TV 2 forlænger tv-rettighederne til den italienske Serie A
Italiensk fodbold er fra den kommende weekend tilbage på TV 2, som har forlænget tv-rettighederne til Serie A Made in Italy i yderligere to år frem til 2026.

Mestrene fra Inter og de øvrige storklubber som Juventus, SSC Napoli, AC Milan og AS Roma vender tilbage på TV 2s sportskanaler og TV 2 Play efter en kort pause på to spillerunder af den nye sæson. For TV 2 er blevet enig med Lega Serie A om en fornyelse af aftalen, som ellers udløb med udgangen af sidste sæson.
- Vi har kunnet mærke på vores seere og brugere, at de savnede den bedste italienske liga. Så efter et godt og konstruktivt forløb med Lega Serie A er vi glade for at kunne meddele, at vi fortsætter med den bedste italienske liga i minimum to sæsoner mere, siger TV 2s sportsdirektør, Frederik Lauesen.
TV 2 har haft tv-rettighederne til den italienske Serie A siden 2021, og den første transmission fra den nye sæson i støvlelandet vil du kunne opleve, når de italienske mestre fra Inter fredag aften klokken 20.45 tager imod Europa League-vinderne fra Atalanta på TV 2 Sport X og TV 2 Play. Alle øvrige kampe fra tredje spillerunde i Serie A Made in Italy kan ses på TV 2 Play.
Med Serie A tilbage i folden tilbyder TV 2 en bred vifte af dansk og international fodbold.
- Fodbold er bare vigtigt for mange seere og brugere, og vores tilbud har aldrig været bedre end nu med det danske herrelandshold i fodbold, 3F Superliga, LaLiga og nu også Serie A Made in Italy i porteføljen. Det er vi både ydmyge og stolte over, siger Frederik Lauesen.
Nøgleord
Kontakter
Jacob PanumPR-konsulent
Nyheder og sport
Billeder

Links
TV 2 Danmark er en medievirksomhed med store digitale ambitioner og en mangeårig stærk position på det danske tv-marked. Vi arbejder hver dag for, at alle danskere via TV 2 Play, tv2.dk og alle vores kanaler kan holde sig opdateret og underholdt eller tage del i den offentlige debat. TV 2 Danmark er ejet af den danske stat, og vi driver public servicevirksomhed på kommercielle vilkår. På tværs af alle vores platforme er vi i kontakt med over 80 procent af danskerne i løbet af en uge. Vi bor på Kvægtorvet i Odense og på Teglholmen i København.
Følg pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra TV 2 Danmark
'Streaming i Danmark': Dansk public service øger afstanden til internationale konkurrenter3.7.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Danskerne dedikerer en stadig større andel af deres seertid til de danske public service-tjenester, og det indikerer, at dansk relevans fortsat har en stor værdi hos de danske seere.
Ny sæson af 'Først til verdens ende' byder på vilde eventyr og nære relationer16.6.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tag med fem eventyrlystne par på et ekstraordinært ræs, når 'Først til verdens ende' er tilbage med en helt ny sæson mandag 14. juli på TV 2 Play og TV 2.
Rolf Sørensen forventer en sen afgørelse i Tour de France på TV 22.6.2025 09:42:26 CEST | Pressemeddelelse
Der venter en sommer med højdramatisk cykelsport på TV 2, hvor Jonas Vingegaard skal have is i maven, hvis han skal slå Tadej Pogacar i Tour de France. Det siger Rolf Sørensen forud for det kommende Critérium du Dauphiné, hvor de to Tour-favoritter også mødes.
Nye afsnit af 'Den sorte svane' kommer på TV 2: Politiets arbejdsmetoder i fokus27.5.2025 10:30:00 CEST | Pressemeddelelse
Fortsættelsen til dokumentarserien 'Den sorte svane' er i produktion. De nye afsløringer vil blandt andet omfatte, hvordan politiet har samarbejdet med Amira Smajic og ført hende som meddeler.
TV 2 klar med maratondækning af rekordstor kongelig løbefest26.5.2025 11:00:00 CEST | Pressemeddelelse
TV 2 er igen med hele vejen, når rekordmange danskere 2. pinsedag deltager i Royal Run, hvor der er kongelig deltagelse i alle fem værtsbyer. Morten Ankerdal har skridtet alle ruterne af inden den mere end ti timer lange tv-transmission.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum