Finans Danmark

Høringssvar om ændring af ejendomsskatteloven mv.

Del

Finans Danmark har afgivet høringssvar til Skatteministeriets høring om ændring af ejendomsskatteloven mv.

Finans Danmark hilser indførelsen af en stigningsbegrænsning for dækningsafgiften velkommen. Ordningen vil have en dæmpende effekt på de markante stigninger, som nogle virksomheder oplever ved overgangen til det nye ejendomsskattesystem. 

Med lovforslaget forbedres pensionistlåneordningen, så pensionisterne igen får mulighed for at dokumentere deres reelle friværdi, når de skal optage et lån hos skattemyndighederne til betaling af grundskyld. Vi ser også gerne, at pensionisterne fortsat har mulighed for at forlænge afdragsfrihed eller løbetid på realkreditlån uden at indfri deres lån hos skattemyndighederne.

Ved indførelse af en bagatelgrænse for tinglysning af pensionisters skattegæld er det vigtigt at sikre, at øvrige kreditgivere kan få adgang til oplysning om gælden, når de skal kreditværdighedsvurdere deres kunder. Det er også væsentligt, at skattegæld, som ikke tinglyses, både formelt og i praksis respekterer den gæld, som er tinglyst.

Læs høringssvar (finansdanmark.dk)

Finans Danmark

Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

www.finansdanmark.dk

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark

Finans Danmarks kommentar til regeringens boligudspil: Gode initiativer, der har fokus på flere boliger og øget fleksibilitet i kreditvurderingen5.11.2025 09:23:10 CET | Pressemeddelelse

Finans Danmark roser regeringen for at komme med en række balancerede forslag, som både har øje for behovet for flere boliger og samtidig øger fleksibiliteten i kreditvurderingen særligt i forhold til adgang til boligmarkedet for førstegangskøbere. Finans Danmark har tidligere foreslået lignende initiativer.

Danskere svindles for stigende beløb ved netbanksvindel3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

De kriminelle lykkedes i gennemsnit at stjæle over 40.000 kr. fra deres ofre gennem netbanksvindel i årets første halve år. Det er en markant stigning i forhold til 2. halvår 2024, hvor beløbet var 27.000 kr. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Det skyldes, at de kriminelle i større omfang lykkes med at overtale ofrene til selv at hæve beløbsgrænserne i netbanken og til at overføre flere mindre beløb til forskellige konti for på den måde at lykkes med deres svindel.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye