Fire ledere nominerede til kåringen af Årets Leder 2024
15.8.2024 09:00:00 CEST | Lederne | Pressemeddelelse
Stærke ledelsesmæssige værdier kendetegner de fire nominerede, siger Ledernes administrerende direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris, der også er medlem af juryen.

Det bliver enten Jesper Fisker fra Kræftens Bekæmpelse, Carsten Egeriis fra Danske Bank, Johanne Schmidt-Nielsen fra Red Barnet eller Britt Meelby Jensen fra Ambu, der løber med den eftertragtede titel som Årets Leder 2024.
Det står klart efter, at Lederne i dag har offentliggjort de nominerede til prisen, der i år uddeles for 23. gang.
”De fire nominerede har alle leveret fremragende resultater i deres virksomhed eller organisation, samtidig med at de repræsenterer nogle stærke ledelsesmæssige værdier, som vi gerne vil hylde,” siger medlem af juryen og administrerende direktør for Lederne, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Fire ledere med meget forskellige baggrunde
Jesper Fisker, der er administrerende direktør for Kræftens Bekæmpelse, er nomineret, fordi han ifølge juryen ’er en stor sundhedspolitisk kapacitet med stor indflydelse og stærke resultater’.
”Han har sat ind for at mindske uligheden i kræftbehandling, og han har i år siddet som kommissionsformand for regeringens sundheds-strukturkommission”, hedder det i juryens begrundelse.
Danske Banks CEO, Carsten Egeriis, er nomineret, fordi ’han på få år har formået at genrejse Danske Banks image og samtidig skabe det bedste økonomiske resultat nogensinde’ og fordi han har udvist ’et ekstraordinært mod og handlekraft’.
”Han har desuden stået i spidsen for en intensiveret indsats for større bæredygtighed – både når det gælder Danske Banks eget CO2-aftryk, og når det gælder finansiering af bæredygtige projekter hos Danske Banks kunder,” hedder det i juryens begrundelse.
Britt Meelby Jensen, der er CEO i Ambu, er ifølge juryen nomineret til prisen som Årets Leder 2024, fordi ’hun er en af landets mest markante virksomhedsledere’.
”Hun har med en formidabel forretningsforståelse formået at skabe succeser, der anerkendes af både chefkollegaer, medarbejdere og markedet. Det er sket med et stigende fokus på bæredygtighed og med en bevidst ledelse, der har et åbent øje for alle typer talent på tværs af køn, alder og nationaliteter,” hedder det i begrundelsen for nomineringen.
Den tidligere politiske ordfører for Enhedslisten, Johanne Schmidt-Nielsen, er nomineret for ’det enorme engagement’, hun som generaldirektør i Red Barnet har udvist for at sikre bedre forhold for børn og unge, både inden- og udenfor landets grænser.
”Hun har formået at sætte et tydeligt præg på en af Danmarks mest markante interesseorganisationer, som siden Johanne Schmidt-Nielsens tiltræden har hævet sine indtægter markant,” hedder det i juryens begrundelse.
Hvem af de fire nominerede, der ender med at blive kåret til Årets Leder, bliver afsløret på konferencen Ledelsens Dag den 3. oktober.
<BOKS 1>
Danmarks største lederpris
Årets Leder er Danmarks største og mest prestigefulde lederpris. Den overrækkes hvert år på Ledelsens Dag og udpeges af en jury bestående af nogle af landets mest erfarne topledere.
Prisen gives til en dansk topleder, der med en ekstraordinær indsats har leveret fremragende resultater. Resultater som kan ses på flere bundlinjer. Prisen hylder ledere, som går foran både når det gælder udvikling af virksomheden, og når det handler om at bidrage til løsninger på nogle af alle de kriser, vi som samfund står midt i.
<BOKS 2>
Lederjuryen
Årets lederjury, som nu skal udnævne vinderen blandt de fire nominerede, består i år af syv lederprofiler, som alle beskæftiger sig med ledelse fra forskellige perspektiver:
- Marianne Kirkegaard, Managing Director, Rhône Group
- André Rogaczewski, CEO & Co-founder, Netcompany A/S
- Christian Jensby, CEO, Deloitte
- Bjarne Corydon, CEO & Editor in chief, Dagbladet Børsen
- Eva Zeuthen Bentsen, Direktør, Region Hovedstadens Psykiatri
- Pia Søltoft, Forfatter, ledelsescoach, ph.d. og præst
- Bodil Nordestgaard Ismiris, Adm. Direktør, Lederne
<BOKS 3>
Årets Leder siden 2002
Lederne har uddelt prisen som Årets leder siden 2002. Her er de tidligere vinderne:
- 2023: Jens Bjørn Andersen, CEO i DSV
- 2022: Sheela Søgaard, CEO i B.I.G.
- 2021: Kasper Hjulmand, fodboldlandstræner
- 2020: Lars Fruergaard Jørgensen, CEO i Novo Nordisk
- 2019: Mads Nipper, CEO i Grundfos
- 2018: Lasse Rich Henningsen, direktør i Musikkens Hus
- 2017: Niels Buus, CEO i GomSpace
- 2016: Marianne Benzon Nielsen, direktør i Børnecancerfonden
- 2015: Dorthe Crüger, adm. direktør i Sygehus Lillebælt
- 2014: Johan Bülow, lakridsinnovatør i Lakrids by Johan Bülow
- 2013: Niels Duedahl, adm. direktør i energi- og teleskabet SE
- 2012: Carsten Bjerg, koncernchef i Grundfos
- 2011: Lise Egholm, skoleleder på Rådmandsgades Skole
- 2010: Christian Clausen, CEO i Nordea
- 2009: Kim Kristensen, oberst i Forsvaret
- 2008: Ditlev Engel, koncernchef i Vestas Wind Systems
- 2007: Nils Smedegaard Andersen, Koncernchef i A.P. Møller-Mærsk
- 2006: Jørgen Vig Knudstorp, adm. direktør i Lego
- 2005: Henning Dyremose, koncernchef i TDC
- 2004: Jørgen Mads Clausen, direktør i Danfoss
- 2003: Alfred Josefsen, direktør i Irma
- 2002: Bodil Nyboe Andersen, nationalbankdirektør
Nøgleord
Kontakter
Jesper Melgaard, pressechef hos Lederne - mo. 27 69 45 69 / jem@lho.dk
Billeder









Følg pressemeddelelser fra Lederne
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Lederne
Tre ud af fire ledere siger nej til formueskat18.3.2026 11:53:27 CET | Pressemeddelelse
En genindførelse af formueskatten risikerer at blive et benspænd for danske virksomheder. Det viser en ny undersøgelse blandt næsten 1.000 privatansatte ledere.
Lederne: Venstre sætter et stærkt og vigtigt fokus på stress16.3.2026 16:26:26 CET | Pressemeddelelse
Venstres nye udspil om en styrket indsats mod stress kan være en del af løsningen på et reelt og presserende behov. Bedre adgang til stressbehandling og en stærkere og mere ensartet national indsats er de helt rigtige steder at sætte ind, mener Lederne.
Moderaternes pensionsudspil rummer gode tanker, men indsatsen skal målrettes6.3.2026 14:19:47 CET | Pressemeddelelse
Lederne anerkender, at Moderaterne med deres pensionsudspil blandt andet vil hjælpe flere seniorer til at blive i arbejdet i længere tid. Men forslaget om en universel ydelse inden folkepensionsalderen skal målrettes.
Pensionsudspil er et brud på vores samfundskontrakt5.3.2026 13:24:04 CET | Pressemeddelelse
Socialdemokratiet har netop offentliggjort sit pensionsudspil, som vil sende langt flere personer på tidlig pension til en meget højere ydelse end i dag. Det er et decideret brud på vores samfundskontrakt, lyder det fra Ledernes adm. direktør, Bodil Nordestgaard Ismiris.
Kvindelige ledere halter fortsat efter på løn5.3.2026 09:11:44 CET | Pressemeddelelse
Løngabet mellem mandlige og kvindelige ledere i den private sektor er blevet en smule mindre. Men udviklingen går alt, alt for langsomt, vurderer Lederne.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum