Et år efter makaber heste-skandale: Nu kræver dyreværnsorganisation retfærdighed for dyrene
23.8.2024 06:00:00 CEST | Anima | Pressemeddelelse
På årsdagen for det frygtelige fund af nedgravede heste på Viegård Stutteri, råber dyreværnsorganisationen Anima nu politikerne op med et krav om “Retfærdighed for dyrene”. Organisationen har tre konkrete bud på, hvad politikerne bør gøre for, at forbrydelser mod dyr bliver taget alvorligt.

For præcis et år siden blev den ene hest efter den anden gravet op af den jyske muld ved Viegård Stutteri nord for Viborg, som gentagne gange har været dømt for overtrædelser af dyrevelfærdsloven. På årsdagen for det makabre fund peger Anima nu under overskriften “Retfærdighed for dyrene” på tre skridt, som politikerne bør tage her og nu.
Organisationen kræver blandt andet, at grov dyremishandling skrives ind i straffeloven, så strafferammen kan udvides. Kampagneleder hos Anima, Mathias Madsen, forklarer:
“Som det er i dag, er der ikke retfærdighed for dyrene i Danmark, og det har politikerne et kæmpe ansvar for at lave om på. Vi ser gang på gang, at forbrydelser mod dyr ikke bliver taget alvorligt nok, ikke mindst når det kommer til straffene, der ofte er så milde, at det er en hån mod dyrene”, udtaler Mathias Madsen.
Ud over at skrive grov dyremishandling ind i straffeloven, vil Anima også have politikerne til at sikre, at langt flere forbrydere frakendes retten til at eje eller beskæftige sig med dyr. Desuden ønsker organisationen en permanentliggørelse af politiets specialiserede dyrevelfærdsenheder, som står til at ophøre, med mindre politikerne sikrer fortsat bevilling til enhederne.
Titusinder af underskrifter til de ansvarlige ministre
Anima har længe advokeret for strengere straffe for dyremishandling, som for alvor kom på den politiske dagsorden med dyrevelfærdsaftalen “Sammen om dyrene” fra februar i år. I aftalen blev det besluttet at undersøge mulighederne for strafskærpelser på dyrevelfærdsområdet.
I denne uge lød det så fra fødevareminister, Jacob Jensen, at “der inden længe vil blive præsenteret konkrete forslag til hårdere straffe på dyrevelfærdsområdet”. Anima, som har indsamlet underskrifter fra titusindvis af danskere, der netop ønsker hårdere straffe og mere dyrepoliti, afventer spændt udspillet:
“Vi vil opfordre ministeren til at gøre det, der skal til. Det afgørende at få dyremishandling ind i straffeloven, hæve strafferammen markant og sikre, at folk, der mishandler dyr, får frataget retten til at have noget som helst med dyr at gøre”, udtaler Mathias Madsen, kampagneleder hos Anima, og fortsætter:
“Vi oplever en overvældende opbakning fra så mange danskere, som ønsker at vi som samfund slår hårdt ned på mishandling af sagsløse dyr, og vi glæder os til snart at aflevere alle deres underskrifter til både fødevareministeren og justitsministeren.”
I dag er den maksimale straf for dyremishandling 2 års fængsel, men i praksis er straffen oftest bødestraffe eller korte, betingede fængselsdomme. Derimod kan for eksempel ulovlig handel med truede dyr give op mod 6 års fængselsstraf.
Kontakter
Mathias Elrød MadsenKampagneleder
Tlf:42 23 31 30mm@anima.dkBilleder

Anima
Anima er en dansk dyreværnsforening, som blev stiftet i 2000. Vi arbejder for, at dyr skal respekteres, ikke mishandles. Dette gælder uanset om det handler om kæledyr, landbrugsdyr, pelsdyr, forsøgsdyr eller dyr i underholdning.
Anima sætter ind, hvor der er et behov og vi arbejder målrettet for at opnå konkrete resultater for dyrene. Vi har fokus på at påvirke både politikere, virksomheder og forbrugere. Animas fornemmeste opgave er at være en stemme for dyrene, da de ikke kan tale for sig selv.
Følg pressemeddelelser fra Anima
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Anima
Anima sender 100 poser skumgrise til partier under regeringsforhandlinger31.3.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima sender nu en sød hilsen til partierne, der i dag genoptager regeringsforhandlingerne. Organisationen leverer 100 poser skumgrise som brændstof til de politiske samtaler – og som en påmindelse om de millioner af rigtige, levende grise, der venter på politisk handling.
Salling Group løber fra kyllingeløfte18.3.2026 07:25:41 CET | Pressemeddelelse
I 2021 startede Salling Group en total udfasning af turbokyllinger, og i 2023 fremlagde koncernen en ny plan for, hvordan denne udfasning skulle ske. Nu er deadline overskredet, og koncernen er milevidt fra at indfri: Hovedparten af Salling Groups kyllinger er turbokyllinger. Dyreværnsforeningen Anima peger på et alvorligt troværdighedsproblem.
Nye rystende optagelser fra grise-toppen: Anima politianmelder19.2.2026 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Optagelser afslører grumme forhold for dyrene hos endnu en række magtfulde griseproducenter, der nu er meldt til politiet. Anmeldelserne kommer i kølvandet på et borgerforslag om manglende dyrevelfærd hos danske grise.
Historisk sejr for dyrevelfærden i Norge kalder på handling i Danmark26.1.2026 04:00:00 CET | Pressemeddelelse
Dyreværnsorganisationen Anima hylder 'historisk øjeblik,' efter den norske fjerkræbranche har annonceret en total omstilling væk fra hurtigtvoksende kyllingeracer næste år. Norge – hvor der årligt produceres 75 millioner slagtekyllinger – vil blive det første land i verden til at omstille 100% til langsommere voksende kyllinger.
Odense Kommune siger farvel til turbokyllinger22.1.2026 07:43:37 CET | Pressemeddelelse
Odense er tredje danske storby til at droppe turbokylling, og nu mangler kun København. Anima opfordrer hovedstaden til at følge efter
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum