Erhvervsministeren udpeger ny bestyrelse til Danmarks Eksport- og Investeringsfond
19.8.2024 10:30:20 CEST | Erhvervsministeriet | Pressemeddelelse
Danmarks Eksport- og Investeringsfond får tidligere departementschef som ny formand. Samtidig er der udpeget tre nye bestyrelsesmedlemmer til fonden.
Erhvervsminister Morten Bødskov har udpeget den nye bestyrelse for Danmarks Eksport- og Investeringsfond (EIFO). Den nye bestyrelse er udpeget for en periode på 2 år.
Erhvervsminister Morten Bødskov udtaler:
”Jeg er glad for at kunne præsentere den nye bestyrelse for EIFO. Med den nye bestyrelse er jeg sikker på, at EIFO kan fortsætte det vigtige arbejde for danske virksomheder. Jeg vil gerne takke den afgående bestyrelse og den afgående formand, Torben Möger Pedersen, for det store arbejde, der er gjort i de forgangne år. Michael Dithmer overtager nu formandsposten, og jeg har stor tillid til, at han kan styre EIFO godt videre.”
Den nye formand for fonden bliver forhenværende departementschef i Erhvervsministeriet, Michael Dithmer. Han ser frem til at tage fat på den nye udfordring:
”Jeg ser frem til at komme i gang med bestyrelsesarbejdet. Det er jo ikke helt fremmed for mig, da jeg kender til EIFO’s mange indsatser fra mit tidligere virke. Jeg glæder mig til samarbejdet med den øvrige bestyrelse og det dygtige hold i EIFO og til at gå i gang med de vigtige opgaver, som EIFO skal løse.” siger Michael Dithmer.
Den nye bestyrelse kommer til at bestå af følgende medlemmer:
- Michael Dithmer (formand), fhv. departementschef i Erhvervsministeriet
- Dorrit Vanglo (næstformand), fhv. adm. direktør i Lønmodtagernes Dyrtidsfond
- Bo Foged, partner og investeringsdirektør i CIP
- Jørgen Høholt, bestyrelsesmedlem i Nykredit og ATP Ejendomme
- Anne Mette Toftegaard, viceadministrerende direktør i Alm. Brand Group.
- Camilla Ley Valentin, iværksætter og medstifter af Queue-it
- Esben Gadsbøll, partner i Nordic Makers og co-founder af WhiteAway.com
- Jesper Buch, stifter af Seedster og Just-Eat.com
- Martin Engell-Rossen, selvstændig rådgiver og bestyrelsesmedlem
- Jakob Ellemann-Jensen, fhv. formand for Venstre og fhv. vicestatsminister og økonomiminister
- André Rogaczewski, administrerende direktør Netcompany A/S
- Barbara Taudorf Andersen, director of commercial development and strategic partnerships i 21st.BIO og bestyrelsesmedlem
Kontakter
Pressekontakt
Tlf:+45 91 33 70 07Følg pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Erhvervsministeriet
Erhvervs- og konkurrencekraftsministeren rejser til Indien1.11.2026 09:00:45 CET | Pressemeddelelse
Erhvervs- og konkurrencekraftsministeren vil på rejsen have fokus på at styrke samarbejdet mellem Danmark og Indien om vedvarende energi, fremtidens teknologier og grøn søfart.
Servicetjek under Rød løber-aftale skal bane vej for mere produktion i Danmark30.10.2026 15:04:44 CET | Pressemeddelelse
Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard har modtaget Erhvervspanelets ”problemkatalog” som er en del af aftalen om Rød løber for produktionsvirksomheder. Kataloget er en del af det aftalte servicetjek af reglerne, der skal gøre det lettere at etablere, udvide og omdanne produktion i Danmark.
Ny formand for Danmarks Erhvervsfremme-bestyrelse skal styrke konkurrencekraften i danske SMV’er28.10.2026 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Erhvervs- og konkurrencekraftsminister Martin Lidegaard har udpeget Sofie Irgens, CEO i Schneider Electric Denmark, som ny formand for Danmarks Erhvervsfremmebestyrelse.
Nye kræfter skal sætte fart på fødevaresektorens grønne omstilling21.10.2026 15:05:57 CEST | Pressemeddelelse
Med ny formand, fire nye og tre genudpegede profiler får GUDP’s bestyrelse både friske perspektiver og solid erfaring til at styrke grøn innovation og konkurrencekraft i dansk fødevareproduktion.
Danmark tager yderligere skridt i støtten til Ukraines frihedskamp21.10.2026 11:31:37 CEST | Pressemeddelelse
Den danske støtte til Ukraine cementeres endnu en gang gennem et lån til Fire Points danske datterselskab, der er garanteret af den danske stat.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum