Frakørsel 27 Aalborg C lukker i to uger
Fra søndag den 1. september til fredag den 13. september spærrer Vejdirektoratet frakørsel 27 Aalborg C i nordgående retning på Nordjyske Motorvej.

Langs Nordjyske Motorvej E45 i Aalborg er Vejdirektoratet ved at sætte støjskærme op, som skal dæmpe støjgenerne for naboerne til motorvejen.
Som en del af arbejdet skal der sættes en støjskærm op på motorvejsbroen, der krydser over afkørsel 27 Aalborg C, som leder trafikanterne videre til Ådalsmotorvejen.
Det forberedende arbejde til at sætte støjskærmen op på broen går i gang søndag den 1. september, hvilket blandt andet indebærer at fjerne den eksisterende støjskærm og sætte autoværn op på broen.
Af hensyn til trafiksikkerheden bliver frakørslen under broen spærret, mens vejarbejdet står på.
Trafikanter kan med fordel benytte frakørsel 28 Aalborg S i nordgående retning, som leder op til Egnsplanvej.
Spærringen står på i følgende tidsrum:
- Søndag den 1. september fra kl. 19:00 til fredag den 13. september kl. 23:30
Vejdirektoratet vil spærre frakørsel 27 igen på et senere tidspunkt, når selve støjskærmen skal sættes op på broen.
Vejdirektoratet beklager på forhånd de gener, som arbejdet måtte medføre for trafikanter og naboer.
På Vejdirektoratets trafikkort kan man altid holde sig opdateret om den aktuelle situation på statsvejene og få viden om restriktioner for trafikken, konkrete vejarbejder og øvrige trafikmeldinger.
Nøgleord
Kontakter
Mette Aakær MøllerProjektlederVejdirektoratet
Tlf:72 44 21 08Tlf:29 36 03 28meam@vd.dkElisabeth AaskovKommunikationskonsulentVejdirektoratet
Tlf:40 32 62 04elaa@vd.dkVejdirektoratets Trafikcenters pressetelefon
Tlf:20 61 26 64Vejdirektoratets pressetelefon
Tlf:51 83 33 93Følg pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Vejdirektoratet
E45 spærres i nordgående retning mellem Skanderborg N <51> og Hørning <50> i to gange seks timer26.11.2025 09:05:49 CET | Pressemeddelelse
E45 Østjyske Motorvej og tilkørslen herfra til Aarhus Syd Motorvejen spærres i nordgående retning fra Skanderborg N <51> til Hørning <50> i to nætter mellem klokken 22:00 og 04:00 fra mandag den 1. december til onsdag den 3. december.
En weekend med vejarbejde på Vejlefjordbroen20.11.2025 08:42:34 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Det betyder vejarbejde på broen i den kommende weekend den 21. – 24. november 2025.
Informationsmøde om nye cykelstier i Auning18.11.2025 14:01:44 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet inviterer mandag den 24. november til informationsmøde om de kommende cykelstier, der skal gøre det mere attraktivt og sikkert at tage cyklen gennem Auning.
Kom til informationsmøde om udbygningen af vejen mellem Ålbæk og Skagen13.11.2025 12:03:56 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet inviterer borgere, naboer og erhvervsdrivende til informationsmøde om udbygningen af Rute 40 mellem Ålbæk og Skagen. På mødet vil der blive givet en status for projektet, og der vil blive fortalt om, hvordan arbejdet nu bevæger sig fra planlægning til virkelighed.
Vejarbejde på Vejlefjordbroen13.11.2025 08:42:13 CET | Pressemeddelelse
Vejdirektoratet skal reparere en fuge på Vejlefjordbroen i motorvejens sydgående spor. Det betyder vejarbejde af to omgange. Først en inspektion og derefter den egentlige reparation.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum