Landdistrikterne: Gode takter i forslag om kompensation til kommuner, der planlægger store VE-anlæg
20.8.2024 15:08:04 CEST | Landdistrikternes Fællesråd | Pressemeddelelse
Regeringen vil kompensere kommuner med 200 mio. kr., hvis de planlægger flere vindmøller og solceller på land. Det møder opbakning fra Landdistrikternes Fællesråd, der fremhæver vigtigheden af, at pengene kan gå til bedre service til borgerne i kommunerne.

Som en del af det kommende landdistriktsudspil, vil regeringen årligt fordele 200 millioner kroner til de kommuner, der bidrager mest til udbygningen af vedvarende energi på land. Ifølge by- og landdistriktsminister Morten Dahlin (V) kan kommunerne bruge pengene til at forbedre serviceniveauet for borgerne.
I Landdistrikternes Fællesråd har man længe kæmpet for at skabe bedre rammer for de kommuner og lokalsamfund, der lægger arealer til vindmøller og solcelleparker. Forslaget møder derfor opbakning fra formand Steffen Damsgaard:
- Med forslaget kompenserer man de kommuner, der vil bidrage til den grønne omstilling og opsætte solceller og vindmøller – det er i sig selv positivt. Men den vigtigste detalje er måske, at kommunerne selv kan budgettere midlerne i deres drift, hvad enten det er til flere pædagoger, hjemmehjælpere, skolebusser eller andre serviceforbedringer, siger formanden og uddyber:
- Det er en stor hjælp til de kommuner, der yder en kæmpe indsats med planlægningen, når der er forskellige interesser fra naboer, landsbyer, lodsejere og VE-udviklere. Forslaget sender desuden et vigtigt signal om, at kommunen bedre kan øge serviceniveauet overfor borgerne i de berørte områder, så de bliver mere attraktive for bosætning. Det er kun rimeligt, og forhåbentlig kan det bidrage til at skabe større lokal opbakning til solceller og vindmøller fremadrettet.
Landdistrikternes Fællesråd ser nu frem til at få afklaret, hvor mange kommuner, der skal have del i de 200 millioner kroner.
- Det er endnu for tidligt at sige, om 200 millioner kroner rækker, for det afhænger af, hvor mange kommuner der skal indgå i aftalen. Men kombineret med tidligere tiltag, som øget kompensation til energianlæggenes nærmeste naboer og et større bidrag til den Grønne Pulje, så er forslaget et vigtigt skridt i den rigtige retning, siger Steffen Damsgaard, og tilføjer:
- Naboer og lokalsamfund bør dog fortsat lave frivillige aftaler med udviklerne af VE-anlæg, så lokalområdet og naboer får et større bidrag, end det statens nabokompensation og Grøn Ordning beskriver.
Nøgleord
Kontakter
Helle VendelboPressechefLanddistrikternes Fællesråd
Tlf:31718938hve@landdistrikterne.dkFølg pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Landdistrikternes Fællesråd
Landdistrikter: Vælgerne ønsker fokus på et Danmark i geografisk balance25.3.2026 17:13:15 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen har tydeligt vist, at kløften mellem land- og yderområder og byerne har vokset sig for stor. Befolkningen i landdistrikterne har sat kryds ved partier, som ønsker et land i bedre geografisk balance. Det mener Landdistrikternes Fællesråd, som efterlyser en langsigtet plan for et Danmark i bedre geografisk balance.
Ros til markant landdistriktsudspil fra Danmarksdemokraterne17.3.2026 12:43:20 CET | Pressemeddelelse
Danmarksdemokraterne lægger i et nyt landdistriktsudspil op til markante investeringer og strukturelle ændringer på tværs af politikområder for at styrke udviklingen uden for de største byer. Det møder ros fra Landdistrikternes Fællesråd.
V-forslag om bedre lånemuligheder på landet får ros af Landdistrikternes Fællesråd15.3.2026 15:50:58 CET | Pressemeddelelse
Udfordringer med boliglån på landet er blevet et varmt emne i valgkampen. Nu melder Venstre sig på banen med forslag om ”ret til realkreditlån” i landdistrikterne og et nyt partnerskab, der skal definere de zoner, hvor retten til realkreditlån skal gælde. Landdistrikternes Fællesråd bakker op om forslagene.
Landdistrikter: Manglende boligfinansiering skubber landdistrikter hen mod afvikling12.3.2026 09:34:52 CET | Pressemeddelelse
Valgkampen er i fuld gang og flere partier har meldt sig på banen med bedre lånemuligheder i landdistrikterne. Hos Landdistrikternes Fællesråd kvitterer man for forslagene, men efterlyser samtidig en 2035-plan for et Danmark i balance.
Landdistrikter: Over 300 folkeskoler lukket, nye lukninger knækker landet10.3.2026 10:33:28 CET | Pressemeddelelse
Flere end 300 folkeskoler er lukket siden 2007 – og særligt i land- og yderkommunerne er folkeskolerne forsvundet fra landkortet. Det viser nye tal fra Arbejderbevægelsens Erhvervsråd. Udviklingen er et alvorligt tegn på, at Danmark er i gang med at knække over, advarer Landdistrikternes Fællesråd, og efterlyser en 2035-plan for et Danmark i balance.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum