Assens Kommune

F16-fly ønsker Assens tillykke med Købstadsjubilæet

Del

Hvis vind og vejr tillader det, sender Fighter Wing Skrydstrup to F16 fly på vingerne for at ønske Assens tillykke med Købstadsjubilæet.

Fighter Wing Skrydstrup

I 2024 er det 500 år siden, at Kong Frederik 1. stadfæstede Assens bys købstadsprivilegier, hvilket officielt bliver fejret 15.-18. august 2024 med oplevelser og events for alle aldre.

Her kan borgere og besøgende blandt mange andre spændende events, udstillinger, koncerter og historiske fortællinger opleve:

  • Kongelig sommeropera
  • Danmarks Internationale Gadeteaterfestival
  • Den intime gårdfestival: Drivkraft
  • Kæmpe sambaoptog med et hav af udklædte dansere og musikere
  • Ungearrangement med skate, vandsport og KATO-koncert
  • Det store middelalderskib Die Kieler Hansekogge
  • Den levende handelsgade


Men ud over det program, som foregår til lands og til vands, så vil der også ske noget i luften.

For hvis vind og vejr tillader det, vil to F16-fly flyve ind over Assens den 17. august mellem kl. 16.00 og 16.15 for at ønske Assens by tillykke.

Den officielle fejring går i gang den 15. august, og klokken 19.00 vil borgmester i Assens Kommune, Søren Steen Andersen, officielt åbne købstadsjubilæet.

”Det er en historisk begivenhed, som vi fejrer med et nutidigt og spændende program. Det er stort - ikke bare for Assens by, men for hele kommunen og for Fyn - og jeg håber meget, at så mange borgere, besøgende og turister som muligt vil deltage i festlighederne”, fortæller Søren Steen Andersen.

Og det er ikke kun F16-flyene, som kommer for at ønske Assens tillykke med jubilæet. Den 21. august lægger Kongeparret vejen forbi Assens. Her vil de køre karetkørsel gennem byen, og blandt andet høre om byens historie og udvikling gennem tiden.

Find hele programmet for Købstadsjubilæet på: assens500.dk

Læs mere om Kongeparrets besøg på: sommertogt.assens.dk

Kontakter

Søren Steen AndersenBorgmesterAssens Kommune

Tlf:29 37 90 65

Katrine WestKulturkonsulent i Plan og KulturAssens Kommune

Tlf:20 37 17 63

Links

Om Assens Kommune

I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.

Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune

Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.

Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune

Gavl på bygning delvist faldet sammen – Ingen er kommet til skade12.12.2025 12:00:00 CET | Pressemeddelelse

Kl. 7:15 fik Assens Kommune en melding fra vores entreprenør om, at gavlen på den bygning, som de er ved at renovere på Tommerup Skole, var faldet delvis sammen. På grund af renoveringen har bygningen ikke været i brug til undervisning. Bygningen stod derfor tom og har været afspærret. Da hændelsen fandt sted, var der to medarbejdere til stede fra Entreprenørvirksomheden Myllerup, som udfører renoveringen. Ingen er kommet til skade. En lang række fagfolk blev straks tilkaldt til stedet, og der blev omgående lagt en plan for at stabilisere og sikre bygningen. Det arbejde er nu fuld i gang. Der er desuden opsat ekstra afspærring, så børn, voksne og andre forbipasserende ikke kan komme i nærheden af området. Hvad der er årsag til sammenstyrtningen, og hvor stort omfanget af skaderne er på bygningen, vil nu blive undersøgt nærmere. Først når omfanget kendes, kan der lægges en plan for genopbygning, derfor er tidshorisonten for, hvornår bygningen igen kan tages i brug lige nu uvis. Forældre

I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.

Besøg vores nyhedsrum
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye