Dansker vinder vilde 24 millioner i Lottos lørdagstrækning - her er kuponen købt
25.8.2024 08:45:00 CEST | Danske Spil A/S | Pressemeddelelse
Går du også nogen gange og drømmer om at vinde i lotto? Den drøm er blevet til virkelighed for én heldig dansker efter lørdagens Lotto trækning. Den heldige vinder kan se frem til svimlende 24 millioner skattefrie kroner fra den største pulje i Lotto i over to et halvt år.

Det er ingen hemmelighed, at det kræver et vanvittigt held at vinde i Lotto, og præcist dette held havde én dansker med sig i aftenens Lotto trækning. Vinderen, der ramte de syv rigtige tal, kan glæde sig over, at der er flotte 24 millioner kroner på vej ind på kontoen.
Men aftenens helt store vinder ved det måske ikke endnu. Vedkommende har købt sin kupon på Shell i Ballerup, og for at blive tanket op med milliongevinsten skal den megaheldige ejer af kuponen tjekke den enten i butik eller via Danske Spils hjemmeside. Kuponen kan være 24 millioner skattefrie kroner værd.
”Det er en fornøjelse at dele gevinster ud til glade danskere, og vi bliver i Danske Spil glade hver eneste gang, der bliver vundet en gevinst i vores lotterier. Også selvom det sker hver evig eneste uge,” siger Malene Mølgaard, som er adm. direktør i Danske Spil Lotteri.
Tre nye millionærer lørdag aften
Der var ikke kun én heldig vinder i aftenens Lotto trækning. To andre danskere havde også heldet med sig og kan se frem til at stå op søndag morgen som nyudklækkede millionærer. Vanen tro var der nemlig også to vindere af Millionærgarantien, hvor der hver uges trækkes lod om to gevinster á 1.000.000 kroner på alle spillede rækker.
- Den ene vinder af 1 mio. kr. i Millionærchancen har spillet via mobil og er fra Varde Kommune.
- Den anden vinder af Millionærchancen har også spillet via mobil og er fra København Ø. Med yderligere fire rigtige tal lyder gevinsten her på 1.000.070 kroner.
Danske Spil har endnu ikke talt med vinderne, men ønsker dem alle et stort tillykke.
Vindertal Lotto uge 34:
2, 4, 7, 15, 16, 18, 32
Tillægstal Lotto uge 25:
8
Om Lotto
Lotto tallene trækkes hver lørdag aften, og det er de blevet uden afbrydelse siden 7. oktober 1989. Førstepræmiepuljen er altid på mindst 8.000.000 kroner.
Den højeste Lotto gevinst nogensinde blev vundet i 2008, hvor en heldig spiller fra København vandt 38.564,007 kroner.
Om Millionærchancen
Millionærchancen gik fra 2015 til og med august 2023 under navnet Millionærgarantien, men den gør stadig det samme: Garanterer, at der hver eneste uge findes to heldige danskere, der vinder 1.000.000 kroner. De to millionærer findes ved lodtrækning blandt samtlige ugens spillede rækker - uanset om der er gevinst på rækken. Derudover trækkes der sidste lørdag i måneden lod om 5 x 1.000.000 på alle månedens spillede rækker - så husk at gemme din kupon, også selv om der ikke skulle være gevinst i første omgang.
Nøgleord
Kontakter
PresseafdelingenKontakt vores presseafdeling
Ring til vores pressetelefon for mere information eller flere kommentarer på tlf.: 3085 1785
Følg pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Danske Spil A/S
AGF favorit til guldet for første gang i 30 år: Mesterskabstørken kan være slut19.3.2026 09:00:00 CET | Pressemeddelelse
For første gang i tre årtier peger oddsene nu mod Aarhus: AGF er ifølge Oddset favorit til at vinde Superligaen.
Skulle bare hente en pakke i kiosken - vandt 10,8 millioner i Eurojackpot18.3.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
En tur i supermarkedet tog en voldsom drejning for en kvinde fra Fredericia. Hun skulle nemlig også lige have tjekket sin kupon fra Eurojackpot: Og så vandt hun næsten 11 millioner.
Danske Spil før valget: Danskerne tror på en regering med Mette F og Løkke – men uden Troels Lund17.3.2026 08:50:00 CET | Pressemeddelelse
På Oddset kan man spille på udfaldet af Folketingsvalget. Hver tredje af kunderne hos Danske Spil tror på en regering med Socialdemokratiet, SF, Radikale Venstre og Moderaterne.
Danske Spils kunder tror på landsholdscomeback til Zanka16.3.2026 12:15:00 CET | Pressemeddelelse
FC Københavns Mathias ’Zanka’ Jørgensen er suverænt den spiller, som flest Danske Spil-kunder spiller på til at blive udtaget til landsholdets vigtige playoffkampe senere på måneden. Danske Spils oddssætter er dog stadig skeptisk.
Vild weekend - Danske Spil uddeler otte milliongevinster16.3.2026 09:31:54 CET | Pressemeddelelse
Der var store gevinster i både Lotto og Klasselotteriet i weekenden: I alt otte danskere blev millionærer lørdag og søndag - flest i Jylland, men der landede også et par millioner ved hovedstaden.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum