50 danske klimaaktivister demonstrerer sammen med Greta Thunberg mod stor oliemesse i Stavanger
Den kommende uge afholdes den store oliemesse ONS24 i Stavanger, hvor 60.000 olielobbyister fra den globale fossilindustri mødes. Derfor er 50 klimaaktivister fra Den Grønne Ungdomsbevægelse taget dertil for at mødes med 50 aktivister fra andre nordiske lande, heriblandt svenske Greta Thunberg, for at protestere mod olieindustriens rolle i klimakrisen.

Ingen tillid til fossilindustriens »grønne tiltag«
2024 markerer 50-års jubilæet for oliemessen, der angiveligt har til formål at udbrede viden om "low-carbon" løsninger inden for energiindustrien. Alligevel samler konferencen intet mindre end 60.000 repræsentanter fra den fossile industri, sammen med norske politikere, kendte kunstnere, berømtheder og influencere. Hovedsponsorerne inkluderer oliegiganter som Shell, Total Energies og det statsejede norske olieselskab Equinor – virksomheder, som danske aktivister rejser for at protestere imod.
»Vi kan ikke stole på, at de selskaber, der har kendt til de fossile brændslers konsekvenser i over 50 år, og ovenikøbet arbejdet aktivt for at så tvivl om klimaforandringernes konsekvenser, pludselig vil prioritere liv og mennesker over profit. Problemet er, at Shell, Total og Equinor tidligere har gjort alt, hvad der stod i deres magt, for at benægte klimakrisen, og de har modarbejdet den nødvendige grønne omstilling, hvilket gør, at vi snart løber tør for tid.«
Emil Bejer-Pedersen, klimaaktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse
Stor koalition af nordiske klimaaktivister
På grund af den store bekymring for greenwashing på den indflydelsesrige oliemesse er mere end 100 aktivister fra flere forskellige lande og klimagrupper samlet i Stavanger. Over 50 danske aktivister har fyldt en fælles bus fra København og camperer nu uden for byens centrum. Den svenske klimaaktivist Greta Thunberg har også taget turen til Vestnorge, hvor hun i går deltog i en havblokade af et olieanlæg, der dagligt omsætter fossile brændsler for 400 millioner norske kroner. Om ugens aktioner mod de fossile virksomheder forklarer Greta Thunberg:
»Forskning viser, at olieindustriens handlinger fører til død og lidelse. Vi er privilegerede nok til at kunne reagere og til at kunne handle for at stoppe industrien. Derfor vælger vi at gøre det. Vi kan ikke bare sidde og se på. Alt, vi gør, spiller en rolle. Alle, som kan handle, må gøre alt, hvad de kan, for at forsøge at stoppe det her.«
Greta Thunberg, svensk klimaaktivist i Fridays for Future
Bred vifte af protestformer
Til daglig gør Den Grønne Ungdomsbevægelse sig ikke så meget i civil ulydighed og direkte aktioner mod udledende virksomheder. De unge arbejder frivilligt på mange forskellige måder, blandt andet med politikermøder, aktiv deltagelse i medier og den offentlige debat, klimamarcher, og de skriver håbefulde bøger om deres visioner for en grøn, retfærdig fremtid. Men denne uge har de 50 unge aktivister planer om at deltage i mange forskellige protester og forstyrrende aktioner mod oliemessens deltagere.
»Vi er i en helt anden politisk kontekst end i Danmark. Her er vi oppe mod en ekstremt magtfuld og ressourcestærk global olieindustri. Vores stemmer er uendeligt små i sammenligning, og vi må gøre nogle helt andre ting for at blive set og hørt. Selvfølgelig vil vi også gå til oliemessen med den samme værktøjskasse af fredelige demonstrationer og politisk strategi, som vi har haft succes med i Danmark, men vi vil også være solidariske med de andre nordiske grupper, der til dagligt har meget hårdere kår for at få opmærksomhed og derfor deltage i aktioner for at forstyrre og blokere denne karikerede oliefest.«
Lea Wiggen Kramhøft, klimaaktivist i Den Grønne Ungdomsbevægelse
Kontakter
Lea WiggenHenvendelser vedrørende ONS, Stavnger
Tlf:+45 53 84 00 64Emil Bejer-PedersenHenvendelser vedrørende ONS, Stavanger
Tlf:+45 61 60 88 34Om Den Grønne Ungdomsbevægelse
Den Grønne Ungdomsbevægelse kæmper for en grøn og retfærdig fremtid. Vi er en græsrodsbevægelse af unge over hele landet og er partipolitisk uafhængige.
Følg pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Den Grønne Ungdomsbevægelse
Rekordmange klimaaktivister på Folkemødet i år2.6.2025 12:03:37 CEST | Pressemeddelelse
Rekordmange unge fra Den Grønne Ungdomsbevægelse sejler til Folkemødet 2025. De 70 aktivister bliver svære at overse i Allinge - de kommer både til at deltage i debatter, afholde egne events på deres scene og bidrage med kreative demokratiske indspark rundt omkring på folkemødepladsen.
Den Grønne Ungdomsbevægelse holder oliefest foran PFA28.5.2025 07:17:32 CEST | Pressemeddelelse
PFA er den sorteste pensionskasse i Danmark og tjener nu endnu flere penge på kontroversielle olieaktiviteter fra deres milliardinvestering i TotalEnergies. Derfor holder Den Grønne Ungdomsbevægelse oliefest foran PFAs hovedkontor for at stille skarpt på, hvordan pensionskassen tjener penge på at drive klimakrisen.
Lige nu: Aktivister trænger ind i Mærsk13.5.2025 09:55:02 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu befinder over 50 aktivister – heriblandt svenske Greta Thunberg – sig i kontorerne hos Maersk Tankers, Mærsks datterselskab dedikeret til fragt af fossile brændsler. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som i løbet af 10 dage og på tværs af Europa sætter fokus på Mærsks rolle i klimakrisen og Israels krigsforbrydelser
Aktivister befinder sig på Statens Museum for Kunst og protesterer mod Mærsk, som har finansieret ny udstilling11.5.2025 14:36:33 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er en større gruppe af klima- og Palæstina-aktivister gået ind på Statens Museum for Kunst for at gøre opmærksom på, at museets Michelangelo-udstilling er finansieret af Mærsk, som aktivisterne beskylder for at være medskyldige i klimakollaps og folkemord. Fredag aften befandt aktivister sig ligeledes i Operaen. Aktionerne er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk
Klima- og palæstinaaktivister protesterer under forestilling i Operaen9.5.2025 22:07:46 CEST | Pressemeddelelse
Lige nu er Mærsk-kritiske aktivister gået ind i Operaen med bannere og megafoner for at gøre gæsterne opmærksomme på, at Operaen er finansieret af Mærsk, som ifølge aktivisterne også faciliterer folkemord og klimakrise. Aktionen er en del af aktionsrækken May:hem, som på tværs af Europa lægger pres på Mærsk, og som får Palæstina- og klimabevægelser i København og Aarhus til at afholde demonstrationer lørdag
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum