F&P: Lempelse af velfærdsforliget bør samtænkes med bedre rammer for pensionsopsparing
Socialdemokratiet lægger op til at indføre en mere lempelig indeksering af danskernes folkepensionsalder, efter den i 2025 justeres til 70 år i 2040 og frem. Det er en politisk beslutning, hvad folkepensionsalderen skal være. En mere lempelig indeksering af pensionsalderen i fremtiden vil med danskernes stigende levealder dog stille endnu større krav til danskernes egen pensionsopsparing, understreger F&P.
Danskerne lever længere og længere, og Folketingets partier aftalte derfor med Velfærdsforliget i 2006 løbende at justere folkepensionsalderen for at langtidssikre dansk økonomi. Socialdemokratiet foreslår nu at lempe fremtidige indekseringer, efter den i 2025 hæves til 70 år i 2040. Set fra F&P er det entydigt op til det politiske flertal af fastsætte folkepensionsalderen. Hvis der er politisk flertal for en fremtidig lempelse af indekseringen, vil det dog være oplagt, at politikerne samtidig styrker incitamentet til, at danskerne sparer mere op til deres egen pension.
- Hvis et politisk flertal kan finde et tilstrækkeligt solidt økonomisk råderum til at finansiere en lempet indeksering af folkepensionsalderen, så er det selvfølgelig en mulig politisk prioritering. Men hvis mange danskere får flere år på pension, så vil det samtidig stille endnu større krav til, at danskerne har en solid og god pensionsopsparing, siger adm. direktør Kent Damsgaard, F&P.
Han peger på, at Pensionskommissionen, som blev nedsat af den tidligere regering, blandt andet foreslog at øge fradraget for pensionsopsparing.
- Den seneste tid har der været en del debat om, hvorvidt nogle grupper af unge sparer for meget op til pension, fordi pensionsalderen stiger mange år frem. Hvis forslaget om en lempet indeksering bliver til virkelighed, bliver der tværtimod brug for samtidig politisk at understøtte, at danskerne sparer mere op, fordi de får udsigt til flere år som pensionister, siger Kent Damsgaard.
Han ser frem til den videre politiske debat om forslaget, hvor branchen meget gerne bidrager med viden og input.
- Pension betyder meget både for samfundsøkonomien og for den enkelte borgers tryghed og tilværelse. Derfor er det vigtigt, at der sker grundige drøftelser og afvejning af de mange balancer og hensyn. Vi ser frem til den videre debat om, hvordan vi finder det bedste mulige samspil mellem folkepensionen og vores arbejdsmarkedspensioner, siger Kent Damsgaard.
Ni ud af ti danskere i job har i dag en arbejdsmarkedspension
Kontakter
F&P Pressetelefon
Du kan ikke sende sms til pressetelefonen
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P hilser nye klimamål velkommen18.12.2025 10:57:11 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har netop fastsat et nyt klimamål for 2035 på 82 procents reduktion i udledning af drivhusgasser. Et stærkt signal til verden, lyder det fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen.
F&P: Det danske formandskab leverer vigtige anbefalinger om enklere finansiel regulering12.12.2025 12:40:33 CET | Pressemeddelelse
De europæiske finans- og økonomiministre har netop godkendt en række konklusioner om enklere regulering af den finansielle sektor. Forsikring & Pension håber nu, at EU-Kommissionen hurtigt fører dem ud i livet.
F&P bifalder fokus på bekæmpelse af digital svindel i nyt politiforlig4.12.2025 14:19:22 CET | Pressemeddelelse
Det netop indgåede politiforlig betyder, at indsatsen over for digital økonomisk kriminalitet styrkes betydeligt. Det glæder forsikrings- og pensionsbranchen, der har oplevet en tydelig ændring i kriminalitetsbilledet i Danmark gennem de seneste år.
Historisk nybrud, at pensionsbranchen skal bygge fremtidens kaserner2.12.2025 17:13:54 CET | Pressemeddelelse
Regeringen har taget et vigtigt skridt mod at modernisere Forsvarets indkvarteringsfaciliteter. Forsvarsministeriet har netop tildelt et konsortium med bl.a. PensionDanmark opgaven med at udvikle løsninger, der skal huse de mange nye værnepligtige, der kommer til næste år. F&P (Forsikring og Pension) hilser beslutningen velkommen og ser den som et markant nybrud i branchens voksende engagement på sikkerheds- og forsvarsområdet. Det sker gennem en Offentlig-Privat Partnerskabs-model (OPP).
Indien overhaler Kina i pensionsinvesteringer28.11.2025 09:39:45 CET | Pressemeddelelse
Ny analyse viser, at de danske pensionsselskabers investeringsbeholdning i Indien langt overstiger den i Kina. USA forbliver dog det største investeringsland, hvor 25 pct. af alle pensioner er investeret.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum