Investeringsfonden for Udviklingslande, IFU, får ny bestyrelse
Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, har udpeget ny bestyrelse for Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU), som tiltræder 1. september 2024. Det sker når den 3. årige periode for den nuværende bestyrelse udløber 31. august.
Administrerende direktør i Nykredit, Michael Rasmussen, fortsætter som bestyrelsesformand, og Anette Eberhard bliver på næstformandsposten. Der er udpeget i alt fire nye medlemmer til bestyrelsen, som udvider bestyrelsen fra otte til ti medlemmer.
”Jeg er utrolig tilfreds med de resultater, den afgående bestyrelse har opnået. Jeg vil især gerne kvittere for arbejdet med reform af IFU. Den resulterede i, at regeringen sidste år vedtog en ambitiøs finansieringsplan, hvor IFU frem mod 2030 får adgang til 20 milliarder kroner, som blandt andet skal gå til investeringer i klima og Afrika. Det skal den nye bestyrelse nu være med til at sætte kursen for”, siger Dan Jørgensen.
”Jeg ser frem til samarbejdet med den nye bestyrelse, IFU’s ledelse og Udenrigsministeriet. Vi har en super ambitiøs dagsorden, som vi skal levere på. Blandt andet er det vores målsætning at øge IFU’s bidrag til mobilisering af klimafinansiering fra 2 milliarder kroner om året til 6 milliarder kroner om året frem mod 2030. Vi håber også at komme til at spille en central rolle i at levere på den kommende Afrikastrategi. Vi forventer blandt andet frem mod 2030 at investere over 8 milliarder kroner i Afrika”, siger Michael Rasmussen.
De fire nye medlemmer er Jakob Ellemann-Jensen, forhenværende formand for Venstre, Tommy Ahlers, bestyrelsesformand i Concito og iværksætter, Birgitte Qvist-Sørensen og Fleming Voetman.
Den nye bestyrelse kommer til at bestå af følgende medlemmer:
|
|
|
|
|
|
|
Baggrund
Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU) er Danmarks udviklingsfinansieringsinstitution. IFU tilbyder forskellige former for risikokapital og lån, der skal fremme en bæredygtig privat sektor i udviklingslande IFU er med over 50 års erfaring den mest erfarne danske investorer i udviklingslande. IFU har siden 1967 foretaget mere end 1.300 investeringer i mere end 100 udviklingslande og har i dag en aktiv portefølje på 166 projekter i Afrika, Asien, Latinamerika og Europa.
Regeringen besluttede i 2023 at reformere IFU. Reformen vil øge IFU’s forvaltede kapital fra nuværende 15,5 mia. kr. til 36,2 mia. kr. i 2030. Reformen skal bl.a. give IFU mulighed for at investere i langt flere udviklingsprojekter, og målsætningen er en markant forøgelse af klimainvesteringer og investeringer i Afrika og i fattige og skrøbelige stater inklusive Ukraine.
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn15.12.2025 11:43:59 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde tirsdag den 16. december kl. 13.30.
Uformelt ministermøde i Lviv viste stor opbakning til Ukraines vej til EU-medlemskab11.12.2025 18:54:31 CET | Pressemeddelelse
Europaminister Marie Bjerre har afholdt et succesfuldt uformelt ministermøde sammen med Ukraine i Lviv den 11. december. Hovedfokus for mødet var, hvordan Ukraine kommer tættere på EU.
Europaministeren rejser til Ukraine for at holde møde om Ukraines vej til EU-medlemskab10.12.2025 08:00:00 CET | Pressemeddelelse
Mødet finder sted i den ukrainske by Lviv fra den 10.-11. december.
Dansk eksport i oktober 20259.12.2025 13:11:15 CET | Pressemeddelelse
I oktober 2025 faldt Danmarks samlede eksport 2,6 pct. i forhold til september. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til 12 måneder forud, var 5,1 pct.
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn5.12.2025 12:07:13 CET | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 8. december 2025 kl. 15.15.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum