Finans Danmark

Høringssvar - ændring af dødsboskifteloven

Del

Finans Danmark har afgivet høringssvar til forslag om ændring af lov om skifte af dødsboskifteloven m.fl.

Vi støtter overordnet en digitalisering og standardisering af behandlingen af sager ved domstolene. For at sikre en hensigtsmæssig implementering er det afgørende, at der for brugerne af skifteportalen er tilstrækkelig tid til at gennemføre systemtilpasninger til API-indberetning og heraf afledt procesomlægning. Vi foreslår, at bankerne overgår til API indberetning ved udgangen af 2025 eller primo 2026.

Finans Danmark opfordrer til, at der indsættes en hjemmel til, at bankerne kan få adgang til skifteretsattesten via skifteportalen efter samtykke fra bobestyreren. En digital adgang vil kunne spare mange administrative ressourcer, og give mulighed for, at boet hurtigere kan udleveres.

Endelig er det vigtigt for bankerne at få adgang til oplysninger om kontaktperson og bobestyrer på skifteportalen. Det er vores forståelse, at det bliver muligt, dog ikke for boudlæg. Det bør også være muligt i disse sager.

Læs høringssvar (finansdanmark.dk)

Finans Danmark

Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.

www.finansdanmark.dk

Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark

Finans Danmarks kommentar til regeringens boligudspil: Gode initiativer, der har fokus på flere boliger og øget fleksibilitet i kreditvurderingen5.11.2025 09:23:10 CET | Pressemeddelelse

Finans Danmark roser regeringen for at komme med en række balancerede forslag, som både har øje for behovet for flere boliger og samtidig øger fleksibiliteten i kreditvurderingen særligt i forhold til adgang til boligmarkedet for førstegangskøbere. Finans Danmark har tidligere foreslået lignende initiativer.

Danskere svindles for stigende beløb ved netbanksvindel3.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse

De kriminelle lykkedes i gennemsnit at stjæle over 40.000 kr. fra deres ofre gennem netbanksvindel i årets første halve år. Det er en markant stigning i forhold til 2. halvår 2024, hvor beløbet var 27.000 kr. Det viser nye tal fra Finans Danmark. Det skyldes, at de kriminelle i større omfang lykkes med at overtale ofrene til selv at hæve beløbsgrænserne i netbanken og til at overføre flere mindre beløb til forskellige konti for på den måde at lykkes med deres svindel.

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye