Victor Bendix' symfonier er et 'missing link' i dansk musik
Victor Bendix var meget berømt i sin samtid, men også en outsider pga. sit skandaløse privatliv og politiske overbevisninger. Nu udkommer et nyt album med hans raffinerede og romantiske symfonier nr. 1 og 3, som ikke har været opført i næsten 100 år.

Victor Bendix (1851-1926) var både en hovedperson og en outsider i dansk musik. Han var højt respekteret som komponist, pianist og dirigent, samtidig med at han af forskellige årsager aldrig helt fik den anerkendelse, han drømte om.
To nøgleværker er hans symfonier nr. 1 og 3, der står som milepæle i hans liv og samtidig danner en fortælling om hans kunstneriske skæbne. Den 30. august udkommer et album med Malmö Symfoniorkester og dirigent Joachim Gustafsson på CD og streaming.
Skandaløst privatliv
Fremtiden så ellers lys ud for den unge Bendix: Som 15-årig blev han elev af dansk musiklivs konge, Niels W. Gade, og i en periode lignede han en oplagt efterfølger. Men Bendix fik smag for en ny tids musik og mistede efterhånden Gades opbakning. Derudover gjorde en række personlige årsager at Bendix blev holdt udenfor inderkredsene: Han var jøde, politisk radikal og ateist, og dertil var det en offentlighed hemmelighed, at han havde mange erotiske affærer, ikke mindst med sine klaverelever.
Bendix’ oplevelse af, at dansk musikliv valgte ham fra, kom til at holde stik og hans symfonier nr. 1 og 3 har ikke været opført i Danmark siden hhv. 1893 og 1929. En virkelig forbløffende skæbne for så skelsættende værker, som helt klart er et ‘missing link’ i dansk musik.
Håbefuld bjergstigning
Symfoni nr. 1 var Victor Bendix’ allerførste orkesterværk og fik titlen Fjeldstigning. Værket beskriver en møjsommelig vandring mod bjergtinden, som symbol på menneskets stræben efter befrielse eller åndelig indsigt. Det er komponistens håbefulde, ambitiøse debut og beskrivelsen af bjergvandringen kan nemt fortolkes som et selvportræt.
Symfonien blev i Bendix’ levetid opført ni gange – blandt andre af Berliner Filharmonikerne – og den var anerkendt som et betydeligt værk med sin raffinerede instrumentation og romantiske idealer. Blandt yngre generationer blev Fjeldstigning noget af et forbillede, ikke mindst for Rued Langgaard, hvis 1. Symfoni fra 1911, Klippepastoraler, har næsten samme tema.
Den modne kunstners resignation
1888 præsenterede Bendix den meget anderledes og melankolske Symfoni nr. 3. Samme år havde Bendix lidt et personligt nederlag, da han tabte afstemningen om topposten som dirigent for Musikforeningen. Selvom symfonien er skrevet uden decideret handling, er det nærliggende at høre den som udtryk for den modne kunstners skuffelse over fejlslagne ungdomsdrømme. Det er virkelig velkomponeret romantisk musik, der bølger afsted som et mørkegråt hav, og slutter i resignation med en højtidelig klagesang
Kontakter
Asta Ravn CorneliusAnsvarlig for presse og markedsføringDacapo Records
Tlf:31 58 73 71asta@dacapo-records.dkBilleder
Links
Om Dacapo Records
Dacapo Records
Worsaasvej 19, 5
1972 Frederiksberg C
https://dacapo-records.dk/da
Dacapo Records er Danmarks nationale pladeselskab for klassisk og ny musik.
Siden 1989 har vi udgivet mere end 600 CD’er, DVD'er og rent digitale udgivelser, primært med musik af danske komponister. Vores katalog spænder lige fra de tidligste barokværker af komponister som Dietrich Buxtehude til den yngste nyskrevne musik i dag.
Dacapo Records går helhjertet op i at understøtte dansk musikliv. Ikke blot ved at udgive musik, der ellers ikke ville kunne vinde udbredelse på almindelige markedsvilkår. Men også ved at promovere danske komponister i udlandet.
Det kræver, at vi lever op til de højeste internationale standarder, og derfor sætter vi en ære i kvaliteten af vores udgivelser. Det er grunden til, at vi samarbejder med de bedste danske og nordiske kunstnere såvel som internationale topensembler som Wiener Filharmonikerne, New York Filharmonikerne, Lapland Kammerorkester og Kronos Kvartetten.
Følg pressemeddelelser fra Dacapo Records
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Dacapo Records
En rejse ind i vores eget forvrængede spejlbillede4.4.2025 10:21:55 CEST | Pressemeddelelse
Niels Rønsholdts soloprojekt Aftermath beskriver byer og landskaber i forfald langs den amerikanske highway.
Hornet synger om sjælens evighed14.3.2025 10:05:38 CET | Pressemeddelelse
Med inspiration fra Walt Whitmans krigsdigte, har Jesper Koch skabt en ny hornkoncert, der fremhæver både instrumentets heroiske og eftertænksomme sider.
Myter og toner fra en fjern tid møder nutiden hos Sunleif Rasmussen14.2.2025 10:20:38 CET | Pressemeddelelse
På albummet Songs of Solitude mødes Theatre of Voices, Concerto Copenhagen, Michala Petri og Paul Hillier i et unikt samarbejde, hvor Sunleif Rasmussens musik smelter inspiration fra fortiden sammen med et nutidigt tonesprog.
Strygekvartet med et pulserende indre liv11.2.2025 11:28:39 CET | Pressemeddelelse
Simon Christensen store arbejde med strygekvartetter har resulteret i værker der gentænker genren. Nu udkommer hans seneste strygekvartet, indspillet af den dynamiske polske NeoQuartet.
Spændt ud mellem Vesten og Østen: NDR Bigband og Palle Mikkelborg spiller Lars Møller19.12.2024 14:59:24 CET | Pressemeddelelse
Den legendariske trompetist Palle Mikkelborg og et knivskarpt NDR Bigband har indspillet musik af Lars Møller, hvor skandinavisk eftertænksomhed møder amerikansk jazz og indiske ragaer.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum