Ny Afrikastrategi: Danmark bør støtte, hvor behovene er størst
26.8.2024 17:20:45 CEST | Dansk Flygtningehjælp | Pressemeddelelse
Kommentar fra Dansk Flygtningehjælps generalsekretær, Charlotte Slente, vedrørende regeringens nye Afrikastrategi.
”Med den nye Afrikastrategi tager regeringen et velkomment skridt henimod et øget fokus på at skabe muligheder og potentiale for børn, unge og voksne på det afrikanske kontinent bl.a. gennem grøn jobskabelse. Det vidner om en nuanceret og ligeværdig tilgang til landene i Afrika, og de udfordringer, landene står over for – men samtidig også de mange muligheder og potentialer, de rummer.
Det er positivt, at Danmark styrker diplomatiet og udenrigstjenesten med de nye ambassadeåbninger i Senegal, Tunesien og Rwanda. Her vil Danmark kunne være med til at skabe positive forandringer for landenes befolkninger og for deres adgang til rettigheder og bekæmpelse af fattigdom.
Det er vigtigt, at Danmark ikke lader befolkningerne i stikken i lande som Mali og Burkina Faso, hvor ambassaderne nu lukkes på trods af stigende skrøbelighed, enorme sikkerhedsudfordringer og store humanitære behov. Danmark skal støtte der, hvor behovene er størst - også selvom det er svært.”
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:28 11 67 27press@drc.ngoOm Dansk Flygtningehjælp
Dansk Flygtningehjælp er Danmarks største NGO. Vi er samtidig en af verdens førende organisationer med speciale i at hjælpe mennesker på flugt. Vi arbejder for verdens flygtninge i 40 lande rundt om i verden.
Følg pressemeddelelser fra Dansk Flygtningehjælp
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dansk Flygtningehjælp
Efter fire år med krig i Ukraine bliver de humanitære behov stadig mere komplekse24.2.2026 11:43:46 CET | Pressemeddelelse
Som krigen i Ukraine går ind i sit femte år, bliver de humanitære behov i hele landet stadig mere omfattende - især i lokalsamfund langs frontlinjen, hvor civile fortsat er udsat for daglige beskydninger og droneangreb, og vigtig infrastruktur bliver ødelagt.
Håb for liv: Våbenhvilen i Gaza må ikke bryde sammen igen10.10.2025 15:28:57 CEST | Pressemeddelelse
Meddelelsen om en ny våbenhvile mellem Israel og Hamas er et øjebliks lettelse efter to år med ubønhørlig ødelæggelse, belejring og sult. Efter flere mislykkede forsøg på pauser, skal denne våbenhvile føre til mere end blot stilhed mellem luftangreb.
VOX – nyt fælles civilsamfundshus på Lyngbyvej i København1.10.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
12 civilsamfundsorganisationer flytter i disse dage ind i VOX – et nyt flerbrugerhus på Lyngbyvej 100, som bliver samlingspunkt for både nationale og internationale civilsamfundsorganisationer. VOX skal danne rammen om et levende og bæredygtigt arbejdsmiljø for op mod 800 medarbejdere.
Dansk Flygtningehjælps reaktion på FN’s Undersøgelseskommissions konklusion om Folkedrab i Gaza midt i massefordrivelse17.9.2025 11:38:24 CEST | Pressemeddelelse
Konklusionen fra FN’s Uafhængige internationale undersøgelseskommissions om, at staten Israel begår folkedrab i Gaza, pålægger det internationale samfund en moralsk forpligtelse til straks at håndhæve en våbenhvile, sikre uhindret adgang til livreddende nødhjælp og sikre enden på næsten to års rædselsfuld lidelse blandt civile.
Ny offensiv og masseevakueringer efterlader 800.000 uden et sikkert sted at flygte til11.9.2025 11:48:52 CEST | Pressemeddelelse
Den israelske hærs ordre om, at over 800.000 palæstinensere skal evakueres fra Gaza By, er både ubegribelig og ulovlig
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum