F&P: Lempelse af velfærdsforliget bør samtænkes med bedre rammer for pensionsopsparing
13.8.2024 20:04:29 CEST | Forsikring & Pension | Pressemeddelelse
Socialdemokratiet lægger op til at indføre en mere lempelig indeksering af danskernes folkepensionsalder, efter den i 2025 justeres til 70 år i 2040 og frem. Det er en politisk beslutning, hvad folkepensionsalderen skal være. En mere lempelig indeksering af pensionsalderen i fremtiden vil med danskernes stigende levealder dog stille endnu større krav til danskernes egen pensionsopsparing, understreger F&P.
Danskerne lever længere og længere, og Folketingets partier aftalte derfor med Velfærdsforliget i 2006 løbende at justere folkepensionsalderen for at langtidssikre dansk økonomi. Socialdemokratiet foreslår nu at lempe fremtidige indekseringer, efter den i 2025 hæves til 70 år i 2040. Set fra F&P er det entydigt op til det politiske flertal af fastsætte folkepensionsalderen. Hvis der er politisk flertal for en fremtidig lempelse af indekseringen, vil det dog være oplagt, at politikerne samtidig styrker incitamentet til, at danskerne sparer mere op til deres egen pension.
- Hvis et politisk flertal kan finde et tilstrækkeligt solidt økonomisk råderum til at finansiere en lempet indeksering af folkepensionsalderen, så er det selvfølgelig en mulig politisk prioritering. Men hvis mange danskere får flere år på pension, så vil det samtidig stille endnu større krav til, at danskerne har en solid og god pensionsopsparing, siger adm. direktør Kent Damsgaard, F&P.
Han peger på, at Pensionskommissionen, som blev nedsat af den tidligere regering, blandt andet foreslog at øge fradraget for pensionsopsparing.
- Den seneste tid har der været en del debat om, hvorvidt nogle grupper af unge sparer for meget op til pension, fordi pensionsalderen stiger mange år frem. Hvis forslaget om en lempet indeksering bliver til virkelighed, bliver der tværtimod brug for samtidig politisk at understøtte, at danskerne sparer mere op, fordi de får udsigt til flere år som pensionister, siger Kent Damsgaard.
Han ser frem til den videre politiske debat om forslaget, hvor branchen meget gerne bidrager med viden og input.
- Pension betyder meget både for samfundsøkonomien og for den enkelte borgers tryghed og tilværelse. Derfor er det vigtigt, at der sker grundige drøftelser og afvejning af de mange balancer og hensyn. Vi ser frem til den videre debat om, hvordan vi finder det bedste mulige samspil mellem folkepensionen og vores arbejdsmarkedspensioner, siger Kent Damsgaard.
Ni ud af ti danskere i job har i dag en arbejdsmarkedspension
Kontakter
F&P Pressetelefon
Du kan ikke sende sms til pressetelefonen
F&P er brancheorganisation for forsikrings- og pensionsselskaberne i Danmark.
Følg pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Forsikring & Pension
F&P: Trepartsforhandlinger om nyt velfærdsforlig er den helt rigtige vej at gå2.6.2026 16:14:28 CEST | Pressemeddelelse
Den nye firkløverregering har dag fremlagt et regeringsgrundlag med mange roser og enkelte tidsler. I F&P hilser forsikrings- og pensionsbranchen den nye regering velkommen og glæder sig til samarbejde om bedre forebyggelse, færre byrder på erhvervslivet og fremtidssikring af pensionssystemet. Til gengæld opfordrer branchen regeringen til at tage et tiltrængt opgør med særskatten på forsikrings- og pensionsbranchen.
Uvildige rådgivere fra Forsikringsoplysningen gør dine læsere klogere på forsikring1.6.2026 13:00:00 CEST | Pressemeddelelse
De fleste ved, at forsikringer er gode at have, men ved dine læsere, hvad der helt præcist gælder i enkeltsager? Har de fx styr på, om sommerferien er i fare pga, brændstofmangel? Om man må tage sit el-løbehjul med til Tyskland? Og om forsikringen dækker revner i soklen på dit hus?
Ny opgørelse: Pensionsbranchen har investeret 260 mia. kroner i vækstsegmentet1.6.2026 10:26:12 CEST | Pressemeddelelse
Den danske pensionsformue er allerede i dag med til at understøtte udviklingen af nye vækstvirksomheder gennem sine investeringer. Men det nye Folketing har en god mulighed for at sætte en klar kurs for, hvordan vi styrker konkurrenceevnen for at fremme europæiske og danske investeringer – herunder også i vækstsegmentet, vurderer brancheforeningen Forsikring & Pension.
F&P: Offentlig-privat samarbejde kan give langt mere velfærdsbyggeri for pengene25.5.2026 07:23:56 CEST | Pressemeddelelse
Alt for mange store offentlige anlægsprojekter ender i forsinkelser og enorme budgetoverskridelser, og det kalder på nytænkning. Det mener forsikrings- og pensionsbranchen, F&P, der foreslår en kommende regering at sikre mere velfærd til aftalt pris og tid gennem en ny model for offentlig-privat samarbejde.
F&P: Sygemeldinger eksploderede under corona-krisen – og forbliver på højt niveau23.5.2026 08:30:11 CEST | Pressemeddelelse
Danskernes langvarige sygemeldinger eksploderede under COVID-nedlukningen, men tallet er aldrig faldet tilbage på samme lave niveau som før corona. Det viser nye beregninger fra F&P – forsikrings- og pensionsbranchen. Samtidig viser branchens egne tal, at stadig flere unge får erstatning for tabt erhvervsevne gennem deres pensionsordning. Bekymrende udvikling, mener F&P.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum