kr. til nye projekter vil Danmark igen kunne skabe en mærkbar forskel. Danske virksomheder og fonde har vist og fortsætter med at vise et enormt engagement, og det understreger, at hele Danmark står sammen med ukrainerne i deres utrættelige kamp for et frit Ukraine."
Låne- og garantiordningen administreres af EIFO, Danmarks Eksport- og Investeringsfond.
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Vedhæftede filer
Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Danmark og Kina styrker samarbejdet om klimavenlig skibsfart27.1.2026 08:58:32 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov og den kinesiske minister for industri og informationsteknologi har i dag underskrevet en samarbejdsaftale om grøn skibsbygning og grønne, maritime teknologier.
Erhvervsministeren rejser til Kina med stor erhvervsdelegation24.1.2026 11:01:22 CET | Pressemeddelelse
For at stille skarpt på muligheder og udfordringer for dansk erhvervsliv besøger erhvervsminister Morten Bødskov de næste dage Kina. Her skal han bl.a. mødes med den kinesiske vicetransportminister med ansvar for det maritime område samt ministeren for industri og informationsteknologi.
Regeringen skærper fokus på fair priser på fødevarer23.1.2026 15:18:11 CET | Pressemeddelelse
Klima, krig og efterdønninger fra Covid-19 har været med til at skrue fødevarepriserne i vejret, viser ny analyse fra Erhvervsministeriet.
Behov for yderligere overvejelser om den systemiske buffer6.1.2026 17:04:00 CET | Pressemeddelelse
Regeringen gennemgår aktuelt baggrunden og beregningerne bag den henstilling, som Det Systemiske Risikoråd kom med i oktober i år.
Københavnsk biosolutions styrkes med trecifret millioninvestering6.1.2026 08:49:34 CET | Pressemeddelelse
Erhvervsminister Morten Bødskov har besøgt biosolutions-virksomheden Bactolife på Østerbro, som netop har modtaget en investering på mere end 200 mio. kr. fra Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO) og Cross Boarder Impact Ventures (CBIV).
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum