Byttemarked på Næstved Bibliotek
Lørdag den 7. september fra kl. 10-13 bliver der endnu engang afholdt byttemarked på Næstved Bibliotek, hvor du kan bytte dig til ”nyt”. Vi kan ikke love dig, hvad du kan finde, men vi kan love dig, at det bliver hyggeligt. Og du får mulighed for at finde mange fine genbrugsting.

Måske tænker du, hvad er et byttemarked? Og hvordan foregår det?
Byttemarked er en gratis og miljøvenlig begivenhed, hvor du gratis kan bytte til ”nyt”, og, hvor du kan være med til at gavne miljøet ved at udnytte de ressourcer, vi er omgivet af i hverdagen.
Giv, hvad du har – tag, hvad du kan bruge
Din ”adgangsbillet” for at deltage er, at du selv medbringer en pose (eller mere) med ting og tøj, der stadig er i fin stand og som har en værdi for andre. Derfor hører tøj med pletter/huller, køkkenting, der mangler en dims og udtrådte sko, ikke til på vores byttemarked, det skal du i stedet for, aflevere til storskrald.
Du skal selv fordele dine medbragte ting, og placere dem i de rette kategorier. Har du brug for hjælp, så spørg endelig en af de frivillige. Derefter kan du gå på opdagelse på byttemarkedet og gratis tage de ting med hjem, som andre byttere har medbragt. Det kan være godt at mærke efter og tænke: ”tager jeg det, fordi det er gratis, eller fordi det er noget, jeg rent faktisk kan bruge”, siger Cecilie, som står bag byttemarkederne på Næstved Bibliotek og gruppen Byttemarked Næstved Sydsjælland og øerne.
Du kan medbringe ALT. Så længe det er brugbart for andre, er det kun fantasien, der sætter grænser. Derudover vil de almindelige kategorier som babyudstyr, legetøj, spil, tøj, sko, køkkenting, boligting, småt tidssvarende elektronik, smykker, makeup/cremer, der er i orden, små møbler, fx børnestole, potteplanter og frugt fra haven mm. også kunne medbringes.
Den eneste begrænsning er, at det skal være ting, du kan bære hjem i poser, fx en stor pose med lynlås/blå Ikea pose. Derfor modtager vi ikke store møbler og gamle TV, som i stedet for skal afleveres på en genbrugsstation.
Find ting til din egen husstand og evt. et par gaver
Som udgangspunkt kan du tage alt det, du og din husstand, kan bruge. Det er altid et skøn, og i sidste ende er det arrangøren, der sætter en grænse, hvis enkelte tager rigtig meget. Du må tage til din egen husstand og evt. et par ting til gaver, men tingene fra byttemarkedet, er IKKE til videre salg, og hamstring accepteres ikke. Medbring fx en stor pose med lynlås – når den er fyldt, så har du sikkert fået nok med hjem.
Ekstra hænder er velkomne
Byttemarkedet er drevet af frivillige i samarbejde med Næstved Bibliotek. Der kan altid bruges ekstra hænder til at byde velkommen, holde orden og rydde op på selve dagen. Læs mere på Facebook i gruppen: BYTTEMARKED NÆSTVED SYDSJÆLLAND OG ØERNE
Det næste byttemarked på Næstved Bibliotek afholdes lørdag den 16. november fra kl. 10.00-13.00 i Salen på Næstved Bibliotek (er på 1. sal, men der er elevator). Og det, der bliver i overskud, bliver afhentet af Pilegårdens Genbrug.
Vedr. billeder: Hermed gives tilladelse til at bruge vedhæftede billeder redaktionelt.
Kontakter
Vibeke SøllingBibliotekar, kulturformidler
Tlf:5588 4123visje@naestved.dkBilleder

Næstved Bibliotek og Borgerservice
- består af Næstved Bibliotek, Fensmark Bibliotek, Fuglebjerg Bibliotek, Glumsø Bibliotek og Korskilde Bibliotek. Sammen driver vi et moderne biblioteks- og borgerservicetilbud for alle borgere i Næstved Kommune med det erklærede formål, at borgerne opnår indsigt og udsyn til at navigere i eget liv.
Følg pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Næstved Bibliotek og Borgerservice
Udstilling med oldtidsinspiration16.4.2025 11:45:06 CEST | Pressemeddelelse
Den lokale kunstner Frigga Olesen maler med inspiration fra oldtiden. Hendes værker kan opleves i X-rummet på Næstved Bibliotek i perioden tirsdag den 22. april til torsdag den 22. maj.
Lyt til et digt og tal om det16.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Vi fortsætter rækken af digtoplæsninger på Næstved Bibliotek fire tirsdage i maj måned. Første oplæsning er den 6. maj kl. 14.00-14.45.
Tysk kærlighedsfilm til næste Bog, Bøf & Bif i Glumsø11.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Så er der igen Bog, Bøf & Bif i Glumsø, det populære koncept, der kombinerer hyggelig fællesspisning, god litteratur og seværdige film. Tirsdag d. 13. maj kan du opleve et spændende kærlighedsdrama fra det genforenede Tyskland skildret både i bog og i filmen ”En dag vil vi fortælle hinanden alt” fra 2023.
Kom til lyrikcaféer på Rønnebæksholm7.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Poesien er tilbage på Rønnebæksholm inspireret af de poesisaloner, Næstved Bibliotek og kunsthallen Rønnebæksholm tidligere har kørt i fællesskab. De erstattes nu af Lyrikcaféer på fire datoer i løbet af 2025. Her har du mulighed for at udforske poesi sammen med andre.
Gå med verdensmålene på en litterær gåtur i Næstved7.4.2025 09:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Tirsdag d. 22. april kl. 16:00 - 17:30 kombinerer Næstved Bibliotek digtoplæsning, skraldeindsamling og FN’s 17 verdensmål på en litterær gåtur. Oplev din by på en ny måde samtidig med at du lytter til poesi og samler skrald i naturen.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum