Verdo: - Som andelsselskab kan vi ikke tillade os at skære hjørner
Fremtidssikringen af energi- og forsyningssektoren kræver store beslutninger og mindst lige så store investeringer. Imens mange selskaber sidder med blikket fast rettet mod bundlinjen, har Verdo det lange sigte på i bestyrelseslokalet. Nøglen skal findes i Verdo’s selskabsstruktur, hvor andelshaverne sidder med ved bordet.

Spillepladen i energikoncernen Verdo er en smule anderledes end for flere af deres konkurrenter. Som et andelsselskab er virksomheden fra Randers ejet af sine lokale andelshavere, der udover veludvalgte eksterne kræfter også udgør Verdo’s bestyrelse. Og netop den struktur giver selskabet andre vilkår og muligheder i bestyrelseslokalet.
”Vi har ikke nogen ejere, der kan tage et udbytte ud. Omvendt skal bestyrelsen heller ikke være tekniske specialister, for dem har vi i forvejen i organisationen til at rådgive os. Vi skal være i stand til at stille de kritiske spørgsmål, så vi kan træffe de rigtige beslutninger. Dét er vores hovedopgave,” fortæller bestyrelsesformand Torben Høeg Bonde.
Andelshavernes direkte deltagelse i bestyrelsesarbejdet betyder, at lokalområdets behov og ønsker altid står på agendaen. De demokratisk valgte bestyrelsesmedlemmer bringer samtidig egne kvalifikationer og kompetencer med til bordet. I praksis betyder det, at bestyrelsen består af ildsjæle med en bred vifte af særlige interesser i energisystemer, vand eller varme. Og dén konstellation bringer ekstra muligheder med sig.
”Der er ingen tvivl om, at hvis man er en ildsjæl, der er passioneret omkring sit lokalsamfund, så advokerer man for det lokalt eller får det drøftet ude ved middagsbordene. På den måde bliver der skabt en forståelse for, hvad det er, vi har gang i,” siger Jakob Flyvbjerg Christensen, CEO for Verdo.
”Vi kan ikke skære hjørner”
En af Verdo’s kerneområder er varmeforsyningen i Randers og Herning. I dag er fjernvarmesektoren i høj grad baseret på ét stort kraftvarmeværk i hver by. Fremtiden derimod ser anderledes ud. Her forventer man en styrket kobling til andre sektorer samt en større decentralisering med færre, mindre anlæg.
Netop den omstilling er en central opgave, som Verdo og resten af energi- og forsyningssektoren står overfor i disse år. Og her står opgavens omfang soleklart:
”Det er investeringer og installationer, som fremtidige generationer skal leve med, og derfor er det et virkelig langt sigte, vi arbejder med. Vi kan ikke tillade os at skære hjørner, når der en forventning om, at vi skal kunne levere grøn, sikker og billig varme og vand på den lange bane,” fortæller Jakob Flyvbjerg Christensen.
Forsyningssektorens grønne omstilling bliver ikke mindre kompleks af, at mange af de løsninger, som branchen forventer sig meget af, fortsat er relativt umodne. Det tvinger virksomheder og beslutningstagere til at gå velovervejet til værks for at sikre et langtidsholdbart forsyningsnet.
”Her forsøger vi at tage dem i en taktisk rækkefølge, så vi står på et solidt fundament af viden. Det vil sige, at nogle af de teknologier og beslutninger, som er mere sikre, tager vi først. Her bliver det så en successiv proces, hvor vi bygger det gradvist op,” siger Torben Høeg Bonde.
Hør resten af samtalen med bestyrelsesformand Torben Høeg Bonde og CEO Jakob Flyvbjerg Christensen om, hvad andelshaverne betyder for omstillingen i et af landets store energiselskaber i podcasten ”Et Grønt Skridt Foran”.
Kontakter
Bjørn OlsenPresseansvarlig
Tlf:+45 24 69 14 13bjol@verdo.comBilleder

Links
Om Verdo Holding
Energikoncernen Verdo har hovedsæde i Randers og forsyner mere end 100.000 kunder med el, vand og/eller varme. I koncernen indgår desuden en række kommercielle forretninger. Verdo er et formålsdrevet andelsselskab. Missionen er at drive og udvikle bæredygtig kritisk infrastruktur til gavn for kunder og fremtidens samfund.
Følg pressemeddelelser fra Verdo Holding A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Verdo Holding A/S
Randers holder dampen oppe på den grønne omstilling31.1.2025 10:42:33 CET | Pressemeddelelse
Flere fjernvarmeprojekter i Danmark blev sidste år lagt ned på grund af manglende tilslutning. Sådan gik dog ikke i Randers, hvor randrusianerne havde travlt med at tilslutte sig fjernvarmen.
Verdo i stor omlægning: Flytter alle stabsfunktioner ud i forretningerne23.1.2025 08:26:21 CET | Pressemeddelelse
De enkelte selskaber i Verdo-koncernen får fremover selv ansvar for alle støttefunktioner såsom HR, IT, Indkøb og Marketing og Kommunikation. Ændringen skal styrke de enkelte forretningsben og sikre et mere direkte ansvar for resultaterne.
Overvældende interesse for fjernvarme i Assentoft17.1.2025 11:12:20 CET | Pressemeddelelse
Over 500 lokale borgere mødte op til informationsmøde om fjernvarme i Assentoft. Hos Verdo er man glad for den store interesse. Nu begynder arbejdet med at lægge rørene i jorden.
Verdo opkøber laderstander-konkurrenten HomeCharge3.1.2025 10:21:36 CET | Pressemeddelelse
Verdo har pr. 1. januar opkøbt og overtaget ladeoperatøren HomeCharge, hvilket styrker energikoncernens position på det danske marked for ladestandere. Ifølge chefen for Verdo Go Green, der står bag opkøbet, er Verdo dog ikke færdig med at opkøbe og konsolidere sig som ladeoperatør.
Verdo’s CEO får nyt job og vender tilbage til logistikbranchen13.12.2024 11:00:00 CET | Pressemeddelelse
Efter 5 år som CEO i energikoncernen Verdo har Jakob Flyvbjerg Christensen opsagt sin stilling og fratræder med udgangen af maj 2025. Senest pr. 1. juni 2025 vil han være at finde som ny CEO hos Danske Fragtmænd.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum