Kog vandet, hvis du får vand fra Sønderby Vandværk
Hvis du får leveret vand fra Sønderby Vandværk i Ebberup, bør du koge det, inden du bruger det.

Der er konstateret forekomst af bakterien enterokokker i en taphaneprøve i Sønderby Vandværks forsyningsområde.
Sønderby Vandværk har koblet om, så forbrugerne i forsyningsområdet nu får vand fra Ebberup Vandværk. Dog kan det ikke udelukkes, at der stadig kan være forekomst af bakterien i ledningsnettet.
Derfor anbefaler Styrelsen for Patientsikkerhed, at du koger vandet, før du drikker det, bruger det til madlavning eller rengøring af overflader, der kommer i kontakt med madvarer.
Sådan gør du:
Kog vandet i to min. for at dræbe bakterierne. Koger du vand i en elkedel, skal du koge vandet af to omgange med 1-2 minutters mellemrum.
- Drikke: Kog vandet et par minutter før du drikker det. Vær opmærksom på, at kaffemaskiner kun varmer vandet op til ca. 80°C. Husdyr må godt drikke vandet, uden at det koges først.
- Madlavning: Brug kogt afkølet vand til at skylle salat, frugt eller rå grøntsager. Urtehaven må gerne vandes med ukogt vand. Vandet fra hanen kan godt bruges til at koge kartofler, pasta, ris eller lignende, men lad vandet koge mindst 2 minutter før du kommer andet i gryden.
- Opvask og rengøring: Opvaskemaskiner kan godt bruges, hvis slutskyl er over 80°C, men opvask i hånden skal ske med kogt vand. Køkkenborde og overflader der kommer i kontakt med madvarer, rengøres i kogt vand.
- Tøjvask: Vandet kan bruges til maskinvask ved temperatur fra 60°C.
- Personlig hygiejne: Med den hidtidige målte grad af forurening, kan vandet godt bruges til brusebad og karbad. Vær dog opmærksom på, at børn ikke drikker af vandet, mens de bader. Brug kogt afkølet vand til at børste tænder og rengøre tandproteser. Vask hænder som du plejer, men skyl efter med kogt afkølet vand før madlavning.
Hvis du har drukket af vandet
Der er en lille risiko for, at man kan blive syg, hvis man drikker vandet. Hvis du oplever symptomer på sygdom, kontakt da din læge.
Hvornår ophører anbefalingen om at koge vandet?
Lige nu er der sat yderligere undersøgelser af vandet i gang, som vil afgøre, hvad der skal ske.
Når vandværket har prøver, der viser, at der ikke længere er enterokokker i vandet i ledningsnettet, vil anbefalingen blive ophævet. Indtil da bør vandet koges.
Du kan følge med i udviklingen af forureningssituationen på Assens Kommunes hjemmeside www.assens.dk og FB-side samt i de lokale nyhedsmedier.
Du kan evt. se, hvem der forsyner dig med vand på din vandregning.
Kontakter
Haakon PedersenFormandSønderby Vandværk
Tlf:40 27 01 78Annette BækChef for Miljø og NaturAssens Kommune
Tlf:40 11 76 34Om Assens Kommune
I vores fællesskab er der hjerterum, albuerum og højt til loftet. Vi har plads både til dem, der bidrager til fællesskabet og til dem, der har brug for det. Hos os lever det gode nærdemokrati og aktive medborgerskab.
Følg pressemeddelelser fra Assens Kommune
Skriv dig op her, og modtag pressemeddelelser på e-mail. Indtast din e-mail, klik på abonner, og følg instruktionerne i den udsendte e-mail.
Flere pressemeddelelser fra Assens Kommune
Ny fond danner fast bund under det kommende Kyst- og Lystfiskercenter1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En nystiftet fond bliver fremover fundamentet, der skal sikre det kommende Kyst- og Lystfiskercenters udvikling, opførelse og drift på Assens Havn.
Ny fond danner fast bund under det kommende Kyst- og Lystfiskercenter1.12.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
En nystiftet fond bliver fremover fundamentet, der skal sikre det kommende Kyst- og Lystfiskercenters udvikling, opførelse og drift på Assens Havn.
21 lokale busruter bliver nu gratis for alle27.11.2025 08:14:31 CET | Pressemeddelelse
Fra den 1. december 2025 kan alle nu køre gratis med bussen på de 21 lokale busruter, der kører i Assens Kommune.
Parathjælpere står klar til at hjælpe folk til stemmeurnerne7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemeddelelse
Assens Kommune samarbejder med Røde Kors om valget. Nu står en række parathjælpere klar til at hjælpe andre, som har brug for en håndsrækning for at komme til at stemme.
Stem med en forælder og få fri den første time6.11.2025 09:55:31 CET | Pressemeddelelse
I den første undervisningstime på valgdagen den 18. november kan folkeskoleelever i Assens Kommune følge med en forælder ned for at stemme - helt uden at få registreret fravær. Kommunen ønsker dermed at gøre det lidt lettere for familier at stemme sammen. Og samtidig styrke børnenes demokratiske dannelse.
I vores nyhedsrum kan du læse alle vores pressemeddelelser, tilgå materiale i form af billeder og dokumenter samt finde vores kontaktoplysninger.
Besøg vores nyhedsrum