Udenrigsministeren besøger Ghana
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Accra den 13.-15. august, hvor han sammen med sine nordiske kollegaer bl.a. skal mødes med den ghanesiske udenrigsminister, Shirley Ayorkor Botchwey. Den danske udenrigsminister skal også indvie en maritim træningsfacilitet og besøge en kakaofarm.
De nordiske lande har et stærkt engagement i Afrika, og nu besøger de sammen Ghana. Her skal de nordiske ministre blandt andet mødes med en gruppe af unge iværksættere og drøfte muligheder og udfordringer for den store generation af unge ghanesere.
Den danske udenrigsminister besøger også en kakaofarm. På rejsen vil udenrigsministeren ligeledes deltage i åbningen af et danskstøttet træningscenter, der uddanner Ghanas og nabolandenes myndigheder i at bekæmpe pirateri og håndtere anden maritim kriminalitet.
”De nordiske lande har et helt særligt bånd med det afrikanske kontinent, og når vi taler med én samlet stemme fra Norden trænger vi stærkere igennem. Hvis vi sammenlagde vores økonomier, ville vi kunne deltage i både G20 og G10. Derfor styrker det vores position som mulige handels- og investeringspartnere, når vi rejser sammen. Der er behov for, at vi får spillet vores erhvervsliv mere på banen på det afrikanske kontinent. Det er også et af fokusområderne for regeringens kommende strategi for et øget engagement i Afrika, som vi præsenterer senere i august.
Vi må dog ikke glemme den svære sikkerhedssituation, som mange afrikanske lande befinder sig i, herunder Ghana. Der er blandt andet stadig udfordringer med sikkerheden i Guineabugten. Derfor har Danmark doneret en maritim træningsfacilitet, der skal hjælpe myndighederne i Ghana og nabolandene med at blive bedre til at bekæmpe maritim kriminalitet, herunder pirateri. Som en af verdens førende søfartsnationer og med mere end 30 danske skibe sejlende i Guineabugten på ethvert givent tidspunkt, er det også vigtigt for danske handelsinteresser at sikre fri sejlads i regionen”, siger udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen.
For yderligere kontakt: Presserådgiver for udenrigsministeren Caroline Secher Andersen // +45 24 62 58 73 // caroan@um.dk
Følg pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Udenrigsministeriet
Møde i Det Udenrigspolitiske Nævn25.4.2025 11:13:16 CEST | Pressemeddelelse
Det Udenrigspolitiske Nævn holder møde mandag den 28. april 2025 kl. 12.30.
Europaministeren besøger Kosovo23.4.2025 09:27:59 CEST | Pressemeddelelse
Onsdag den 23. april er europaministeren i Kosovo.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen ledsager H.M. Kongen under tiltrædelsesbesøg til Japan23.4.2025 06:22:09 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsministeren vil under besøget mødes med den japanske udenrigsminister og promovere danske virksomheder på verdensudstillingen Expo 2025 i Osaka.
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen rejser til Indonesien for at styrke partnerskab21.4.2025 07:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Et stærkere samarbejde mellem Danmark, Indonesien og de øvrige lande i det sydøstlige Asien er på toppen af dagsordenen, når udenrigsministeren besøger Jakarta den 21.-22. april.
Udnævnelse af arktisk ambassadør11.4.2025 17:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Udenrigsminister Lars Løkke Rasmussen udnævner Kenneth Høegh som ny arktisk ambassadør for Kongeriget Danmark. Udnævnelsen sker efter indstilling fra Grønland.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum