F&P: Biludspil fra Konservative er smart, grønt og fair
22.8.2024 09:35:53 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Det Konservative Folkeparti foreslår, at elbiler så vidt muligt skal repareres, og ikke skrottes for tidligt, og samtidig vil partiet sløjfe den statslige afgift på motoransvarsforsikring for elbiler. Forslaget er smart, grønt og fair, mener F&P, forsikrings- og pensionsbranchen.
Det er hverken smart eller grønt, at alle bilejere – også elbilejere - betaler en afgift til staten på en lovpligtig forsikring - motoransvarsforsikringen. Og det modarbejder den grønne omstilling, at elbiler er underlagt samme skadesregler som fossilbiler i forsikringsøjemed.
Sådan lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der derfor roser Det Konservative Folkepartis udspil ”Det skal være billigere og nemmere at køre grønt”, hvor partiet ønsker at gøre op med både afgift og forsikringsregler.
- Det gælder om at gøre det nemt for forbrugerne at træffe det grønne valg, og det gør vi ved at gøre det billigere og bedre at eje en elbil, og der rammer de Konservatives udspil plet. Udspillet er både sund grøn fornuft og et tiltrængt opgør med en uretfærdig afgift, siger Kent Damsgaard, administrerende direktør i F&P.
De Konservative foreslår at gå den såkaldte reparationsgrænse efter i sømmene. Elbiler er nemlig kun grønne, hvis de lever længe, da selve produktionen er meget CO2-tung.
Derfor gælder det om at holde elbilerne kørende længst muligt, lyder det i forslaget.
Men elbiler er i dag forsikringsmæssigt underlagt samme grænse som en fossilbil for, hvornår den dømmes totalskadet.
- Reparationsgrænsen har vist sig meget uhensigtsmæssig, når det handler om elbiler, for i alt for mange tilfælde bliver en elbil skrottet, selv om den har mange gode, grønne kilometer i sig endnu. Vores vurdering er, at reparationsgrænsen helt bør skrottes for elbilerne, siger Kent Damsgaard og fortsætter:
- Vi ved, at udledningerne fra fossildrevne personbiler udgør over halvdelen af transportens samlede udledninger, og det bliver vi nødt til at handle på. De Konservative har spillet ud med et stærkt forslag, som forsikringsbranchen bakker op om, og vi står klar til videre dialog, siger han.
Kontakter
Birgitte HougaardPresserådgiver
Tlf:41 91 91 19bho@fogp.dkF&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: Regeringens 2035-plan indeholder nødvendige økonomiske prioriteringer24.2.2026 10:30:05 CET | Pressemeddelelse
Regeringen nye økonomiske plan frem mod 2035 har fokus på de rigtige områder i en urolig verden og sikrer forsat økonomisk stabilitet, lyder det fra F&P.
Klimatilpasningsplan II er et stort skridt på vej mod et klima-sikkert Danmark23.2.2026 13:02:46 CET | Pressemeddelelse
Regeringen afsætter milliarder til projekter, der skal sikre danske kyster, og det skal ske med statslig koordinering og prioritering. Det er et stort skridt i den rigtige retning mod et mere klimasikret Danmark, hvor de store og komplicerede projekter fremmes, mener F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
Regeringens totalberedskab er nødvendigt i en urolig tid20.2.2026 11:41:34 CET | Pressemeddelelse
Danmark og Europa har længe været udfordret med komplekse trusler og kriser. Derfor er det godt, at regeringen nu lancerer et totalberedskab for Danmark, lyder det fra forsikrings- og pensionsbranchen.
Tøvejr på vej – forebyg skader på dit hus19.2.2026 12:33:35 CET | Pressemeddelelse
Uger med hård frost bliver afløst af varmegrader, lover DMI. Det får nu Forsikringsoplysningen til advare husejere mod tøbrudsskader – for når sneen smelter, kommer vandet.
Uigennemskuelig lovgivning bremser klimasikring af Danmark9.2.2026 10:46:12 CET | Pressemeddelelse
Klimatilpasning er reguleret af et virvar af regler, der trækker i hver sin retning, og som gør lovgivning på området uigennemskueligt. Resultatet er, at Danmark bliver klimasikret for lidt, for sent og for dyrt, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen, der nu foreslår en række forenklinger.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum