Danskernes interesse for at købe bolig er stigende
Danskernes interesse for at købe bolig stiger og overgår nu niveauet fra samme måned sidste år. I juli måned steg antallet af indhentede lånetilbud til køb af ejerboliger og sommerhuse for sjette måned i træk. Væksten er især drevet af en øget efterspørgsel i områder uden for København. Det viser de nyeste tal fra Finans Danmark.
I juli måned indhentede danskerne 5.204 lånetilbud til køb af ejerboliger og sommerhuse – det er 22 pct. flere end samme måned sidste år. Man skal tilbage til 2021 for at finde en juli måned, hvor danskerne indhentede flere lånetilbud.
”Trods sommerferie har danskerne stadig været aktive på boligmarkedet. Deres interesse for at skifte deres eksisterende bolig ud med en ny eller købe et sommerhus er højere i juli måned sammenlignet med samme måned i både 2022 og 2023, hvor rentestigninger og høje energipriser lagde en dæmper på købelysten”, siger Peter Jayaswal, direktør for Realkredit og ejendomsfinansiering i Finans Danmark.
Stigende interesse på tværs af landet
Interessen for boligkøb har været stigende på tværs af landet. Flere landsdele har i juli måned oplevet en stigning i antallet af indhentede lånetilbud til køb af ejerboliger og sommerhuse på over 20 pct. i forhold til året før. Landsdelene Vest- og Sydsjælland og Fyn oplevede de største stigninger med henholdsvis 42 og 39 pct. flere lånetilbud til boligkøb i forhold året før. København by, Vestjylland og Københavns omegn var de eneste tre landsdele, hvor stigningerne var på under 20 pct. For København by, Vestjylland og Københavns omegn var stigningen i antallet af indhentede lånetilbud til boligkøb på henholdsvis 9, 8 og 6 pct. i forhold til juli sidste år.
”En af årsagerne til den mindre stigning i København og omegn kan skyldes det nye boligskattesystem. Her fulgte en skatterabat med, hvis boligskatten steg, og hvis boligen blev overtaget inden årsskiftet. Det har nok medført, at mange boligkøbere i København og omegn fremskyndede deres boligkøb for at få skatterabatten med, da visse boligejere i disse områder kunne se frem til stigende boligskatter med det nye system. I perioden inden ikrafttrædelsen så vi en større interesse for lånetilbud til boligkøb i København og omegn, som efterfølgende faldt, efter det nye boligskattesystem trådte i kraft”, siger Peter Jayaswal.
Læs hele nyheden her
Finans Danmark
Finans Danmark er interesse- og arbejdsgiverorganisation for penge- og realkreditinstitutter, kapitalforvaltere, børsmæglere, investeringsfonde, samt datacentraler, it- og fintechvirksomheder i den finansielle sektor.
Følg pressemeddelelser fra Finans Danmark
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Finans Danmark
Antallet af boliger til salg falder i hele landet11.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Finans Danmark har offentliggjort statistikken for boligudbud for oktober 2025
Høringssvar til udkast til bekendtgørelse om prismodeller for visse typer af betalingsinstrumenter (Dankort abonnementsbekendtgørelsen)10.11.2025 16:21:19 CET | Nyhed
Finans Danmark har afgivet høringssvar i forbindelse med ændring af Dankort abonnementsbekendtgørelsen
Aktive danske bankkunder ligger i europæisk top, når det gælder bankskifte10.11.2025 05:30:00 CET | Pressemeddelelse
Danske bankkunder er blandt de mest aktive i Europa, når det kommer til at skifte bank. En ny analyse fra Finans Danmark viser, at omkring 23 pct. af danskerne har skiftet bank over de seneste fem år, mens yderligere 25 pct. har undersøgt mulighederne for at gøre det. Samlet set kan omtrent halvdelen af danskerne betegnes som aktive bankkunder.
Finans Danmark bakker op om forslag, der styrker adgangen til boligfinansiering7.11.2025 06:53:50 CET | Pressemeddelelse
Regeringen lægger op til at gøre det lettere for boligkøbere uden for vækstområderne at købe deres egen bolig. Det skal ske ved at lempe kravene til udbetaling og gældsfaktor og samtidig lade bankernes lokalkendskab fylde mere i kreditvurderingen. Forslaget møder ros fra Finans Danmark, der ser forslaget som et vigtigt skridt mod at gøre boligmarkedet mere tilgængeligt.
Danske banker blandt de mest omkostningseffektive og det kommer kunderne til gode6.11.2025 07:00:00 CET | Pressemeddelelse
Danske banker hører til blandt de mest veldrevne, effektive og konkurrencedygtige blandt de lande, vi normalt sammenligner os med. Det gavner kunderne direkte i form af nogle af de laveste renteudgifter og billigste boligfinansiering. Det viser en ny international sammenligning fra Finans Danmark.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum