Tønder Festival præsenterer nyt område
13.8.2024 06:00:00 CEST | Tønder Festival | Pressemeddelelse
Tønder Festival er stolte af at kunne præsentere et nyt område på festivalpladsen: Nyholm Skov. Det stemningsfulde skovområde, som ligger i forlængelse af Open Air-området, strækker sig over cirka 400 m² og vil give festivalens gæster en unik og stemningsfuld oplevelse.

Nyholm Skov er blevet til i samarbejde med Robert Okholm, ejeren af skoven, som venligt har stillet området til rådighed for Tønder Festival. Vi retter en stor tak til Robert Okholm for hans engagement og for at hjælpe os med at skabe en ny, naturskøn dimension til festivalens atmosfære.
Oplev Nyholm Skov: Et naturligt åndehul
Nyholm Skov er tænkt som et aflukket fristed på festivalpladsen, hvor gæsterne kan trække sig tilbage fra folkemængderne og nyde roen i skovens smukke omgivelser. Her kan man forkæle sig selv med lokale specialiteter inden for både mad og drikke, som er udvalgt for at afspejle områdets rige kulinariske traditioner. Uanset om du nyder en forfriskende drik eller en lækker lokal ret, vil Nyholm Skov tilbyde et fredfyldt åndehul, hvor man kan slappe af og suge den særlige stemning på Tønder Festival til sig.
Kristina L. Schjøtt, direktør for Tønder Festival, udtaler: “Med det nye skovområde skaber vi en oase midt på festivalen, omgivet af træer og super hyggelig stemning. Det bliver et område med masser af glæde og fællesskaber, som vi glæder os meget til at tage i brug i år. Udover en bar og lokale madspecialiteter, vil den professionelle lyssætning være med til at skabe en fantastisk atmosfære i skoven. Området er også med til at give lidt mere plads til vores gæster og understøtte vores indsatser med at videreudvikle festivalen med respekt for vores 50-årige historie. I år bliver den spæde start på Nyholm Skov.”
Vi glæder os til at byde vores gæster velkommen i dette nye område, hvor musik, kunst og natur mødes i en hyldest til den lokale kultur og de rolige omgivelser.
Tønder Festival 21. 22. 23. 24. august 2024
www.facebook.com/tonderfestival
Twitter: @tonderfestival
Instagram: TONDERFESTIVAL
Billetsalg på www.tf.dk
Nøgleord
Kontakter
Maria TheessinkKunstnerisk leder & pressechef / Artistic Director & Head of press
Tlf:+ 45 74 72 46 10Tlf:+ 45 26 22 67 11maria@tf.dkBilleder

Følg pressemeddelelser fra Tønder Festival
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Tønder Festival
Tak for i år og endnu en festival, der skriver sig ind i historien31.8.2026 07:21:14 CEST | Pressemeddelelse
Vejret viste sig fra mange sider på Tønder Festival 2026, men over det hele strålede musikoplevelser fra allerøverste hylde og et publikum, der fyldte pladsen med musikglæde.
Uncle Lucius erstatter Shakey Graves25.8.2026 12:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Der er ingen nem måde at sige det på, så vi siger det, som det er: Shakey Graves har af personlige årsager aflyst hele sin Europaturné og kommer derfor heller ikke som planlagt til at spille på Tønders Open Air-scene torsdag aften.
Daniel Lanois giver intimkoncert forud for sin optræden på Tønder Festival19.8.2026 11:10:43 CEST | Pressemeddelelse
100 heldige Lanois-fans kan sikre sig billetter til en sjælden musikoplevelse med den legendariske canadiske musiker og producer – helt gratis.
Partoutbilletter er udsolgt til Tønder Festival10.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Partoutbilletter til Tønder Festival 2026 er væk efter et historisk godt billetsalg.
Tønder Festival giver publikum en sidste gave: Fire intimkoncerter med fem publikumsfavoritter.7.8.2026 06:00:00 CEST | Pressemeddelelse
Pernille Rosendahl, Dorthe Gerlach, Signe Svendsen, Annika Aakjær og Rikke Thomsen indvier festivalens nye intimscene.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum