EU-formandskabet er en unik chance for at vise Danmark frem
Når Danmark overtager EU-formandskabet den 1. juli 2025, vil de uformelle ministermøder blive afholdt på fire forskellige konferencesteder rundt om i landet.
Der er under et år til, at Danmark den 1. juli 2025 overtager EU-formandskabet og forberedelserne er i fuld gang. Formandskabet udgør den største udenrigspolitiske opgave for Danmark i dette årti og er en unik mulighed for at være med til at skabe resultater og præge dagsordenen i EU og samtidig fortælle Europa mere om Danmark og vise landet frem. Regeringen planlægger derfor et ambitiøst dansk formandskabsprogram.
I forbindelse med EU-formandskabet vil der være omfattende mødeaktiviteter på dansk jord. Konkret planlægger regeringen med 15 møder mellem EU-landenes ministre, såkaldte uformelle ministermøder, der vil foregå i Danmark. Det er en mulighed for i uformelle rammer at sætte fokus på prioriterede sager for dansk EU-formandskab. Der er indgået kontrakt med følgende fire konferencesteder om de fysiske rammer for de uformelle ministermøder:
- Aalborg Kongres & Kultur Center
- Forum Horsens
- MCH Herning Kongrescenter
- Forum CPH, Frederiksberg
”Danmark får med formandskabet en unik mulighed for at bidrage til, at EU leverer på de vigtige dagsordener, som præger Europa lige nu. Med de fire konferencesteder vil vi vise forskellige landsdele frem for vores europæiske kolleger. Jeg er sikker på, at konferencestederne vil skabe de optimale rammer for de mange møder og vise Danmark fra sin bedste side, når Europas øjne hviler på os,” siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
Fakta:
EU-formandskabet betyder, at Danmark i seks måneder overtager det roterende formandskab for Rådet for den Europæiske Union. Formandskabslandets opgaver indebærer bl.a., at danske ministre leder Rådets møder, at prioritere hvilke sager, der skal fremmes, og repræsentere Rådet over for de andre EU-institutioner i løbet af formandskabsperioden. Hele Europa-Kommissionen forventes at besøge Danmark i begyndelsen af formandskabet, ligesom der vil blive afholdt embedsmandsmøder, konferencer og andre arrangementer i det halve år, formandskabet strækker sig over (fra den 1. juli til den 31. december 2025). Det er 8. gang, at Danmark vil have formandskabet. Sidste gang var i 2012.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Udenrigsministeren har i dag besøgt Ukraine12.9.2025 20:49:28 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september har udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen været i Kyiv. Han mødtes blandt andet med den ukrainske præsident Volodymyr Zelenskyy, udenrigsminister Andrij Sybiha og genopbygningsminister Dmytro Kuleba, samt repræsentanter fra dansk og ukrainsk forsvarsindustri. Udenrigsministeren lancerede desuden det største danske landeprogram nogensinde.
Udenrigsministeren besøger i dag Ukraine12.9.2025 13:49:33 CEST | Pressemeddelelse
Fredag den 12. september er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Ukraine. Han skal blandt andet mødes med ukrainske ledere og lancere det største danske landeprogram nogensinde.
I juli 2025 steg Danmarks samlede eksport 3,3 pct. i forhold til juni. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 8,1 pct.8.9.2025 13:25:12 CEST | Pressemeddelelse
I løbende priser steg den samlede eksport af varer og tjenester 3,3 pct. i juli i forhold til juni i henhold til den seneste sæsonkorrigerede opgørelse fra Danmarks Statistik. Vareeksporten steg med 2,2 pct. og tjenesteeksporten steg med 4,9 pct.
Udenrigsministeren rejser til Israel og Palæstina7.9.2025 08:15:00 CEST | Pressemeddelelse
Søndag er udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen i Israel og Palæstina. Han skal blandt andet mødes med sin israelske udenrigsministerkollega og den palæstinensiske premierminister samt besøge et hospital på Vestbredden.
Udenrigsministeren sender lovforslag og bekendtgørelse i offentlig høring1.9.2025 16:06:34 CEST | Nyhed
Med Danmarks nye udviklingspolitiske strategi, ’Verden i Opbrud - Partnerskaber i Udvikling’, indgået den 20. juni 2025 mellem Regeringen (Socialdemokratiet, Venstre og Moderaterne) og Det Konservative Folkeparti, Radikale Venstre, Socialistisk Folkeparti, Alternativet og Enhedslisten er det besluttet, at udviklingspolitikken fremover skal være mere solidt forankret gennem tidligere og tydeligere inddragelse af relevante danske aktører.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum