Optimismen på boligmarkedet er stor
23.8.2024 06:00:00 CEST | Estate | Pressemeddelelse
At dømme efter de priser, som landets boligsælgere sætter deres boliger til salg for, er optimisme på boligmarkedet stor i øjeblikket. De faktiske salgspriser er samtidig markant lavere, viser tal, som ejendomsmæglerkæden Estate har analyseret.

Selvom boligpriserne er steget pænt inden for det seneste år og niveauet ligger højt, er det intet imod de priser, som boligejerne forventer og håber at opnå, når de sætter deres boliger til salg.
Ifølge tal fra Finans Danmark, er udbudspriserne steget mellem 769 og 1.615 kr. pr. kvadratmeter de seneste tolv måneder. Og sammenligner man de faktiske salgspriser i juli 2024 fra Boligsiden med udbudspriserne, ligger udbudspriserne ca. 4-5.000 kr. højere end salgspriserne. Det viser en beregning, som ejendomsmæglerkæden Estate har foretaget af de to boligstatistikker.
Ifølge mæglerkæden er det ikke usædvanligt, at udbudspriserne ligger højere end salgspriserne, men det aktuelle niveau afspejler, at der er stor optimisme på boligmarkedet.
-Mens priserne er steget, har vi samtidig set, at både salgstider og nedslag er faldet. Det er et tydeligt tegn på, at optimismen er velbegrundet, siger Thomas Hovgaard, der er presseansvarlig i Estate.
Hvis alle udbudspriserne endte med at holde stik i samtlige bolighandler, ville et parcelhus, som i dag bliver solgt for 3 mio. kr., blive handlet til 3,5 mio. kr. Men i mere end halvdelen af alle bolighandler, bliver der givet afslag i pris, eller boligejeren ender med at nedjustere prisen i salgsperioden.
-Der er mange faktorer, der kan spille ind, når en bolig skal prissættes. Det kan både være stigende eller faldende konjunkturer, størrelsen på det aktuelle boligudbud, renten og flere andre forhold, men i Danmark har vi en udpræget forhandlingstilgang, når vi handler bolig, hvor både køber og sælger ved, at det tit ender med en prisforhandling. Derfor er det kun naturligt, at man som boligsælger sørger for at have noget i baghånden, siger Thomas Hovgaard.
Han forventer, at vi kan komme til at se endnu større udsving mellem salgspriserne og udbudspriserne.
-Det går virkelig godt i dansk økonomi, og renten står til at falde yderligere. Er man sælger, kan det derfor være nærlæggende at vurdere sin bolig højere, end markedet er parat til at betale. Samtidig er der kommet flere boliger til salg, hvilket umiddelbart taler for, at salgspriserne ikke vil stige yderligere lige foreløbig, siger Thomas Hovgaard.
Udvikling i udbudspriserne i perioden juli 2023 - juli 2024 (kr. pr. kvm.)
|
Juli |
Sept. 2023 |
Nov. 2023 |
Jan. |
Marts 2024 |
Maj |
Juli |
|
|
Parcel-/rækkehuse |
19.678 |
19.972 |
20.161 |
20.110 |
20.275 |
20.400 |
20.447 |
|
Ejerlejligheder |
39.616 |
40.161 |
40.315 |
40.546 |
40.700 |
41.007 |
41.231 |
|
Fritidshuse |
27.079 |
27.801 |
28.049 |
28.021 |
27.662 |
27.729 |
28.140 |
| Kilde: Finans Danmark | |||||||
Kontakter
Thomas HovgaardPresseansvarlig
Tlf:3083 1052Om Estate
Estate er en landsdækkende ejendomsmæglerkæde med 90 forretninger fordelt over hele Danmark. Kædens ejendomsmæglere har alle stort lokalkendskab og mange års erfaring med at hjælpe danskere med køb og salg af bolig.
Estate er ejet af Nykredit Mægler, som er en del af Nykredit.
Følg pressemeddelelser fra Estate
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Estate
Nu lander de endelige 2024-vurderinger13.1.2026 10:11:22 CET | Pressemeddelelse
Vurderingsstyrelsen skruer op for tempoet. Over 120.000 boligejere har nu modtaget deres endelige 2024-vurdering, som for mange vil betyde en automatisk efterregulering af skatten.
Sneen falder – Så skal du ud og skovle!5.1.2026 09:41:03 CET | Pressemeddelelse
Vinteren er over os. Sneen ligger tungt over landet og ude på vejene kører sneploven og saltbilen: Men hvad med inde på fortovet? Hvem skal rydde sne, salte og gruse dér? Og hvad, hvis der sker en ulykke på dit fortov?
Forelsket i et fredet hus? Se her før du slår til27.12.2025 07:07:00 CET | Pressemeddelelse
At købe et fredet hus er noget helt særligt. Det er ikke bare et boligkøb, men også et ansvar. En fredning følger huset – ikke ejeren – og som køber overtager du derfor en række juridiske, økonomiske og praktiske forpligtelser, som adskiller sig markant fra køb af en almindelig bolig.
Boligmarkedet i Hovedstaden holder niveau23.12.2025 07:17:00 CET | Pressemeddelelse
Boligmarkedet i Region Hovedstaden fulgte i november det velkendte sæsonmønster med færre handler end i oktober. Alligevel ligger aktiviteten fortsat på et historisk højt niveau, og set over de seneste måneder har markedet vist en bemærkelsesværdig stabilitet.
Beregningsfejl i 1 million forskudsopgørelsen19.12.2025 16:10:21 CET | Pressemeddelelse
Omkring én million boligejere er ramt af en fejl i forskudsopgørelsen for 2026. Indefrysningsbeløbet bliver rettet automatisk – og den samlede skat bliver korrekt. Det lover Vurderingstyrelsen. Her er overblikket.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum