Investeringsfonden for Udviklingslande, IFU, får ny bestyrelse
Minister for udviklingssamarbejde og global klimapolitik, Dan Jørgensen, har udpeget ny bestyrelse for Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU), som tiltræder 1. september 2024. Det sker når den 3. årige periode for den nuværende bestyrelse udløber 31. august.
Administrerende direktør i Nykredit, Michael Rasmussen, fortsætter som bestyrelsesformand, og Anette Eberhard bliver på næstformandsposten. Der er udpeget i alt fire nye medlemmer til bestyrelsen, som udvider bestyrelsen fra otte til ti medlemmer.
”Jeg er utrolig tilfreds med de resultater, den afgående bestyrelse har opnået. Jeg vil især gerne kvittere for arbejdet med reform af IFU. Den resulterede i, at regeringen sidste år vedtog en ambitiøs finansieringsplan, hvor IFU frem mod 2030 får adgang til 20 milliarder kroner, som blandt andet skal gå til investeringer i klima og Afrika. Det skal den nye bestyrelse nu være med til at sætte kursen for”, siger Dan Jørgensen.
”Jeg ser frem til samarbejdet med den nye bestyrelse, IFU’s ledelse og Udenrigsministeriet. Vi har en super ambitiøs dagsorden, som vi skal levere på. Blandt andet er det vores målsætning at øge IFU’s bidrag til mobilisering af klimafinansiering fra 2 milliarder kroner om året til 6 milliarder kroner om året frem mod 2030. Vi håber også at komme til at spille en central rolle i at levere på den kommende Afrikastrategi. Vi forventer blandt andet frem mod 2030 at investere over 8 milliarder kroner i Afrika”, siger Michael Rasmussen.
De fire nye medlemmer er Jakob Ellemann-Jensen, forhenværende formand for Venstre, Tommy Ahlers, bestyrelsesformand i Concito og iværksætter, Birgitte Qvist-Sørensen og Fleming Voetman.
Den nye bestyrelse kommer til at bestå af følgende medlemmer:
|
|
|
|
|
|
|
Baggrund
Investeringsfonden for Udviklingslande (IFU) er Danmarks udviklingsfinansieringsinstitution. IFU tilbyder forskellige former for risikokapital og lån, der skal fremme en bæredygtig privat sektor i udviklingslande IFU er med over 50 års erfaring den mest erfarne danske investorer i udviklingslande. IFU har siden 1967 foretaget mere end 1.300 investeringer i mere end 100 udviklingslande og har i dag en aktiv portefølje på 166 projekter i Afrika, Asien, Latinamerika og Europa.
Regeringen besluttede i 2023 at reformere IFU. Reformen vil øge IFU’s forvaltede kapital fra nuværende 15,5 mia. kr. til 36,2 mia. kr. i 2030. Reformen skal bl.a. give IFU mulighed for at investere i langt flere udviklingsprojekter, og målsætningen er en markant forøgelse af klimainvesteringer og investeringer i Afrika og i fattige og skrøbelige stater inklusive Ukraine.
For yderligere information, kontakt pressevagten@um.dk.
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Europaministeren besøger Kosovo23.4.2025 09:27:59 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 23. april er europaministeren i Kosovo.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen ledsager H.M. Kongen under tiltrædelsesbesøg til Japan23.4.2025 06:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren vil under besøget mødes med den japanske udenrigsminister og promovere danske virksomheder på verdensudstillingen Expo 2025 i Osaka.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Indonesien for at styrke partnerskab21.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stærkere samarbejde mellem Danmark, Indonesien og de øvrige lande i det sydøstlige Asien er på toppen af dagsordenen, når udenrigsministeren besøger Jakarta den 21.-22. april.
Udnævnelse af arktisk ambassadør11.4.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udnævner Kenneth Høegh som ny arktisk ambassadør for Kongeriget Danmark. Udnævnelsen sker efter indstilling fra Grønland.
Dansk eksport i februar 20259.4.2025 12:37:55 CEST | Pressemeddelelse
I februar 2025 faldt Danmarks samlede eksport 2,7 pct. i forhold til januar. Årsstigningstakten, dvs. de seneste 12 måneder i forhold til de 12 måneder forud, var 9,3 pct.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum