30.000 sager om hastighed ved skoleveje sidste år: Forældre vil have mere fokus på trafiksikkerhed
6.8.2024 07:36:00 CEST | Gjensidige | Pressemeddelelse
Der er grund til at se sig godt for, når tusindvis af børn over hele landet i næste uge bevæger sig ud i trafikken for at komme i skole. Alene i år der nemlig blevet udskrevet over 10.000 bøder, mens der i 2023 blev udskrevet over 30.000 bøder for at køre for stærkt ved skoleveje. Det viser nye tal, som Rigspolitiet har udleveret til Gjensidige.

Der bliver kørt stærkt ved danske skoleveje. Faktisk i så høj grad, at der i 2023 blev der i landets 12 politikredse udskrevet flere end 30.000 bøder, for at overtræde hastighedsgrænserne på skoleveje.
Og den høje fart ved skolerne, får også ekstra opmærksomhed fra politiet i de kommende uger. Rigspolitiet har varslet øget fokus på færdsel ved skoleveje, og det er der rigtig god grund til. Alene i årets første syv måneder er blevet udskrevet bøder til flere end 10.000 bilister for at køre for hurtigt omkring skoler.
Det viser en ny opgørelse, som Rigspolitiet har foretaget for Gjensidige.
Her står det også klart, at selvom antallet af sager om hastighedsoverskridelser ved skoleveje foreløbigt ser ud til at ende på et lavere niveau end sidste år, så er problemet stadig omfattende. Den udvikling ærgrer Lene Rasmussen, skadedirektør i Gjensidige.
Hun havde håbet på, at de seneste års kampagner og fokus fra politiets side ville have haft en mere positiv indvirkning hos de bilister, der har svært ved at lette foden fra speederen.
"Børn er nogle af de mest sårbare i trafikken, og derfor er det helt urimeligt, når man ikke respekterer hastighederne der, hvor flest af dem færdes. Og særligt som nu ved skolestart, hvor mange bevæger sig til og fra skole for første gang, og som derfor er særligt udsatte," siger Lene Rasmussen.
Det er dog ikke kun i antallet af politiets bødeforlæg, problemerne med bilisters ageren på skoleveje kan aflæses.
I en ny undersøgelse, som YouGov har foretaget for Gjensidige, siger godt otte ud af ti personer med børn i skolealderen, at de har oplevet, at bilisters adfærd omkring skoler har skabt utrygge situationer, mens knap 60 procent mener, man bør øge politikontrollen ved skoler for at nedsætte hastigheden hos bilister.
Ifølge Lene Rasmussen, er undersøgelsens resultater med til at understrege problemets omfang, men hun er samtidig ikke sikker på, at øget politikontrol alene vil være nok til at knække kurven.
"Politiet arbejder i forvejen meget målrettet både med kontrol og oplysningskampagner, men i sidste ende ligger ansvaret hos bilisterne. Og derfor kan jeg kun opfordre til, at den enkelte tænker sig godt om og respekterer både reglerne og deres medtrafikanter - og særligt de mest udsatte af dem," siger hun.
Om undersøgelsen
Undersøgelsen er foretaget af © YouGov for Gjensidige i maj 2024 blandt 1012 repræsentativt udvalgte danskere.
| Har du oplevet, at bilisters adfærd tæt på skoler skaber en utryg situation? | |
| Ja | 78% |
| Nej | 17% |
| Ved ikke | 5% |
| Mener du, der er behov for yderligere tiltag for at nedsætte hastigheden ved dit barns skole? | |
| Ja, mere politikontrol | 57% |
| Ja, mere/bedre skiltning af hastighed | 34% |
| Ja, flere informationskampagner på vejene | 25% |
| Ja, andre tiltag | 17% |
| Nej | 8% |
| Ved ikke | 2% |
Nøgleord
Kontakter
Andreas MortensenKommunikationskonsulentGjensidige
Tlf:27 52 46 44am@gjensidige.dkGjensidige er et ledende nordisk skadeforsikringsselskab, som er noteret på Oslo Børs. Vi har ca. 4.500 medarbejdere og tilbyder skadeforsikring i Norge, Danmark, Sverige og Baltikum. I Norge tilbydes også pension og opsparing. Driftsindtægterne var 36 mia. NOK i 2023, mens forvaltningskapitalen udgjorde 148 mia. NOK.
Følg pressemeddelelser fra Gjensidige
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Gjensidige
Snerydning skaber travlhed hos sundhedsforsikringen12.2.2026 07:47:00 CET | Pressemeddelelse
Rydning af de store snemængder tager hårdt på danskernes fysik, viser henvendelser til Gjensidiges sundhedsforskning, der har oplevet en markant stigning i henvendelser med skader fra snerydning.
Danskerne glemmer vigtigt tjek sydpå8.2.2026 09:02:00 CET | Pressemeddelelse
Den danske kulde har i vinterferien sendt mange danskere mod sol og varmere himmelstrøg. Ifølge fagchef er solvanerne, specielt iblandt unge, dog ikke helt rejseklar.
Hver anden har oplevet det: ‘Sort is’ skaber trafikale udfordringer4.2.2026 07:43:00 CET | Pressemeddelelse
Sort is gør lige nu trafikken usikker for danske trafikanter, og i en ny undersøgelse svarert hver anden, at de har oplevet farlige situationer som følge af vejrfænomenet.
Over 100 ulykker: På disse rejsemål kommer danskerne galt afsted28.1.2026 07:32:00 CET | Pressemeddelelse
Mens kulde og sne har ramt Danmark, rejser mange danskere mod varmere himmelstrøg, og her er det populært at leje scooter eller motorcykel til at transportere sig rundt. Det er dog langt fra risikofrit, viser nye skadestal fra Gouda Rejseforsikring.
Stor stigning lige nu: Danskernes rør lider i kulden24.1.2026 09:01:00 CET | Pressemeddelelse
Over 50 skadesager om frostsprængte rør har allerede ramt Gjensidige i år, og det forventes kun at blive værre, når køligt vejr igen strømmer ind over landet.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum