Danskerne efterlyser større fokus på AI-uddannelse og træning i skoler og på universiteter
Mens mange danskere begynder et nyt skole- og studieår, viser en ny undersøgelse fra PwC, at 2 ud af 3 ønsker mere fokus på AI-uddannelse i skoler og på universiteter. 7 ud af 10 mener desuden, at der er behov for strammere regulering for at sikre en etisk udvikling af kunstig intelligens, viser undersøgelse fra PwC om danskernes holdning til kunstig intelligens.

64 % af danskerne ønsker et større fokus på kunstig intelligens (AI) i skoler og på universiteter, og flere end hver anden dansker (55 %) kræver mere politisk fokus på at sikre en etisk korrekt udvikling af AI. Det viser en ny undersøgelse fra PwC, som i samarbejde med Epinion har analyseret over 1.000 danskeres holdning til kunstig intelligens.
“Danskerne har et klart ønske om, at AI i højere grad bliver implementeret i uddannelsessystemet. Politikere og uddannelsesinstitutionerne spiller her en afgørende rolle, så de unge kan blive klædt på med de rette kompetencer inden for AI, som bliver stadigt mere efterspurgt på arbejdsmarkedet. Det er desuden afgørende, at det sker på en etisk forsvarlig måde,” siger Mads Nørgaard Madsen, leder af PwC’s konsulentforretning.
57 % af de 18-36 årige mener, at der bør være mere fokus på AI-uddannelse og træning i skoler og på universiteter, og henholdsvis 68 % og 65 % af de 37-55 årige og +56 årige mener det samme.
“Undersøgelsen viser, at der er et klart flertal på tværs af alle aldersgrupper, der ønsker et større fokus på AI i skoler og på uddannelsesinstitutioner. Et større fokus indebærer, at der fx udvikles klare retningslinjer og standarder for brugen af AI på uddannelser, herunder at de unge studerende forstår vigtigheden af at kunne forholde sig reflekterende og konstruktivt til de digitale værktøjer,” understreger Mads Nørgaard Madsen.
Mangel på gennemsigtighed og falske nyheder
Undersøgelsen viser nemlig også, at 63 % af danskerne er bekymret for, at mangel på gennemsigtighed omkring AI kan føre til uønskede konsekvenser eller misbrug, og 44 % er bekymret for, at AI kan reproducere og forstærke diskrimination i samfundet.
“Mangel på gennemsigtighed er en reel bekymring, og særligt spredning af misinformation er vigtigt at forholde sig til. Vi som mennesker skal være i stand til at sikre ansvarligheden og kvaliteten i de løsninger, vi skaber via teknologi, så vi sikrer, at udvikling og innovation sker på en etisk, transparent og ansvarlig måde,” understreger Mads Nørgaard Madsen.
Hele 7 ud af 10 danskere peger desuden på spredning af falske nyheder og propaganda, herunder udbredelsen af fortrolige og fejlagtige oplysninger, som en fare ved AI, mens 68 % er bekymrede for kriminelle handlinger, såsom cyberangreb eller misbrug af data.
“Vi ser desværre en stigning i AI-generede angreb, som fx phishing, hvor AI’s evne til at automatisere opgaver, oversætte til mange sprog, forbedre og sammenkøre værktøjer udnyttes. Det kan føre til en højere succesrate for den cyberkriminelle og stiller højere krav til den enkelte om at være årvågen. Derfor er det vigtigt, at virksomheder løbende forstærker sit værn mod cyberkriminalitet, bl.a. gennem AI, for at stå stærkere mod den stigende kompleksitet af angreb,” slutter Mads Nørgaard Madsen.
Om undersøgelsen
I samarbejde med Epinion har PwC analyseret 1.030 danskeres holdning til kunstig intelligens. Respondenterne udgør et repræsentativt udsnit af danskerne og består af 49 % mænd og 51 % kvinder. 31 % af respondenterne er mellem 18-36 år, 29 % er mellem 37-55 år, og 40 % er 56 år eller derover.
Nøgleord
Om PwC
I PwC arbejder vi for at styrke tilliden i samfundet og være med til at løse væsentlige problemstillinger. Det gør vi med udgangspunkt i vores viden inden for revision, skat og rådgivning. Vores kunder kommer fra alle dele af erhvervslivet og den offentlige sektor, og vi er ca. 2.800 medarbejdere og partnere, som brænder for at gøre en positiv forskel for kunder og kolleger. Globalt er vi 328.000 PwC'ere i 152 lande, og i Danmark er vi markedsledende. Mød os over hele landet. Vi er der, hvor du er.
Succes skaber vi sammen …
Følg pressemeddelelser fra PwC
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra PwC
Mikkel Skovsted fra GN Store Nord kåret som Årets Rising Star 202511.6.2025 20:08:09 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og blandt årets to vindere er Mikkel Skovsted, Vice President og Business Finance Officer hos GN Store Nord. Prisen blev overrakt onsdag den 11. juni ved eventet CFO’ens Agenda 2025 hos PwC i Hellerup.
Sif Sigsgaard fra Royal Unibrew er kåret som Årets Rising Star 202511.6.2025 20:06:58 CEST | Pressemeddelelse
Årets unge finanstalenter er kåret, og blandt årets to vindere er Sif Sigsgaard, Director Group Controlling hos Royal Unibrew. Prisen blev overrakt onsdag den 11. juni ved eventet CFO’ens Agenda 2025 hos PwC i Hellerup.
Henriette Wennicke fra Zealand Pharma kåres som Årets CFO 202511.6.2025 20:05:55 CEST | Pressemeddelelse
Den anerkendte pris, Årets CFO, uddeles for trettende gang, og årets prismodtager er Henriette Wennicke. Hun modtager prisen for at være en forretningsorienteret CFO og en dygtig kommunikator, som har været med til at spille en afgørende rolle i den imponerende vækstudvikling, som Zealand Pharma har oplevet de seneste år. Prisen blev overrakt onsdag den 11. juni 2025 ved eventet CFO’ens Agenda 2025 hos PwC i Hellerup.
Sidste chance: Nu skal du indberette dine investeringer i depoter i udlandet for at få fradrag for eventuelle tab4.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du husket at indberette dine investeringer i depoter i udlandet til Skattestyrelsen? Hvis ikke, skal du gøre det før fristen, for det sker ikke automatisk, lyder opfordringen fra PwC’s skatteekspert.
Ekspertens råd: Sådan undgår du en ekstra skatteopkrævning2.6.2025 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Har du betalt for lidt skat i 2024 og har fået en ekstra skatteopkrævning? Eller frygter du at få det næste år? PwC’s skatteekspert giver dig råd til, hvordan du retter din forskudsopgørelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum