Metal Luftfart: Styrket SAS sikrer stabilitet og vækstmuligheder
Efter to år med usikkerhed og konkursbeskyttelse er SAS nu på vej ud på den anden side. Henrik Nipper, afdelingsformand for Metal Luftfart, som organiserer piloter, kabinepersonale og flyteknikere i SAS, er glad for udsigterne til ro og stabilitet for medarbejderne og ser frem til udviklingsmulighederne.

”Medarbejderne i SAS har været igennem en turbulent periode med stor usikkerhed, men vi ser nu fremad. Det er afgørende, at der nu skabes ro og stabilitet, så vi igen kan fokusere på at udvikle SAS,” siger Henrik Nipper om SAS’ udtræden af Chapter 11.
Sikring af arbejdspladser
Med den nye ejerkreds bestående af Air France-KLM, Castlelake og Lind Invest, samt skiftet til Skyteam 1. september 2024, er der grobund for at styrke SAS.
”Københavns Lufthavn er en vigtig hub for erhvervslivet og produktionsdanmark, som er afhængige af gode forbindelser til udlandet. SAS er en vigtig faktor i den ligning. Det er derfor glædeligt, at Københavns Lufthavn forbliver hub og sikrer arbejdspladser ikke kun i luftfartsbranchen, men også i andre brancher,” siger Henrik Nipper.
Åben dialog
Ift. samarbejdet med ledelsen siger Henrik Nipper:
"Vi håber på en god og åben dialog mellem tillidsrepræsentanterne, ledelsen og de nye ejere fremadrettet. Vi er klar til at bygge videre på den fælles ambition om at sikre en stærk fremtid for SAS til gavn for både SAS, medarbejderne og samfundet."
Kontakter
Dansk Metals pressetelefon
Tlf:24 97 46 09Billeder

Følg pressemeddelelser fra Dansk Metal
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Metal
Dansk Metal: Dansk økonomi er i balance21.10.2025 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dansk Metal deler vismændenes vurdering af, at dansk økonomi står stærkt. De stigende fødevarepriser kræver, at der bliver holdt øje med, at der er reel og fair konkurrence i dagligvaresektoren.
Dansk Metal: Ny forsvarsaftale kan sikre danske arbejdspladser10.10.2025 19:29:48 CEST | Pressemeddelelse
Her til aften har et bredt politisk flertal indgået en ny aftale om at styrke det danske forsvar. Aftalen betyder blandt andet, at Danmark skal købe flere arktiske skibe.
Dansk fregatbyggeri kan skabe op mod 9.000 årsværk7.10.2025 06:45:00 CEST | Pressemeddelelse
Holder regeringen sig til planerne om at producere krigsskibe i Danmark, kan det give op mod 9.000 årsværk i løbet af de kommende år. Det viser en ny analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har lavet for Dansk Metal.
Tyra II gør Danmark mere selvforsynende med energi6.10.2025 13:24:47 CEST | Pressemeddelelse
Genåbningen af Tyra-feltet er godt nyt for Danmarks energiforsyning, økonomi og arbejdspladser, siger Dansk Metals formand Claus Jensen.
Dansk Metal: Ny analyse viser stort potentiale for nye arbejdspladser inden for biosolutions16.9.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Ny analyse viser stort vækstpotentiale i biosolutions. Regeringens vækstteam skal nu komme med anbefalinger til, hvordan Danmark kan fastholde et stærkt og konkurrencedygtigt landbrugs- og fødevareerhverv. Anbefalingerne skal munde ud i en national vækstplan og en strategi for biosolutions, der bliver lanceret i begyndelsen af 2026.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum